Alba & SinglyČlánky

Top reggae alba roku 2020? Tady je náš výběr!

Redakce Jahmusic doporučuje k poslechu

Karibik je daleko, venku padá sníh a lockdown pokračuje. Přesto bedlivě sledujeme, co vychází za muziku a rozhodně toho není málo. Rok 2020 byl nečekaně transformační, koncertů a turné bylo minimálně, ale i tak (nebo právě proto) to byl na muziku hodně bohatý rok. Rádi bychom se proto společně ohlédli a dodatečně vám dali pár tipů na kousky, co nás nejvíce zaujaly. Jelikož jsem oslovil celou redakci, bude to docela pestrý a obsáhlý. Příjemný poslech!

V redakci jsme se jednoznačně shodli na comebackovém albu Buju Bantona Upside Down 2020, na kterém je dvacet písniček s hvězdnými hosty, jako jsou třeba Stephen Marley, John Legend, Pharell a další. Tato deska má zajímavé žánrové přesahy, Buju s ní už v prosinci vyhrál cenu MOBO Awards a je i nominován na Grammy. Určitě tedy zaslouží pozici hned na úvod highlights roku 2020.

Další alba, které zmiňuje vícero z nás, je poslední album Toots and the Maytals jménem Got to be tough, které vyšlo poslední srpnový víkend těsně před odchodem Tootse do nebeského orchestru. Stejný den vypustil Tarrus Riley svou desku Healing, kterou produkovali Dean Fraser a Shane Brown, ale nejtanečnějším hitem desky přispěl Rvssian. Každopádně Meggie o ní píše jako o své #1 desce roku.

Toho stejného dne pak vydal i Protoje své hledání ztraceného času In Search Of Lost Time. K tomu Barbara dodává: „Je to sice pro někoho spíše pomalejší album, ale i tak dobrý mix s uptempem a dalšími žánrovými vlivy včetně rapu a trapu. Někdo možná bude postrádat roots reggae element, ale Protoje jde s dobou, surfuje na vlně popularity a nechce ztrácet své akorátní tempo. Deska zcela reprezentuje současnost – hiphop, dancehall, reggae a soul jsou tu v souladu a jdou s časem. Především úvodní pecka Switch it Up s Koffee, kterou produkoval Winta James, hitovka Like Royalty featuring Popcaan, ale i pomalejší Deliverance nebo In Bloom feat. Lila Iké si nesmíte nechat ujít. K tomu doporučuju se podívat na Protojeho Tiny Desk concert – taková malá náhrada za odřeknuté koncerty.“


Když už je řeč o Protojeho labelu Indigg.Nation, který mimochodem loni podepsal distribuční spolupráci s americkým vydavatelstvím RCA Records (Sony), nelze vynechat mezi highlights i jeho chráněnkyni Lila Iké. Ta vydala debutové EP The ExPerience, které je opravdu vydařené a 100% stojí za poslech stejně tak jako její domácí koncert pro Tiny Desk.

Popcaan & Chromatic: YIY Change Fixtape (2020)

Hned na třech redakčních seznamech figuruje také Popcaan a jeho Fixtape a v rámci dancehallu nelze nezmínit, že Vybz Kartel pustil ven v roce 2020 hned dvě alba To Tanesha a hlavně Of Dons & Divas. Pro milovníky soušasného dancehallu určitě progresicní topovky. Za sebe bych pak doplnil ještě březnové lahůdky á la Keznamdiho album Bloodline, soulově vychillovaný rastaman Marcus Gad z Nové Kaledonie se silným roots albem Rhytm of Serenity.

V květnu vypustil pozoruhodnou nahrávku Upward Spiral můj oblíbený Blakkamoore, kde najdete roots, dancehall, rap i vlivy afrobeatu. Mimochodem o zajímavostech afrobeatu za loňský rok chystáme samostatný článek! Rádi bychom ale také zmínil domácí počin Here We Stay od United Flavour, kterým po rodičovské přestávce zatroubili na pořádný comeback a deska má rozhodně mezinárodní potenciál.

https://www.youtube.com/watch?v=tcJlvsyhfYU&list=OLAK5uy_nTtBnIGl6c71DZ2vAMOwDOlzed0Jh3WWw

V květnu pak vyšla i dubwise pecka Signz od španělských O.B.F. a z Jamajky mně nejvcí zaujal Dre Island s albem Now I Rise. V červnu přislo konečně uvolnění koncertů a vedle už zmíněného Upside Down 2020 vydala skvělou desku Gemini jamajská Etana a v neposlední řadě Richie Spice skvělé EP Together We Stand.

Z letní úrody je třeba určitě zmínit comeback Rootz Underground v podobě trojalba Red, Gold and Green, Skip Marley s EP Higher Place (také nominováno na Grammy!)  také legendární Luciano se svým albem The Answer pro Oneness Records, na kterém hostují třeba Jesse Royal, Iba Mahr nebo Runkus. Adam dodává: „Album je skvělé k poslechu, ať už více posloucháte v úrovni hudební či textové, přijdete si na své tak či tak.“

Z podzimí nadíky pak je třeba zmínit EP Agent VS Sasco, nový opus od Major Lazer jménem Music is a Weapon a také album New Millennium, na kterém se spojili Blvk H3ro & Wayne J. V listopadu vyšlo taky první německy zpívané album od Gentlemana jménem Blaue Stunde, ale to u nás v Česku asi tolik nezceníme jako jeho jiné kousky. Rozhodně ale nelze vynechat ještě Immaculate Mixtape, který k nám poslal na konci listopadu 2020 Kabaka Pyramid za asistence Federation Sound. Top A Di Top!

Kabaka Pyramid x Federation Sound: Immaculate Mixtape (2020)

Tolik pár tipů za nás, napište nám, co byly zásadní alba pro vás. Rádi si rozšíříme obzory a těšíme se na vaše komentáře níže nebo ve zprávách na facebooku.

  • Lukáš, Barbara, Adam Irie

PS. Pokud hledáte spíš větší vhled do jamajského dancehallu, doporučujeme na to téma článek u kolegů na webu dancehall.pro.

Back to top button