Alba & SinglyČlánky

Buju Banton vydal nové album! Upside Down 2020 je konečně tady

Naplní nejočekávanější album roku své předtuchy?

V pátek Buju Banton vypustil do světa své album Upside Down 2020, které bylo bez debat jedním z nejočekávanějších jamajských alb letošního roku. Alespoň tedy z našeho pohledu polečně s Chronixxem a Vybz Kartelem, jehož deska vyšla shodou okolností ve stejný den. Nebudeme tu ale srovnávat, každý z nich je zásadní persona s trochu jiným stylem a publikem, a najde si své příznivce. Od prvního poslechu Upside Down je ale slyšet, že Buju nastavuje level sakra vysoko i pro velký svět mainstreamu. Po deseti letech je rok a půl konečně znovu na svobodě a tak si dal hodně záležet na tom, že jeho velký comeback bude návratem krále. Loni to předznamenaly tři ochutnávkové a žánrově zcela různorodé singly Country for Sale, Steppa a Trust. Kromě prvního songu se staly velkými hity roku 2019 a logicky tak nechybí ani na novém albu.

Nebudu ale předbíhat, na úvod je tu mocné intro Lamb of God (Beránek Boží) s doslova gospelovou atmosférou, které připomíná velikost Božího díla i toho, co bude následovat. Okamžitě se mi v hlavě rodí asociace k dvěma zásadním kouskům Bantonovy kariéry – alba ´Til Shiloh (1995) a Inna Heights (1997), které měly podobné intro a také obrovský dopad na tehdejší hudební scénu. Nemám křišťálovou kouli, ale dovolím si tipnout, že i tato deska brzy bude v kategorii klasik žánru…

Buju Banton je důležitým hlasem dancehallu už od devadesátek, ale zároveň svým hlasem a hloubkou textů umí oslovit i posluchače roots reggae, dubu, hiphopu, R&B i dalších žánrů. Je si toho očividině dobře vědom a tak nám ve dvaceti písničkách nabízí pestrou hudební paletu, která cinká v nejrůznějších škatulkách najednou. Nejlépe asi udělám, když vám místo popisu nabídnu níže odkaz na poslech celé desky a prostor na vlastní názor. Za mně maximální spokojenost a od pátku do úterý už asi 10x poslechů od začátku do konce. Nechybí tu reggae duet Yes Mi Friend se starým kamarádem Stephenem Marleym, který prý byl jedním z mála lidí, co mu dali přátelskou podporu i během jeho dekády v kriminále. Je tu taky mocný love song o vzpomínkách Memories, v kterém zpívá John Legend, pro tance chtivé třeba dancehallová pecka se Stefflon Don a dokonce i Pharell Williams na beatu od Neptunes! Celá deska ale stojí hlavně na Buju a jeho kapele Til Shiloh band, kterou diriguje Stephen „Lenky“ Marsden. A už to samo o sobě je sakra velká záruka kvality. Plus navíc jsou tu kousky, co produkovaly legendy, jako jsou King Jammy (The World Is Changing), Dave Kelly (Blessed) nebo nedávno zesnulý Bobby Digital (Helping Hand). Je tu reggae, klasický i moderní dancehall, R&B, afrobeat, vlivy trapu, gospel a dokonce i trochu starého dobrého ska. Takže místo popisování, raději press play… Buju je zpátky s plnou parádou se zcela zásadním albem tohoto roku!

* Lukáš Kolíbal

Back to top button