Alba & Singly

Protoje vydal skvělé album In Search of Lost Time

Hledání ztraceného času podle kvalitního jamajského receptu

Oje Ken Ollivierre je u většiny lidí znám hlavně jako Protoje. Jeho tvorbu celou diskografii provází téma času. A to již u debutového alba The Seven Year Itch z roku 2011, s kterým se poprvé představil tento dnes 39-letý hudebník moderního reggae. Následovala deska The 8 Year Affair (2013) s hity Kingston be Wise nebo Rasta Love, se kterými pomohl zasadit novou éru tzv. Reggae Revival, která přinesla spoustu nových objevů jamajské reggae scény. Vedle Oje to jsou hlavně Chronixx, Kabaka Pyramid, Jesse Royal, Jah9, Micah Shemaiah a dnes i Koffee, Lila Iké, Sevana a mnozí další. Ještě větší popularita především u mladšího publika (ale i více mezinárodního a možná i mainstreamového) přineslo následující album Ancient Future (2015), na kterém najdete i megahit Who Knows s tehdy s nejnovějším objevem nové éry. Chronixx a Protoje tehdy dali dokupy doslova hymnu celé nové generace, která se dočkala i mnoha remixů. Všichni znáte, takže níže rovnou první kousek z nové desky.

Na moment se teď ještě vracíme do 2018, kdy Protoje vydal v květnu A Matter of Time s hity jako jsou Blood Money, Bout Noon nebo Like This. Za album byl poprvé nominován na Grammy, ale to si nakonec odnesl Zilla za Stony Hill. Ve dvou trochu klidnějších letech, v kterých se Oje věnoval hlavně svým mladým umělkyním, vyšlo poslední srpnový pátek 2020 nové album In Search of lost Time. Zatím vyšlo pouze digitálně na streamingových platformách, během prvních 24h se vyšplhalo na špičku iTunes Reggae Charts a songy z alba se také postupně objevují na YouTube s moc zajímavými vizuály.

Protoje už během své předcházející tvorby vynikal tím, že přesahoval hranice tradičních elementů roots reggae a kombinoval k tomu různé styly jako hip hop, neo-soul i jazz. Možná právě to mu pomohlo vyšplhat se i do nejrůznějších nadžánrových hitparád a seznamů zásadních alb roku. Tento mladý umělec z Jamajky je kreativní s hudbou, vizuály i práci s načasováním. Žánry volně se splívají, ovlivnují se navzájem, a to je vlastně logický. Proč bychom měli v dnešní době všechno řadit do žánrových kategorií? Umělci se nechají inspirovat mnoha jinýmy žánry, navíc rap, dancehall a reggae spolu souvisejí a mají podobné kořeny. To znamená, že se reggae neztrácí, jen vyvýjí. To vše je logický výsledek času a je samozřejmé, že se časem i vyvíjí nové experimenty. A s reggae umělci, jako je Protoje jsou vyditelnější po celém světě. Od roku 2020 navíc celá parta Indigg.Nation vychází i v distribucí velkého amerického vydavatelství RCA Records. Celá parta, to jsou také dámy Lila Iké, Sevana, Jaz Elise a Naomi Cowan, které Protoje intentzivně podporuje jako velké naděje jamajské scény. Všechny čtyři na jednom riddimu vám přidáváme jako bonus pod článek.

Témata alba In Search of lost Time se vám můžou zdát podobné Ojeho předchozí tvorby (láska, nadhled, marihuana, témata sociální nespravedlnosti, dospívání, hledání hudební cesty na Jamajce…), ale je to tvořivé a ještě více precizované do Protojeho osobitého stylu. Po první ochutnávce Stay So vyšel mocný duet Like Royalty, kde hostuje Popcaan, aktuálně jeden z nejposlouchanejších v současném dancehallu. Silný track, který spojuje reggae a dancehall a možná pro někoho nečekaně tyto dvě úspěšné hvězdy, co skórují i na mezinárodní hudební scéně. Jako dobrý mentor samozřejmě Protoje nemohl zapomenout na Lila Iké a pozvat jí na album. Objevuje se hlavně v pomalejší ale sakra sensuální písni In Bloom a pak i v několika dalších vizuálech k desce.

Mezi dalšími hosty na albu pak je americký raper Wiz Khalifa v ganja songu A Vibe, který podtrhuje, že toto album je jak děláné pro amsterdamský coffeeshop (lol). Ještě je tu ale jedna velká anthem hned na úvod desky s hostující Koffee! Aktuálně největší objev Jamajky v mezinárodních vodách (které pomohl v začátcích i Protoje) tu kraluje v songu Switch It Up. Její silná flow a zároveň lehkost, s kterou vypouští rýmy, se nedá přeslechnout.

Po tomto silném openingu alba navazují songy Deliverance a Still I Wonder, které propojuje Protojeho flow. Vlastně na celá deska zní velmi profesionálně a vše kvete pokupě a plynule. Je to sice pro někoho spíše pomalejší album, ale i tak dobrý mix s uptempem a dalšími žánrovými vlivy včetně rapu a trapu. Protoje neudělal nic špatně, drží to pohromadě a chcete si dát rovnou replay. Někdo možná bude postrádat roots reggae element, ale Protoje jde s dobou, surfuje na vlně popularity a nechce ztrácet své akorátní tempo. Deska zcela reprezentuje současnost – hiphop, dancehall, reggae a soul jsou tu v souladu a jdou s časem. Doporučujeme včetně všech vizuálů, které jsme tu pro vás posbírali. Tak už neztrácej čas.

* Barbara a Lukas

Back to top button