Alba & SinglyČlánkyNovinkyProfily

Jamajský objev Lila Iké vydala debutové EP The ExPerience! Seznamte se

Jamajská reggae zpěvačka Lila Iké se narodila pod jménem Alecia Grey v jamajském Manchesteru. Vyrůstala se třemi sestrami a matkou. Od dětství poslouchala roots reggae, soul, gospel i 90s dancehall a její nejoblíbenější zpěvák je prý Garnet Silk. Je jí teprve pětadvacet, ale její popularita strmě stoupá. Už na střední zpívala před celou školou, ale podle rodiny se měla jít raději učit na cokoliv perspektivnějšího než je hudební kariéra. A proto odešla na Northern Caribbean University v Mandeville. Po dvou letech učení, kdy se ale stále okrajově věnovala muzice, se rozhodla studium přerušit. Přes kamarádku se dostala na akci, kde Protoje představoval své tehdy nové album Ancient Future. A ta stejná kamarádka i jemu už o Lile vyprávěla a tak, když je seznámila a Protoje ji poprvé uslyšel zpívat, hned jí prý řekl, ať dorazí na další session. Od té doby spolupracují a v roce 2017 podepsali smlouvu s jeho labelem In.Digg.Nation.  Lila se rozhodla pro kariéru profesionální zpěvačky a první singl, který jí u Protojeho vyšel se jmenuje Biggest fan. Song je o jejím vztahu s mámou, která jí od muziky nejprve odrazovala, ale teď je jejím největším fanouškem. Ve stejném roce vyšel ještě singl Gotti Gotti, ale tyto dvě už provařené skladby na albu nenajdete, proto alespoň prvně jmenovanou přidáváme níže.

O rok pozdějí v roce vyšel její třetí singl Second Chance na riddimu Promised Land, který kdysi o zemi zaslíbené natočil Dennis Brown společně s britskými Aswad. Druhá šance zpívá o staré lásce a jak by byla ráda, kdyby to bylo jako dřív. Vypadá to, ale že je spíš čas na novou hvězdnou éru, protože rok 2019 byl pro Lilu zlomový. Vyšel jí velmi úspěšný singl Where I’m Coming From, který produkovali Capsa Production a Natural High. Lila zde představuje své městečko Christiana, ze kterého pochází, a také tu zpívá o svých začátcích a celé kultuře.

Musíme taky zmínit, že začátkem roku 2019 se objevila po boku Protojeho na Reggae Sumfestu a zazpívala si i v Protojeho nadčasovém songu Not Another World, kde hostuje i Agent Sasco, a z kterého plyne, že máme jen jeden svět o který je třeba pečovat, protože tu není žádná planeta B. Co nesmím opomenout z loňské produkce je také výtečný Rock & Groove Riddim, kde Protoje a celý In.Digg.Nation Collective představují celý tým svých zpěvaček v plné síle. Jamajský riddim, na kterém uslyšíte pouze ženské hlasy a v takovém podání, to je přímo poklad. Lila na tuto instrumentálku nazpívala písničku Sweet Inspiration, která sklidila velký úspěch podobně jako ostatně verze na riddimu. Vedle Lily se tu představily její kámošky a kolegyně Sevana, Naomi Cowan a Jaz Elise. V létě 2019 se pak Lila vydala na první evropské turné, kde zbourala nejednu stage. Koukněte sami dole pod článkem, jak se toho nebála ani na gigantickém Rototom Sunsplash ve Španělsku. Teď už Rock & Groove riddim a všechny čtyři dámy labelu společně naživo…

Zpět ale k novému The ExPerience EP, které vyšlo 15.5.2020. Nahrávka obsahuje sedm písniček včetně již zmíněných a dříve vydaných singlů Second Chance a Where I’m Coming From. V dubnu roku 2020 se ke dříve vydaným připojil singl I Spy. Ten produkoval IzyBeats, který letos získal Grammy za produkci megahitu Toast od Koffee. Nabízí se hned srovnávání, ale obě dámy mají trochu jiný styl a Lila je o pár let starší a zkušenější. Raději bychom zmínili, že zvuk obou songů (které jsou možná pro někoho možná moc popové) reaguje na aktuální trendy, kde se dancehall míchá s afrobeats a určitě neurazí ani mainstreamové rozhlasové stanice. Každopádně I Spy je horká věc pro letošní léto a najdete ji právě na tomto novém EP, které vychází pod In.Digg.Nation, RCA Records a Six Course. Za zmínku totiž stojí, že celý Protojeho label In.Digg.Nation podepsal před pár měsící smlouvu o spolupráci s americkým labelem RCA.

První novou písní na EP je Solitude. Atmosféra této skladby je ze začátku trochu ponurá, ale pak se to rozjede. Lila zpívá o dnešním světě, jak od ní každý něco chce, ale když potřebuje něco ona, tak není nikdo, aby jí vyslyšel. Zároveň ale nabádá, jak je důležité mít klidnou a smířenou mysl. O produkci se postarali Ziah & iotosh, kteří se v druhé  polovině nebáli výrazných smyčců, které celou skladbu krásně dokreslují. Stars Aling je další novou peckou v pořadí a Lila tupředstavuje další love song. Pokud je vám riddim povědomý, je to Protojeho kousek, na kterém nazpíval Bout Noon ze své nejnovější desky. Tady za produkcí stojí Winta James a Lamont ‘‘Monty‘‘ Savory. Hned v zápětí následuje další nová skladba jménem Forget Me, kterou také produkoval Winta, který je mimochodem Gonzillův klávesák a Protojeho dlouholetý spolupracovník. V tomto songu Lila ukazuje, že se za žádnou cenu nechce škatulkovat pouze do reggae. Zpívá například o tom, jak život s někým nedává vůbec smysl… Zpívá tu třeba: ‘‘Bylo to ok, ale teď chceš bojovat a vystresovat mě. Nejlepší bude, když mě necháš být a zapomeneš…‘‘ Poslední novou věcí a zároveň poslední písní na tomto EP je Thy Will, kterou produkoval sám Protoje inspirován klasickým riddimem Baltimore od dua Sly & Robbie. Za mě nejsilnější skladba z nových kousků na tomto EP! Lila tady dokonale pojmenovává nepěkná fakta dnešního světa. Říká, jak je důležitá message v hudbě pro děti nejen na Jamajce a že Jah přijde a opraví to…“Thy Will will always be done…“

Za mě to je více než vydařené EP, které doporučuji k poslechu všema deseti. IzyBeats už se nechal slyšet, že tato nahrávka by mohla klidně vyhrát další Grammy. Raději bych ale nepředbíhal, tento rok ještě není ani v půlce a vydat nové album se chystá ještě mnoho velkých jmen včetně Buju Bantona, Chronixxe a dalších. A závěrem kdyby jste se ptali, jak vlastně vzniklo její hudební jméno Lila Iké, které dělalo i některým jamajským rádiovým hlasatelům problém správně vyslovit? Lila je zkrácené a zkomolené její vlasní jméno Alecia a na Iké (ajké) přišla tak, že její kamarád z Nigérie se jmenuje Ikechukwu a Iké je to zkráceně. Znamená to: Bůh je všemocný.

* Adam Irie

Lila Iké: The EXPerience
In.Digg.Nation/RCA/Six Course:
Release date: 15. 5. 2020

Tracklist:

  1. Where I’m Coming From
  2. Solitude
  3. I Spy
  4. Stars Aling
  5. Forget Me
  6. Second Chance
  7. Thy Will

Back to top button