Alba & SinglyČlánkyNovinkyProfily

Dre Island vydal své velké debutové album Now I Rise

Jamajský rastaman, zpěvák a multiinstrumentalista Andre Johnson aka Dre Island konečně vydal dlouho očekávané album Now I Rise! Přestože skóruje na scéně s monoha singly už pár let, oficiálně měl dosud venku jen EP. Andre pochází z Red Hills Road v Kingstonu a první, čím se prý chtěl živit, bylo piáno. Od dětství zpíval v kostele a chodil na lekce ke klavíru. Jeho domácí ulice není jednou z těch klidnějších a tak Dre dobře ví, jak to na Jamajce a v ghettech chodí. Zpívá o tom v nejedné písni, co najdete na této parádní nahrávce s 13 zářezy. Album vyšlo 29. května 2020 pod hlavičkou Kingston Hills Entertainment, The Solid Agency a DubShot Records z New Yorku. Čtyři songy z třinácti byly už dříve vydané, například velké hity We Pray s Popcaanem a Be Okay feat. Jesse Royal. Jako další hosty si Dre na album pozval hvězdného Chronixxe a dancehallového Alandona, který je dosud znám hlavně jako tanečník. Na desce se také potkávají známí producenti, jako jsou třeba Winta James, Jam2, Anju Blaxx a další. Velkou část desky si ale produkoval sám Dre Island.

Desku otevírá produkce Anju Blaxxe pod singlem Kingdom, ve kterém Dre zpívá “babylon will soon be over throne“ a “Jah kingdom is ready to rule…“. Tyto dvě věty úplně stačí k popisu a vykreslení atmosféry celé písně. Druhá v pořadí je titulní skladba Now I Rise, tady se o produkci postaral sám Dre a o tomto songu a celém albu říká „Je to o vzniku, růstu, nových začátcích a vynoření se z popela. To jsou všechno věci, které se dějí na základě toho, že je potřeba aby se děly. Pravdou je, že od roku 2015 říkám, že se album blíží. Už je to pět let a teď nastal ten správný čas.“ Třetí v pořadí je již zmíněný hit We Pray s Popcaanem, který vyšel na začátku roku 2017. O tomto songu Dre říká, že si za něj nezaslouží žádné zásluhy, přesto, že napsal text, složil rytmus a zpívá zde. „Je to modlitba ne jen píseň. dodává.

Další v pořadí je nová píseň Never Run Dry, ta je o babylonu, jeho tricích a zaměřuje se i na korupci a chamtivost všude po světě. Za produkcí stojí Winta James a jedná se o další mocný singl na albu. Hned v zápětí je skladba Days of Stone feat. Chronixx.  S Chronixxem zpívají o počátcích všeho a nebojí se zajít až do dněšní doby. „Jesus returned like the emperor“ zpívá Chronixx. Následuje dříve vydaný singl My city, který se za poměrně krátký čas, co je na světě, stačil stát “hymnou“. Na podmanivou dancehall instrumentálku, od Jam2, si zazpíval o Kingstonu, kterému vzdává hold a přes všechna negativa ho stále miluje.

U lásky zůstaneme, ačkoli už ne k městu. Následují hned tři love songy, mezi které se jestě vešla dancehall spolupráce Run To Me s Jamajsko-americkým zpěvákem a tanečníkem Aalandonem. První love song Four Seasons, je o tom že láska přetrvá všechna období, jak roční, tak životní. O produkci se postaral Teetimus a zařadil bych to mezi popovější kousky regggae, ne však v ohledu na obsah textu. Následují dancehallové riddimy, na které doplnil další dva love songy Calling, (pak tedy Run To Me) a Favourite Girl. Za love songy se nachází další mocný singl Be Okay, který si produkoval opět sám Dre. Na tento singl si pozval váženého hosta, známého a uznávaného reggae zpěváka Jesse Royala. Dre zpívá, že láska není těžká najít, ale je pro něj těžké jí dát pořádně najevo. Dále zpívá „They say that slavery is over. So why we still fighting for fre?“ a samozřejmě „Everything is gonna be okay“. Ještě před zveřějněním si ji stihli dát společně naživo a představit na session Jussbuss Acoustic.

Pomalu, ale jistě se blížíme ke konci alba a čekají nás tu dva poslední songy. Po Be Okay je tu More Love, která je o lásce a vděku za všechno co Dre v životě viděl a poznal za krásná místa a dobré lidi. Poslední na desce je mocný singl Still Remain. O instrumentálku se postaral Dretegs a hlavní roly zde mají nyahbinghi bubny, celá skladba se nese v rasta duchu a krásně uzavírá celé album. Pár dní před vydáním alba, k ní vyšel nový videoklip, který režíroval Fernando Hevia.

Dre Island je dvaatřicetiletý singjay, producent a multitalentovaný hudebník, co umí skvěle na piano. Na desce spojuje roots s dancehallem a jedná se o více než povedený kousek. A proto by Vám jeho debutové album nemělo uniknout. Doufám, že teď už mu babylon nebude bránit, aby se pořádně prosadil, kvality na to určitě má. Poslechnětě a posuďte samy.

*Adam Irie

Dre Island: Now I Rise

Vychází u Kingston Hills Entertainment ve spolupráci s DubShots Records

Tracklist:

 1. Kingdom
 2. Now I Rise
 3. We Pray feat. Popcaan
 4. Never Run Dry
 5. Days of Stone feat. Chronixx
 6. My City
 7. Four Seasons
 8. Calling
 9. Run To Me feat. Alandon
 10. Favourite Girl
 11. Be Okay feat. Jesse Royal
 12. More Love
 13. Still Remain

Back to top button