Alba & SinglyČlánky

United Flavour: Nové album Here To Stay inspiruje, motivuje a skvěle se poslouchá

Dlouhých devět let od vydání Atittude jsme si museli počkat na novou desku od United Flavour. Hned v úvodu ale chci napsat, že čekaní stálo za to – už tak kvalitní kapela uzrála s dětmi jak dobré víno a představuje třetí album, které se nebojím nazvat mistrovským dílem. Producentem celého alba a baskytaristou k tomu je opět Djei Gogo aka Flavour Production. Tuto mezinárodní kapelu, co má základnu v Praze a dlouhodobě tu šíří svůj chytlavý hudební mix i daleko za hranice reggae publika, na našich stránkách asi není třeba nijak extra představovat. V archívech Jahmusic najdete vícero článku i rozhovorů. Na co ale určitě chci dodatečně posvítit je právě nová nahrávka Here To Stay, která vyšla začátkem února 2020 u slovensko-francouzského labelu Batelier Records. Jedná se totiž o album, které čouhá sakra vysoko nad místní hudební scénou a má velký mezinárodní potenciál. Tedy pokud zase jednou otevřou hranice. Budeme ale věřit v dobrý vývoj, vždyť nová deska je i o naději a změnách paradigmatu…

Hned v úvodním intru Be Aware hostuje legendární Burama Badji a vypráví: „No matter what they do or say, God creation is here to stay. Despite our progress in science and technology, we must remain humble and be aware of our weaknesess. God Creation is worldwide controvert…“ na což skvěle navazuje Sista Carmen s výbornou skladbou Controvert (kontrovat, oponovat), které nechybí houpavý onedrop ani smyčce přidávající na doslova filmovém začátku desky. První velký hit alba. Pak hned následuje již zveřejněný druhý singl No Voy A Cambiar s hostujícím Morodo, což je veterán španělské scény, s kterým si Carmen dala téma o tom, že nejsou těmi, co by jen následovali povrchní trendy, ale raději jdou svou cestou. No a pak už je tu Kalashikov, kde se přidává King Kabalash, skvělý a časem proveřený zpěvák z Martiniku, který se cítí v Česku jako doma už od druhého Reggae Meetingu a s United Flavour dlouhodobě spolupracuje takřka na všech jejich projektech.

Další na řadě je pecka Fuego, kde se s Carmen u mikrofonu objevuje další starý známý Deadly Hunta! O společném songu jsme dlouho snili a tady je. Doslova ohnivý a produkčně super moderní hit, který nelze žánrově jednoznačně zařadit, ale za mně intenzivní rádiovka, kde oba nakládají doslova královsky. Tento song je pro mně další velký highlight alba. Po něm ale už přichází velká změna zahuštěné atmosféry – uvolněná skákačka Here To Stay, podle které se celá deska jmenuje. A je to další zásah do černého, song totiž přesně vystihuje domácí festivalovou atmosféru a historicky velký vliv ska na místní kapely a celou scénu všeobecně.

Následuje klasický one drop song Winning a pak už v modernějším střihu pecka Unika, v které hostuje francouzská raperka Netna. Pro mně další hit desky! Jsme teprve za polovinou nabitého alba a už je jasné, že tohle je v žánru urban music místní deska roku. Absence češtiny sice může způsobit, že si toho místní mainstream ani nevšimne, ale jak jsem psal už v úvodu, tohle je top mezinárodní album top mezinárodního projektu, který může a snad i bude úspěšný hlavně za hranicemi. Asi ne náhodou se říká, že nikdo není doma prorokem. Po Unice následuje Souljah s vojenský pochodem a hostujícím kubánským rapperem Al2 Aldeano dává vyniknout tomu, že raději než voják je dobré si zvědomit, že jsme všichni boží duše. Silná věc, které možná přijdete na chuť až po několikátém poslechu. Teď už ale přichází čas první singl desky Candela s hostujícími Medial Banana, jehož videoklip už má přes 800 tisíc shlédnutí a právém patří mezi největší taháky desky. Sista Carmen, Pokyman i Erik Šulc nakládají královsky a viděl jsem naživo, že United Flavour to dají parádně i když Medialové zrovna nejsou po ruce.

No blížíme se do finále: Watch Out Man, chatlává Cruz We A Cruz, za kterou tušíme další singl z desky, a pak love song Holding On, v které hostuje jamajský Gideon (jedno z dvojčat Jah Ova Evil), který se podílel i na vícero textech alba a kterou vnímám jako dalším potenciálním tahákem pro rádia. No a konečně závěrem skvělá hymna všech pracujících Working, po které mám hned chuť pustit vše znova od začátku. Zkrátka a dobře – za mně to je prostě skvělé album. Poslechněte si sami rovnou přes Spotify výše a nezapomeňte podpořit kapelu i nákupem CD, k dostání i bonus verze pro fans!

* Papa L

Back to top button