ČlánkyNovinky

Spotlight letos nabízí vydatný program

Afterparty festivalu Struny Podzimu letos opět láká na velmi nadějná jména, mezi něž patří Taylor McFerrin, Young Fathers či Xenia. Nejen ti se představí 12. listopadu v klubu Roxy a experimentálních prostorách NoD v Praze. 6. října se rozběhl už devatenáctý ročník pražského festivalu Struny Podzimu. Na zahajujícím večeru zapěla ve Státní opeře Praha  portugalská zpěvačka Mariza. Dále se představí jazzové legendy Ahmad Jamal, Hugh Mesekala nebo flamenco zpěvačka Estrella Morente. Nebude také chybět program pro rodiče s dětmi, a to v divadle Minor. Nedílnou součástí festivalu je od roku 2008 závěrečná akce Spotlight. V minulosti hostila umělce jako, Chris Dave, Ghostpoet, Andreya Triana či Robert Glasper Experiment.

Další jazzově experimentální zvuk přiveze Taylor McFerrin. Nejstarší syn vokálisty Bobby McFerrina letos nabídl světu své první album EARLY RISER, na němž umělec výtečně kombinuje různé žánry od jazzu, přes hip hop až po elektronickou hudbu. To vše zaručuje nahrávce originální a svěží zvuk. Nutno dodat, že všechny nástroje si McFerrin nahrál sám a následně vybíral z materiálu vytvořeného během posledních šesti let a nebál se i samplování vlastní tvorby. Věnuje rovněž například beatboxu a djingu.Na desce hostuje skladatelův otec, výše zmíněný Robert Glasper, Nai Palm, Emily King a další.

Z Britských ostrovů zavítají do České republiky už poněkolikáté Young Fathers. Podle vlastních slov jsou „psychadelicky hip-hopový boyband“. Oficiální debut DEAD však vyšel letos pod společnostmi Anticon a Big Dada. Deska slaví velký úspěch a vynesla triu nominaci na prestižní Mercury Prize 2014. Z Edinburgu, podobně jako Young Fathers, přijede i zpěvačka LAW. Místo bydliště není jediné, co je pojí. Produkci i management obou má na starosti Timothy London. LAW alias Lauren Holt vydala během posledního roku dvě kvalitní EP naplněné láskou, bolestí i naštvaností. Co se zvuku týče, můžete očekávat podobný zážitek jako u jejích kolegů a podobný tón hlasu jaký má Heather Smalls z M People.

Na Spotlight také vystoupí Xenia Rubinos, pocházející ze Spojených státu. Její tvorba sahá po inspiraci v karibských rytmech, elektronice, indie rocku  i soul punku. To vše můžete zaslechnout na jejím loňském debutu MAGIC TRIX a také na pražském debutu.

Český národ zastoupí varhanice Kateřina Chroboková neboli KATT spolu s francouzským producentem Da Fake Panda. Spojení bassových linek, elektroniky a zvuků všech světových varhan bude rozhodně nevšedním zážitkem. V neposlední řadě se zúčastněným představí český producent Floex, využívající elektroniky a akustických nástrojů. Spotlight bude hostit jeho deejayský set.

Na tento klubový večer jsem zavítal už dvakrát v letech 2011 a 2012. Loni jsem bohužel vynechal, ale letos takovou chybu neudělám. Spotlight je ten typ akcí, na které se těšíte celý rok v očekávání, co pořadatelé připraví tentokrát. Musím přiznat, že se programem pro nadcházející akci trefili přesně do mé noty a už teď se nemůžu dočkat. Pokud rádi poznáváte nové hudební projekty, doporučuji vám afterparty festivalu Struny Podzimu navštívit. V předprodeji seženete vstupenky za 250/390,-Kč a na místě za 450,-

Back to top button