ČlánkyNovinkyProfily

Panafrická diva Dobet Gnahoré roztančí Akropoli

Již toto pondělí 15. září se po dvou letech vrací do Prahy panafrická divoženka Dobet Gnahoré z Pobřeží slonoviny, která v Palaci Akropolis otevře tradiční podzimní sérii koncertů pořádanou agenturou Rachot. Tato stále populárnější zpěvačka (mimochodem držitelka ceny BBC World Music Award z roku 2006) přiletí opět se svou mezinarodní kapelou představit své aktuální album NA DRÉ věnované africkým ženám. Určitě se však můžeme těšit i na hity z jejích předchozích desek DJEKPA LA YOU (2012), NA AFRIKI (2007) či ANO NEKO (2004), které všechny vydala na renomované belgické značce Contre Jour.

Příběh hudební kariéry této talentované zpěvačky a tanečnice, dcery známého ivorijského bubeníka Boni Gnahoré (mj. vedoucího perkusionisty světoznámého tanečně-divadelního souboru Ki-Yi Mbock Company) začíná láskou s francouzským kytaristou Coline Laroche de Féline, který v roce 1996 přijel do Abidjanu studovat africkou hudbu. Založili spolu duo Ano Neko (Tvořme spolu), s nímž procestovali celou Afriku. V roce 1999 se však kvůli občanské válce v Pobřeží slonoviny a narození dcery usadili v Evropě, i když oba zůstali s Afrikou blízce svázáni, a to nejen hudebně.

Dobet Gnahoré, přestože žije ve Francii, zpívá nejen ve své mateřštině, ale i několika dalších afrických jazycích a v i hudebně se inspiruje bohatou tradicí hudebních stylů jako třeba konžskou rumbou, kamerunskym bikutsi, ivoorijskym ziglibiti, ghanskym high-lifem, zuluskými vokály a madinskými melodiemi. Kromě řady afrických hvězd jako jsou například Habib Koité či Ba Cissoko spolupracovala třeba i se superstar India Arie. Afro-pop ci soucasna africka hudba? Možná trochu od obojího, ale rozhodně ne evropskému uchu prvoplánově pop-latný kýč. Přijďte si to poslechnout sami, a rozhodně si můžete rovnou i báječně zatančit!

johanes

https://www.youtube.com/watch?v=uYezujVmJvk

více na www.dobetgnahore.com a www.rachot.cz

Back to top button