ČlánkyNovinkyProfily

Salif Keita a další hvězdy na pražském Respect festivalu

Respect festival oslaví 18. narozeniny nejbohatším programem ve své historii, který proběhne na pražské Bílé hoře v parku Ladronka ve dnech 12.-13. června 2015. Hlavní hvězdou je bez debat malijský hudební génius Salif Keita, jehož život je stejně pozoruhodný jako jeho hudba. Narodil se potomkům císařského rodu jako albín, což je v Africe symbol neštěstí. Díky albu AMEN s Carlosem Santanou a Joem Zawinulem se ale stal prvním Afričanem nominovaným na Grammy. Mistr západoafrických rytmů, jeden ze zakladatelů žánru Afro-pop, přijíždí poprvé do Prahy s akustickým projektem! Z Mali pochází také duo Amadou & Mariam, což je slepý pár, který se seznámil ve škole pro nevidomé, vychoval spolu tři děti a je asi vůbec nejúspěšnější afropopovou kapelou současnosti. Jejich alba produkovali pánové, jako jsou Damon Albarn nebo Manu Chao, který s nimi natočil jedno z nejprodávanějších afrických alb všech dob – DIMANCHE Á BAMAKO. Vedle Afriky ale Respect nabídne lahůdky i z jiných částí světa. Přiletí například princezna asijského undergroundu Susheela Raman (nominována za svou pozoruhodnou hudbu na britskou cenu Mercury) nebo portugalská Lula Pena, básnířka s kytarou spojující fado s šansonem. A mnoho dalších! Kompletní program festivalu naleznete @ www.rachot.cz

Kromě výjimečného programu ze všech koutů světa se můžete mimo jiné těšit na bohatý program pro děti od dvou let (interaktivní objekty Marianny Stránské, dílnička animace Aeroškola, představení mima a bublináře Václava Strassera, školička žonglování, letadlo Libora Veselého), rodiče naopak ocení školičku Hospodyňky s profesionálními chůvami, kterým budou moct na chvíli svěřit své děti a jít zhlédnout výstavu plakátů Rachotu, prezentace neziskových organizací či prodej hudebních nosičů a publikací. Předprodejové informace a spojení do parku Ladronka, kde festival ve dnech 13-14. června proběhne, najdete na níže.

DOPROVODNÉ KONCERTY A DÍLNY MIMO HLAVNÍ PROGRAM

ÚT 26/5 Dvořákova síň – Rudolfinum
Hortus Musicus (Estonia) – zahajovací koncert

Hortus Musicus je v současné době nejdéle fungujícím evropským ansámblem ve svém oboru a patří do stejné ligy jako kalifornský Kronos Quartet. Hudba od časů renesance až k Arvo Pärtovi (Senfl, Gabrieli, Monteverdi, Kancheli, Knaifel, a další).

ČT 28/5 Palác Akropolis
DRUM-in Bubenická dílna pro nejmenší s Milošem Dvořáčkem.

PO 1/6 Palác Akropolis, dvojkoncert!
Hailu Mergia (Ethiopia-Australia) Návrat legendy etiojazzu! Mergia je součástí zlaté éry etiopské hudby, stejně jako např. Mulatu Astatke či Mahmoud Ahmed. Vystupoval s veličinami, jako jsou Duke Ellington nebo Manu Dibango. Doprovodí ho prvotřídní australští muzikanti Tony Buck a Mike Majkowski (The Necks, Lee Ranaldo, Splinter Orchestra aj.) + ZEA (Netherlands) Našemu publiku dobře známý Arnold de Boer, neúnavný hudebník, vydavatel, organizátor, a frontman legendárních The Ex, se vrací do Prahy se svým sólovým lo-fi electric blues.

ÚT 9/6 Palác Akropolis
Cedric Watson & Bijou Creole (USA) Koření kreolské kuchyně: zydeco, cajun a country blues
Vedle klasického blues existuje spřízněná forma z Louisiany, jejíž původní obyvatelé mluvili francouzsky. Ve stylu zvaném cajun se prolíná francouzská chuť radovat se ze života s černošskou muzikálností. Cedric Watson je označován za nástupce Cliftona Cheniera, který byl pro cajun tím, čím Muddy Waters pro blues.

PÁ 12/6 Galerie Školská 28
Paolo Angeli (Italy) workshop – preparovaná kytara

NE 21/7 Palác Akropolis
Fumaça Preta (Venezuela, Brazil, Portugal, UK, Netherlands) Karibské rytmy a tropicalia křížené s psychedelickým garážovým rockem

Hnutí Tropicalia bylo jihoamerickou paralelou swingujícího Londýna a acid rocku z Kalifornie. Fumaça Preta, v překladu Černý kouř, je brazilsko-evropská sestava, která „podvratné“ myšlenky Tropicalie zasadila do současného kontextu. Její loňské album označované za objev roku je mixem latinskoamerických vlivů s garážovým rockem a acid housem.

ČT 6/8 Místo konání ještě upřesníme
Ogoya Nengo & Dodo Women’s Group (Kenya)
Dodo, tradiční styl z Keni, kterému hrozí zánik

Největší žijící ikona žánru, téměř osmdesátiletá zpěvačka Ogoya Nengo, přiváží mizející tradiční styl dodo, v němž se prolíná syrová živelnost s ženskou laskavostí i něžností. Písně mají volný, houpavý rytmus, doprovod tvoří vedle bubnu delikátní puls chřestítek a dalších perkusí, ve zpěvu se střídá – podobně jako v americkém blues – zvolání a odpověď.

RESPECT FESTIVAL 2015
12+13.06.2015 PRAGUE, park LADRONKA

SPOJENÍ:
Bus 168, 184, 180 nebo tramvaj 22, 25 –> zastávka Vypich, Praha 6
pěšky 5 min nebo bus 191 –> zastávka Rozýnova = PARK LADRONKA
Vstup naproti domu Tomanova 44

PŘEDPRODEJ:
GoOut, TicketPro, TicketPortal, Eventim

HLAVNÍ PROGRAM:

JEDNODENNÍ – SOBOTA 470 KČ
JEDNODENNÍ – NEDĚLE 470 KČ
DVOUDENNÍ 570 KČ
DVOUDENNÍ – RODINNÁ (Pár + libovolný počet dětí do 15 let) 600 KČ

SLEVY:
CYKLISTÉ, STUDENTI 50 Kč
ZTP A DĚTI DO 15 LET ZDARMA

Na všechny doprovodné koncerty v rámci v festivalu sleva 100 Kč se vstupenkou na hlavní program festivalu. Lze uplatnit pouze na místě konání, nikoliv v předprodeji.

Back to top button