Profily

Michael Rose: Zpátky na výslunní i bez Black Uhuru

Letošní festivalové léto bude v Čechách bez debat více jamajské, než kdykoliv v historii. Dnes se seznámíme s hlavní hvězdou festivalu RealBeat, která se narodila 11. července 1957 uprostřed nechvalně proslulého kingstonského ghetta Waterhouse. V 50. – 60. letech minulého století zde sice ještě nevládla kriminalita tak brutálním způsobem jako dnes, ale život v ghettu byl i tak dost perný. Jedno z mála rozptýlení nabízela hudba. Michael se svým starším bratrem tak obcházeli akce místních soudsystémů, kde se seznamovali se svými vrstevníky (jedním z nich byl třeba další rodák z Waterhouse a geniální bubeník Lowell ‚Sly‘ Dunbar). Když na to přišlo, vzal občas Michael do ruky mikrofon a připepřil taneční seanci svým toastingem jako deejay (tzn. rap po jamajsku). Odtud pak už byl jen krůček do studia, kde zahájil svou nahrávací kariéru songem „Ginal Version“, čili deejayským ‚komentářem‘ k písničce „Woman A Ginal Fe True“ od Andie Fordieho. Od deejayingu se však ještě jako teenager přeorientoval na zpěv. Nastal typický kolotoč talentových soutěží a občasného vystupování. Michaelovi se poštěstilo získat angažmá v rámci Happiness Unlimited, jedné z četných malých kapel, které vystupovaly po hotelech na pobřeží a vyhrávaly turistům při obědech a večeřích, takříkajíc k ‚tanci a poslechu‘.Tahle idylka ovšem skončila, když hotelový management zjistil, že jeden z členů skupiny kouří marihuanu a chtěl po Michaelovi, aby jej udal. Když Rose odmítl, musel se sám se svým zaměstnáním rozloučit…

HÁDEJ KDO PŘÍJDE NA VEČEŘI

Ovšem nemusel toho až tak litovat. Při jednom z vystoupení padl do oka týpokovi jménem Winston Holness aka Niney The Observer, přednímu producentovi první poloviny sedmdesátých let. Niney jej pozval do studia a Michael pro něj natočil hitovku „Guess Who’s Comming To Dinner“. Titul narážel na jméno tehdy populárního filmu Hádej kdo přijde na večeři, jehož zápletku vtipně adaptoval na jamajské poměry. Tahle pecka vzápětí získala pozici Roseova erbovního songu, který se dočkal nesčetných nových verzí, některých dost bizarních. Spolupráce s Observerem pokračovala ještě několika méně úspěšnými singly, Michael souběžně natáčel i pro jiné producenty. V roce 1975 pak přišel důležitý zlom – Rose se stal frontmanem vokálního tria Black Sounds Of Uhro, později známého jako Black Uhuru. Spolu s ním tvořili tuto inkarnaci ještě Duckie Simpson a Errol Nelson. Podobně jako bezpočet jiných podobných formací Black Uhuru tehdy vandrovali od studia ke studiu ve snaze nahrát nějaký hit. Tak vznikla i patrně první nahrávka Black Uhuru s Michaelem jako frontmanem – remake „Sun Is Shining“ pro label Channel One. Větší šanci jim poskytl Prince Jammy, pro něhož v roce 1977 nahráli své první album LOVE CRISIS. Během několika sessions se zrodil set sestávající z deseti převážně smrtelně vážných válů. Pro větší efekt skupina zařadila i další cover starší Marleyho pecky, tentokrát „Natural Mystic“.

Ačkoli se deska setkala s příznivým přijetím kritiky i posluchačů, producent jim nevyplatil žádné tantiémy. Errola Nelsona to otrávilo natolik, že se raději skupinu opustil a Michael Rose s Duckie Simpsonem museli hledat třetího do party. Jeho místo pak víceméně náhodou zaplnila americká zpěvačka Sandra ‚Puma‘ Jones. Kromě mimořádného soundu se tak skupina odlišovala i na pódiu, kde ji pohledná Sandra dodávala něco, co ostatní reggae formace postrádaly. Již v klasické sestavě a s ustáleným jménem, které dobře vyjadřovalo jejich přístup a hudební poselství (Uhuru znamená ve svahilštině svobodu) skupina vyhlížela vstříc nadějím naplněným horizontům. Záhy si začala upevňovat svou pozici sérií singlů pro label Taxi, čili rytmická dvojčata Sly Dunbar & Robbie Shakespeare. Jejich tvůrčí vklad je patrný zejména v nové verzi „Guess Who’s Comming To Dinner“, jež získala nový kabát s výraznou, takřka brutální basovou linkou. Ostatně výrazné basové linky jsou páteří i dalších úspěšných titulů z tohoto období jako „Plastic Smile“, „Natural Reggae Beat“, „Abortion“ či „Leaving To Zion“. V textu k „General Penitentary“ se poprvé objevil Michaelův oblíbený námět – vězení. V tomto songu varuje každého, aby se pokud možno vyhýbal zločinu, jelikož ‚kvůli jídlu, které si vezmeš, aby sis zachránil život, o něj můžeš stejně přijít‘. Jak rostl věhlas Black Uhuru, přesáhl hranice reggae komunity a dostal se i mezi rockové fanoušky. Kytary k pecce „Shine Eye Gal“ tak nahrál třeba velký fanoušek Black Uhuru, Keith Richards z The Rolling Stones.

ZLATÁ ÉRA BLACK UHURU

Koncem 70. let spočinulo na Black Uhuru oko Chrise Blackwella, majitele společnosti Island Records a architekta světové popularity Boba Marleyho. Blackwell pro ně připravil podobnou strategii, jako pro Marleyho. V příštích letech byli tedy i Black Uhuru prezentováni jako rocková skupina namísto vokálního tria, jak by se na jamajské interprety slušelo. Kromě beztak netradičního multigenderového složení se do popředí dostala i role producentského dua Sly Dunbar & Robbie Shakespeare, které se směle chopilo úkolu vytvořit pro skupinu nový a výsostně originální sound. Prvním výsledkem jejich funky elektro reggae fúze se v létě 1980 stalo album SINSEMILIA. Následovalo první velké (a naprosto vyprodané) turné po Velké Británii…

Další alba vydávali vždy v ročním rozestupu. Krvavě rudé RED na červeném vinylu pokračovalo ve stejném duchu jako SINSEMILIA. CHILL OUT z roku 1982 se ovšem více otevřel vlivům elektro-popu a digitálním efektům. Zatímco tradičně smýšlející fanoušci žánru pak skupinu zavrhli, experimentální povaha alba se velmi zamlouvala mainstreamovému publiku, které oceňovalo schopnost Black Uhuru překročit hranice jednoho hudebního stylu. Průkopnickou povahu alba ještě zvýraznil Paul ‚Groucho‘ Smykle, jenž zremixoval většinu songů z CHILL OUT (společně s pár kousky z alba Red) pro potřeby desky The Dub Factor. Smykle se pak výrazně podílel i na podobě čtvrté ‚islandovské‘ desky Black Uhuru – Anthem. Oproti předešlým titulům Black Uhuru ustoupil Michaelův tvůrčí podíl poněkud do pozadí, jelikož nejlepší okamžiky ANTHEMu napsal Duckie Simpson. Jako by to poněkud symbolizovalo nadcházející rozpad skupiny. Michael a Duckie se nemohli shodnout na dalším směřování. Společně ještě absolvovali turné v roce 1984, které skupinu přivedlo mimo jiné i do Japonska, ovšem když se Black Uhuru později stali historicky prvními držiteli ceny Grammy v kategorii reggae, jednalo se již o ‚posmrtný‘ úspěch. Michael skupinu opustil a předčasně se tak završila klasická éra formace, která slovy hudebního historika jménem Steve Barrow ‚sledovala kurz nekompromisní roots music a jež zároveň překonala většinu žánrových limitů‘.

SÓLO PRO MICHAELA ROSE

Michaelův pokus rozjet vlastní sólovou kariéru pak skončil v podstatě dřív, než vůbec začal a Rose se po zbytek 80. let odmlčel. Namísto hudby se raději věnoval farmaření v jamajských horách. Do ‚businessu‘ se vrátil až s koncem dekády a comeback to byl pozvolný. Pořádně se rozjel až v roce 1993, kdy se Michael znovu spojil s ‚dvojčaty‘ Sly & Robbie a natočil řadu hitových singlů. Následně si ‚vykoledoval‘ kontrakt s americkým nakladatelstvím Heartbeat, jenž vyústil v sérii pěti nových studiových alb během sedmi let. Některá z nich (např. DANCE WICKED) byly povedenější, jiné méně, ovšem dohromady tvoří respektu hodný kus práce. Heartbeat pak vydal i excelentní ‚živák‘ PARTY IN SESSION. Navíc se v průběhu let vynořilo několik dalších desek s materiálem, který se na ‚heartbeat‘ alba nevešel. Z nich určitě stojí za zmínku X-UHURU od francouzského nakladatelství Tabou a SELASSIE I SHOWCASE na labelu Bakchich.

NOVÉ MILÉNIUM A NOVÉ ROZMĚRY

Počátkem nového milénia se Michael poněkud stáhnul do ústraní, aby pak zkraje roku 2004 vybouchla bomba – Duckie Simpson ohlásil reunion klasického složení Black Uhuru (bohužel už bez Sandry Jones, která v roce 1990 podlehla rakovině). Obnovená spolupráce se odehrává spíše na koncertní bázi a Michael nijak nezanedbává ani svou sólovou kariéru. Ba naopak; od roku 2004 nahrál některé ze svých vůbec nejlepších desek. Z nich nad jiné ční zejména pár AFRICAN ROOTS a WARRIOR, které vznikly v produkci kanadského hudebníka Ryana Moorea a jeho labelu Twilight Circus. A mezi úspěšné počiny se řadí i alba BABYLON A FIGHT a PASSION OF LIFE. A jak je na tom Michael v právě probíhající ‚sezoně‘? Vede si dost slušně. Rhytm Club pustil do světa těžce dubové album GREAT EXPECTATIONS a hlavně, pokud chodíte na parties (a máte v pořádku sluch), museli jste slyšet extrémně masivní duet „Waan Di Ting“ s Alborosie. A to už ani nemluvím o aktuálním zabijákovi jamajských hitparád jménem „Shoot Out“, na který vznikl i feat. Damien Marley nebo další dancehallová nálož „Real Jamaican“ v kteér hostuje Busy Signal. Tolik pro první seznamení s tímto žijícím fenoménem. Na Real Beat u Pardubic dorazí 8. Srpna excelentní zpěvák, který má za sebou hvězdnou minulost, žije úspěšnou přítomností a vyhlídky do budoucna taky nemá nejhorší. Nenechte si ho ujít naživo!

* Ferro

www.myspace.com/michaelrosereggae

Z našich archívů:
Fotoreport z českého koncertu
Profil Black Uhuru
Profil Sly & Robbie

Diskografie:
* Great Expectations (2008)
* The Saga (2007)
* Warrior Dub (2007)
* Passion Of Life (2007)
* Warrior (2007)
* Babylon A Fight (2006)
* African Dub (2005)
* African Roots (2005)
* Babylon 9/11 – Tip of the Iceberg (2004)
* Happiness: The Best Of Michael Rose (2004)
* Never Give It Up (2001)
* Live At Maritime Hall (2002)
* X Uhuru (1999)
* Bonanza (diff from Japan 1992 release) (1999)
* Party In Session: Live (1998)
* Selassie I Showcase (1997)
* Dub Wicked (1997)
* Dance Wicked (1997)
* Nuh Carbon (1996)
* Big Sound Frontline (1996)
* Be Yourself (1996)
* Rising Star (1995)
* Michael Rose (1995)
* King Of General (1994)
* Bonanza (Japan) (1992)
* Proud (1989)

 

Michael Rose sólo 1972 – 1976

Born Free – Attack
Let Him Go/Elington Rock/Babylon Grandson/Herb Man Rock
(Michael Rose and Black Sound Uhuru) – Darace (Canada)
Natural Mystic / Mystic Version – Jammy’s

Michael Rose s Black Uhuru 1977 – 1984

Natural Mystic / Sorry For The Man – Third World
Bad Girl / African Love con Dj Style Version di Scorcher e Nicodemus – Jammy’s
Eden Pon Them – Beardie
Wood For My Fire / Words Of The Father – D.E.B. Music U.K.
Shine Eye / Licking Stick – D-Roy
Plastic Smile / Guess Who’s Coming To Dinner – D-Roy
Guess Who’s Coming / Sinsemilla discomix – Island
Rent Man / Resident Area con Dj Version di Jah Grundy – Joe Gibbs
Sponji Reggae / Sponji Reggae discomix – Island
Sponji Reggae / Trodding – Island
Sodom, Slaughter, Youth of Eglington, Big Spliff – Mango
Darkness / Dub of Eglington – Island 10″ disco
Chill Out / Right Stuff – Island
Right Stuff / Mondays / Killer Tuesday version – Island 10″ disco
What is Life / Solidarity / Party Next Door – Island
What Is Life (3 mix promo) – 4th and Broadway
Party Next Door / Party In Session version – Mango
Party Next Door (3 mixes) – Mango

Michael Rose sólo 1985 – 2002

Bogus Badge – Germain/Revolutionary Sounds
Mother and Child Reunion (2 mix) / Richie The Rich – RCA
Keep The Fire Burning (Dump The Lump) – BMG
Mr. Mention / version b/ „Having My Baby“ by Junior Moore – Taxi
Stalk of Sensimenia / „Have U Woman Ever Left“ by Little General – StarTrail
Leave The Spechie – Penthouse
Burning Down Rome (con Junior Reid) – JR Productions
One A We, Two A We (3 mix) – Taxi
Last Chance / Mix (version) – Ruff Cutt Music
Hitler b/w Hail Hitler by Lieutenant Stitchie – Charm Records
Don’t Mess With No Gangster / „If It’s Me Your Loving“ by Dennis Brown e „Smile“ di Thriller U
Thompson Sound
Bad Boy (3 mix) – Taxi
Christian Soldiers (2 mix) – Charm
Hot Stick e B-Side „No More Weapons“ by Willie Williams – Charm
Short Temper (6 mix) – Heartbeat
Shine Eye Gal (6 mix) – Epic
Ouncey Boy – Record Factory
Badder Than You (4 mix) / Short Temper – Heartbeat
Short Temper (6 mix) 12″ disco – Heartbeat
Run Them a Run / Didn’t Want To Say Goodbye / Goldmine („Run Them“ version)
Mafia and Fluxy
Money – Greensleeves
Rush On the Tonic / Ganjaman Version – Maximum Sound
Pollution/version – Rapid Records
Rude Boys (5 mix) / I Love King Selassie – Heartbeat
Love Is What We Need (2 mix) – High Power
Give A Little (Pretty Looks Isn’t All Rhythm) – High Power
Dangerous / Dangerous (2 mix )
Imaj b/w „Armagiden Time“ di Willie Williams / Version
General Penitentiary (3 mix) – Penthouse
Calling My Name – Fat Eyes
I Love King Selassie (3 mix) – Fashion
Need Love – East Coast

Back to top button