ČlánkyRozhovory

Toots Hibbert: Rozhovor se zpěvákem století, co prvně pojmenoval reggae

Čas pádí jak splašená herka a do začátku prázdnin a festivalu Real Beat už moc nezbývá! Takže určitě neuškodí dát si překlad interview s hlavní hvězdou s Tootsem Hibbertem, který letos udělala Angel Baker pro web UnitedReggae.com . Určitě už víte, že Toots Hibbert je žijící legenda, podle  jehož hitu „Do the Reggay“ reggae dostalo své jméno. Za pozornost také stojí, že vedle několika nominací na Grammy jej časopis Rolling Stone zařadil mezi 100 nejlepších zpěváků všech dob. A co je neuvěřitelné, že i ve svých 63. letech má energii na nové písničky. Určitě si nenechte ujít jeho nové album FLIP AND TWIST a kontrolujte moc zajímavý rozhovor. Čítaj dál!

Chtěla bych si popovídat o vaší nové desce (Flip and Twist pozn.red).  Pustil jste ji na internet předtím, než se objevila v obchodech.

Jo, jsem rád, že se na to lidi můžou kouknout online a dozvědět se tak něco o desce, poslechnout si ji. Chtěli jsme udělat pre-release, aby si to lidi mohli dřív poslechnout.

Vše se změnilo od té doby, co jste začal dělat muziku, dávno před tím, než jsem se narodila. Změnilo se všechno- jak se k hudbě dostáváme, jak ji posloucháme, jak ji sdímíme.

Jo, všechno se změnilo, ale já se snažím neměnit. Snažím se neměnit svou hudbu, svůj styl. Můžu zazpívat každý hudební styl. Zpívám R´n´B, zpívám Reggae, zpívám Gospel, zpívám Blues i Country. Takže hudba se mění, ale mnoho dalších věcí nikoli. Dělám to správně. Zůstávám pozitivní.

Změnilo vás nějak Reggae?

Ne. Ale lidé můžou udělat nějakou pitomou písničku a nazvat ji Reggae. Ale není to Reggae. Reggae musí mít nějaké sdělení a pozitivní slova. Dneska je tolik nekvalitní hudby. Jestli chcete dělat Hip Hop, R´n´B, Soul anebo Reggae, měli byste ho dělat pozitivní, nikoli negativní.

Řekl jste, že vaše tělo je váš chrám. Co jste tím myslel?

Ano, ano, ano. Všechno, co si dáte do těla, vás ovlivní. Nemůžete si říct, že prostě zajdete do kostela a tam budete oukej. Vy jste ten kostel, ten chrám. Měli byste konat dobro a konat nábožně. Neměli byste říkat ošklivé věci o svých přátelích, sousedech. Všichni by se měli dát dohromady.

Můžete hrát Reggae a nevěřit přitom v Boha?

Můžete, ale nedává to moc smyslu. Hodně lidí to tak dělá. Hodně lidí říká, že je Rasta, ale nevzývají Boha. Bůh je otcem všech, je otcem stvoření. Ať je černý anebo bílý. Myslím, že je čistý. Že je černý a bílý. Řekl bych, že jsem svým chrámem proto, že když je něco špatného, proberu to. Je-li něco špatného se mnou, pošlu svou zlobu k šípku. Jsem součástí chrámu. Jsem zodpovědný za svůj chrám. Neměl bych se zaplétat do špatných věcí. Nezpívám o nich.

Myslíte si, že jste posel?

Ano, myslím si to. Tam, odkud pocházím, si lidé užívají to, co dělám, a já mám energii to dělat. Je to těžká práce, ale Bůh ji dělá hodně. Měli by jsme udělat něco, abychom jej potěšili. Vystupuji, abych potěšil lidi a Bůh se mohl usmívat. Můj talent je od Boha. Musím zpívat o pozitivních věcech. Musím zpívat Gospel a Gospel je zpěv s dobrým, pozitivním textem. Láskyplná píseň, to je Gospel – písnička o lásce a nemyslím sex. (Zpívá) Bůh tě sleduje, modlím se, aby si žil na vždy.

Já též… Je hudba láska? Nejsou všechny dobré příběhy založeny na Lásce s velkým L? Lásce k zemi? Lásce k člověku? Lásce k válce?

Ano. Láska je vše, láska přichází od Stvoření. Opravdová láska tvoří svět. Když Bůh stvořil pár lidí a ten samý pár měl děti, svět rostl a rostl. Je to boží invence. Moje děti jsou děti Boží. Stvořil jsem skrze lásku Nejvyššího. Když máte děti, vypadají jako vy a jako Otec.

Je pro vás zvláštní mít je ve vlastní skupině?

Ano, můj syn a moje dcera jsou ve skupině. Ale je to těžké, musím je každý den učit. Mají talent, aby to dělali.

Jsou vašimi posli?

Jasně. Pochází z mojí podoby. Dal jsem jim, co mám. A já to mám od svého táty a mámy a ti to mají od Boha.

Bojujete někdy se svými dětmi?

Ne, to nemůžeme (směje se). Nabančil bych jim.

Kde je zaslíbená země? Myslíte si, že je Jamajka jako místo, kde se zrodilo Reggae, zemí zaslíbenou?

Země zaslíbená je všude. Bůh stvořil Zemi. To pouze lidé rebelují. Neznají sami sebe. Neznají Boha. Když znáte Boha, nemůžete dělat špatné věci. Snažím se poznat Boha a najít ho svým svědomím.


Co můžeme očekávat od téhle nové desky a co přijde dál?

Bude to velký. Udělal jsem přesně to, co jsem udělat chtěl. Vím, že se to bude lidem líbit, protože jsme se vrátili k roots a ke Gospelu, je tam od všeho trochu. Očekávám dobrou zpětnou vazbu od svého obecenstva.

´Fool For You´ je super pecka. Dneska jsem si na ni ve svém pokoji zatancovala.

Ah, vám se tenhle vál líbí? To je dobrý. Je dobrý, když do vás někdo může být ´Blázen´. Je to o opravdové lásce. Je to o… skromnosti.

Můžete něco říct o DVD, které vyrábí BBC o vašem životě?

Mluvím na něm trochu o svém životě. Jen trochu. Můj život je dlouhá cesta do minulosti. Není jednoduché o něm mluvit během dvou hodin. Mohlo by mi trvat roky si na všechno vzpomenout a zaznamenat to. DVD zabírá něco z mého velmi, velmi dlouhého života.

Jaké to je umístit váš život na jedno místo, do jednoho filmu?

Nemůže se to podařit, ale snažíme se.

* Angel Baker

Se svolením Unitedreggae.com přeložil Ferro

Back to top button