ČlánkyNovinky

Skip Marley, The Wailers, Toots, Buju Banton nebo Burna Boy nominováni na Grammy

Americká akademie vyhlásila nominace pro 64. ročník, vybrali jsme pro vás pár zajímavostí

Akademie Grammy vyhlásila v úterý nominace za nejlepší muziku vydanou v období 1. září 2019 až 31. srpna 2020. Zatímco mainstream píše hlavně o devíti nominacích pro Beyoncé, která má v závěsu Taylor Swift (7 nominací), Post Malone (6), Dua Lipa (6), Justina Biebera, Megan Thee Stallion nebo Coldplay. Nás ale zajímá především, kdo se dostal mezi pět nominovaných v námi kriticky sledované kategorii reggae alb. Loni to vyhrála Koffee s hodně moderním zvukem, který je od té doby hodně slyšet i v dalších jamajských produkcích. I letos akademici vybrali spíše desky, které přesahují do jiných žánrů než aby vypíchli čistokrevné reggae klasické podoby. Inu svět letí kupředu, čas nezastavíš. Comeback album The Wailers je díky jejímu producentovi Emiliovi Estefanovi jednou nohou v latinské Americe, Maxi Priest se Shaggym za zády zdolávají mainstream s lehkostí zkušených milovníků, kteří si střihnou vedle reggae v klidu i moderní pop nebo dancehall. Skip Marley se svou deskou Higher Place tu taky není jen kvůli rodinnému jménu, ale velkému boomu, který kolem sebe rozvířil duetem Slow Down s H.E.R., za který mimochodem získal ještě jednu nominaci na nejlepší RnB song! To se v této kategorii snad ještě nikomu nepovedlo, tak uvidíme, kdo bude v obálce, kterou otevřou 31. ledna 2021. Jsou tu ještě dvě legendy, které by si to velmi zasloužily – už z principu Toots and the Maytals se svou poslední deskou Got To Be Tough, která vyšla týden před Tootsovým odchodem do nebes. A pak je tu Buju Banton se svým comebackem Upside Down 2020, který je našláplý hudebně i textově na maximum a má upřímně z této pětice mé osobní preference. Takže jsem zvědavý, najisto vsadit na vítěze ale nepůjdu. Akademie má svůj vkus, který není o tom, co cení ulice.

Za pozornost stojí také kategorie Global Album, která se ještě loni jmenovala World Music Album. Dává to ale smysl, loni i letos je mezi nominovanými například nigerijská superstar Burna Boy, který dělá afrobeats, ale je u něj vedle Afriky slyšet i velký vliv jamajské kultury. V této kategorii pak jsou i tradičnější hráči, jako jsou saharští tuaregové Tinariwen, brazilská zpěvačka Bebel Gilberto nebo Raviho dcera Anoushka Shankar. Uvidíme, jestli akademie bude preferovat tradičnější koncepty, nebo dá prostor současné vlně, kterou trefně reprezentuje právě našláplý Burna Boy.

Z dalších nominací bych rád vypíchnul ještě fenomenálního písničkáře jménem Michael Kiwanuka, který skóruje v kategorii rockových alb, nebo geniální jazzový zpěvák Gregory Porter, který má tentokráte nominaci za nejlepší RnB album.

Mezi nominované v tomto žánru se prý toužil dostat i zmiňovaný Bieber s deskou Changes. Akadamie jej sice ocenila čtyřmi nominacemi, ale zařadila do popových vod. To jen tak na okraj, koho vy tipujete za nového majitele zlatého gramofonu?

Lukáš Kolíbal

Nominováni na reggae album roku jsou:
UPSIDE DOWN 2020 Buju Banton
HIGHER PLACE Skip Marley
IT ALL COMES BACK TO LOVE Maxi Priest
GOT TO BE TOUGH Toots & The Maytals
ONE WORLD The Wailers

Back to top button