ČlánkyNovinky

Grammy za reggae album jde letos za Toots & the Maytals

Oslavy i kritika relevantnosti 63. ročníku akademie Grammy

Z neděle na pondělí se v Los Angeles předávaly 63. Grammy Awards. Ceremoniálem a show, která se vzhledem k situaci odehrávala s rozestupy, velkými hygienickými opatřeními a rovnou na několika různých místech zároveň, provázel populární komik Trevor Noah. Letošní ocenění získaly hlavně ženy, nejvíc si jich odnesla Beyoncé a Taylor Swift následována zpěvačkami Billie Eilish a Dua Lipa a nebo raperkou Megan Thee Stallion. Song roku vyhrála H.E.R. s I Can´t Breath, která byla nominována také za duet se Skipem Marleym.

Reggae albem roku se stala nahrávka Got To Be Tough od Toots and The Maytals a Toots Hibbert ji tak dostal posmrtně. Akademie žel nereagovala na petici, aby jej alespoň symbolicky usadila do rock´n´rollové síně slávy, což bychom z respektu k zesnulé ikoně samozřejmě maximálně ocenili. Mezi dalšími nominovanými v reggae kategorii byli Buju Banton, Maxi Priest, The Wailers a Skip Marley. V kategorii Best Melodic Rap performance vyhrál Anderson .Paak se songem Lockdown.

Rapové album roku se jmenuje King´s Disease jehož autorem je newyorský Nas. Nejlepší rapové vystoupení ale opět jde za Beyoncé v duetu s Megan Thee Stallion za společný song Savage. Potěšil John Legend s deskou Bigger Love, kterou akademie ocenila cenou Nejlepším R&B album, a na kterém hostuje jamajská Koffee.

V nové kategorii Global music (dříve world music) napodruhé konečně získal cenu nigerijský Burna Boy, který je už dávno v globálním levelu superstar, ale akademie jej ocenila až napodruhé. Loňská výherkyně žánru Angelique Kidjo už přímo při přebírání ceny říkala, že tato Grammy patří právě jemu.

K letošnímu předávání se už vyjádřilo kriticky vícero velkých jmen. Například Sean Paul píše o své nespokojenosti s tím, že reggae je stále v okrajové části celého ceremoniálu a nedostává se mu zaslouženého uznání a možnosti, aby si umělci svou cenu převzali v rámci televizního vysílání. Drake nebo Weeknd šli s kritikou ještě dál a ptají se, jestli je akademie se svými pochýbnými a snobskými praktikami ještě vůbec relevantní. „Dlužíte mi, mým fanouškům a transparentnosti celého průmyslu,“ napsal Weeknd, který má doma tři Grammy za roky 2016 a 2018, ale letos nedostal ani jednu nominaci. Jeho kolega Drake měl sice tři nominace, ale taky nic nedostal, a vyjádřil své rozhořčení následujícím komentářem: „Myslím, že bychom měli přestat sami sobě dovolat být každý rok v šoku z toho nepropojení mezi tímto oceněním a skutečnou muzikou s opravdovým dosahem. A prostě přijmout fakt, že co byla jednou nejvyšší forma uznání už nebude mít význa, pro současné nebo budoucí interprety.“

* Daddy Koleebal 

Back to top button