Novinky

Toots Hibbert: Legenda včera odešla na věčnost (1942-2020)

Hlas Toots & The Maytals vydal velké nové album jen dva týdny zpátky

Sobotní ráno přineslo smutné zprávy z jamajského Kingstonu – legendární zpěvák Frederick Nathaniel „Toots“ Hibbert, hlas kapely Toots & The Maytals, opustil své tělo a zamířil 11. září 2020 na druhou stranu. Esenciální muzikant, který spojil ska, soul, funk a reggae do elementární kombinace, pojmenoval svým songem Do the Reggay v roce 1968 celý žánr a přinesl nám za svůj život desítky velkých hitů. Nejnovější album Got to Be Tough vyšlo poslední srpnový pátek, jen pár dnů předtím než jeho management oznámil, že Mr. Hibbert je kvůli potížím s dýchýním na jednotce intenzivní péče v soukromé kingstonské nemocnici a čeká na výsledku testu na Covid-19. Rodina tehdy poprosila fanoušky o modtlibu a poděkovala ministrům zdravodnicvtví a kultury a v neposlední řadě nemocničnímu personálu za skvělou pomoc. Zároveň vyjádřili, že jsou tu pozitivní zlepšení ve zdravotním stavu a že Toots odpočívá a je v dobré náladě. Dobré zprávy od managementu jsme měli ještě dva dny zpátky a tak nás dnes šokovalo, že Toots v pátek ve věku 77 let odešel. Jsou to skoro přesně dva roky zpátky, co jsme jej viděli a slyšeli v plné síle na evropském turné, v rámci kterého navštívil i pražský Lucerna Music Bar. V Česku tehdy vystoupil podruhé, první návštěva proběhla v Žizníkově v roce 2010 a mnoho lidí tehdy nevěřilo, že nezpívá na playback. Síla jeho hlasu byla tak veliká, že mohl mít mikrofon takřka u pasu a slyšel jej celý festival. Ne náhodou se mu pro jeho energická vystoupení přezdívalo jamajský Ottis Redding.

https://www.youtube.com/watch?v=m1QDdPxlqjU

Toots vydal před dvěma týdny nové album Got to Be Tough po více než deseti letech a byl z něj prý nadšený. “Jsem velmi hrdý, co jsem udělal a za tu lásku, co jsem do toho dal,“ svěřil se Toots o novém albu časopisu Rolling Stone. „Je to ale těžší a těžší dát lásku, kterou lidé potřebují a potřebují ji teď více než kdy jindy. Není času na lelkování.“

“We need more love in our hearts / Remember what the preacher said”

Nové album vyšlo 28.8. 2020 ve spolupráci Trojan Jamaica / BMG Records a Toots na něm dělal s hodně zajímavou partou lidí, jako je koproducent desky Nigel Burrell, Zak Starkey (bubeník The Who a nejstarší syn Ringo Starra z The Beatles), který na desku nahrál i některé kytarové party. Na bicí nechybí legendární Sly Dunbar a v předělávce klasiky Three Little Birds nechybí Ziggy Marley a zmiňovaný Ringo Starr na perkuse! Každopádně celá deska stojí za poslech a odkaz najdete hned o pár řádek níže. Jsme smutní, ale zároveň vděční, že jsme spolu mohli spolupracovat. Ať jeho duši provází světlo a láska.

* Lukáš Kolíbal

Back to top button