ČlánkyNovinkyProfily

In Memoriam: Ronald “Nambo” Robinson (1950 – 2017)

Tento týden přišly z Jamajky velmi smutné zprávy. Jeden z nejlepších trombónistů ostrova Ronald “Nambo” Robinson odletěl směrem k Zionu po srdeční příhodě ve věku 67 let. Tato věčně usměvavá duše a velký muzikant patřil do první ligy prakticky už od počátků své kariéry začátkem sedmdesátek. Tehdy začínal u kultovních Mystic Revelation of Rastafari, ale brzy se etabloval i do dalších projektů a studií. Koncem dekády pak už nahrával dechy na Survival, slavnou desku Boba Marleyho z roku 1979. Jeho trombón můžete slyšet i v hitech Buffalo Soldier, Trench Town Rock nebo Wake Up and Live a podílel se i na Marleyho posmrtném albu Confrontation.

Z dlouhatánského seznamu dalších zpěváků, s kterými Nambo nahrával a / nebo je doprovázel na turné, vybíráme alespoň ty nejznámější: Dennis Brown, Aretha Franklin, Lauryn Hill, Gladis Knight, Jimmy Cliff, Gregory Isaacs, Peter Tosh, Bunny Wailer, Beres Hammond, Buju Banton nebo třeba Shaggy. Nambo byl také členem mnoha kapel, s kterými cestoval po světě. Ještě loni byl na dvou velkých turné po Americe s The Wailers a Taxi Gang, což není nikdo jiný než geniální rytmické duo Sly & Robbie. Právě s nimi toho pro Taxi Records natočil opravdu hodně – vzpomeňme alespoň riddim Baltimore, který původně nazpíval  The Tamlins a poté stovky dalších. „Poprvé jsem jej potkal, když jsem pracoval s Joe Gibbsem. On a Dean tam každý den chodili nahrávat dechy,“ vzpomíná Sly Dunbar a dodává, že to byl jeden z nejmilejších lidí, které můžete mít kolem sebe.“

Trombónista Nambo, saxofonisté Dean Fraser a Glen DaCosta a trumpetista Chino Chin – to byl hlavní čtyřlístek, který zásadně napomohl tomu, aby dechy zůstaly součástí reggae music i v moderních časech. Nambo a Fraser dokonce spolu vydali koncem sedmdesátých let několik singlů pod jménem Nambo & Dean a v osmdesátkách společně založili kapelu 809 Band.  V rámci vlastní muziky vydal Nambo i několik sólo desek, tou první bylo album Sanity z roku 1984 pro label Dynamic Sounds, který vedl Byron Lee.

Bylo skvělý mít Namba kolem sebe… Měl tak nakažlvý smích,“ vzpomíná klávesák Robbie Lyn, s kterým se znali 40 let. „Byl mentorem mnoha mladých muzikantů a vždy hledal cesty, jak muziku posunout dál.“ Dobrým příkladem může být třeba Kelissa, jejíž debutové album Spellbound vyšlo před dvěma týdny. I tady si můžete užít jeho muzikálního mistrovství… R.I.P. Nambo!

* Lukas

Back to top button