Profily

Mr. Perfect: Hand Cart Bwoy

Mr. Perfect se narodil 26. března blíže nespecifikovaného roku v Greg Rose, jako třetí ze čtyř dětí. Vyrostl v bambusových kopcích Bamboo hills jižně od zálivu Sv. Anny a východně od Brown´s Town ve farnosti Svaté Anny. Jeho táta vlastnil pár jukeboxů, takže Perfect v dětství trávil dny zpíváním svých oblíbených písniček. Za své první vzory považuje trio zpěváků Bob Marley, Peter Tosh a Toots Hibbert (Toots & The Maytals). Prý už v devíti letech byl známý bavič základní školy, kterou navštěvoval, v čemž pokračoval i na střední škole. Na York Castle High už vystupoval i jako zpěvák na školních oslavách a koncertech. Tam taky přišel k přezdívce Mr. Perfect.

Když dostudoval, vypravil se na zkušenou do Kingstonu, aby se naučil, jak funguje hudební business. Nejvíc zkušeností mu prý tehdy byly návštěvy studií Penthouse, King Jammy´s a Arrows. Po návratů domů pak začal zpívat všude, kde se dalo. A vystupováním se soundsystémy si tak krok za krok udělal jméno v záplavě dalších deejays. První dlouhohrající nahrávkou, kterou Perfect poslal do světa bylo album SWEET AND BLACK z roku 2001. Největší úspěch sklidily songy Empress Mi Love, Turn Him Down, Johnny, Bend Dem nebo All Fi Themself, které sem tam dodnes rotují u jamajských soundsystémů a rádií.Tím hlavním, co ale vystřelilo Perfecta nad rámec každodenního dění se stal až autobiografický singl Hand Cart Bwoy o chudém klukovi z ulice, který se šťastně zamiloval do bohaté holky. Pozitivní náboj songu přinesl další úspěchy. Perfect skončil v říjnu 2003 na třetím místě v soutěži talentů Big Break na rádiu Irie FM a vystupoval na zásadních akcích Locked Up Sumfest a Dancehall Night 2004.

„Tlačit vozík po ulicích je bezesporu na Jamajce jedno z nejméně respektovaných zaměstnání, které si dokážete představit. Lidi na tebe koukaj z vrchu a dělaj si z tebe srandu, že se jen ubohej prodavač. Nevyděláš žádný velký peníze, někdy to nestačí ani na to, aby sis sám koupil něco k jídlu. To byly časy, kdy jsem potkal dívku z jedné bohaté rodiny, a zamilovali jsme se do sebe. Samozřejmě, že její rodiče byli proti našemu vztahu a snažili se nás rozdělit, ale přesto jsme spolu byli šťastní několik let. Nevadilo jí, že nemám žádný peníze, byla to opravdová láska. Hand Cart Bwoy je tak vlastně love song, jehož melodii a refrén jsem v hlavě nosil dlouhá léta…“ vysvětloval nedávno Perfect časopisu Riddim inspiraci ke svému prvnímu velkému hitu.

Díky tomu si jej všimnul rakouský label DHF Records, který mu nabídnul kontrakt na další desku a hlavně v Evropě nevídanou propagaci. To album se jmenuje GIDDIMANI a vyšlo 23. července 2006 na narozeniny Haile Selassieho. Titulním singlem je samozřejmě Hand Cart Bwoy, který na konci videoklipu přejde v ukázku z dancehallové pecky Lock Mi Up. Na Jamajce je to oblíbený způsob, jak ušetřit za filmový materiál a jedním klipem představit hned dvě polohy jednoho zpěváka. Každopádně singl i deska stojí za to a zdá se, že Perfect není jen mužem jednoho songu, ale jeden z výraznějších talentů mezi mladými jamajskými Bobo dready. Letos v srpnu jej můžete v Evropě potkat na turné s Anthony B.

* Lomesh

Back to top button