ČlánkyProfilyRiddims

Mafia & Fluxy: Velký profil zásadních britských producentů, které si k nám přiveze Luciano

Nedlouho poté, co se Prahou prohnali Sly &  Robbie a jejich Taxi gang s naprosto geniální hudební show, se k nám pomalu blíží další fenomenální produkční tým, který funguje jako muzikantské duo. Na festivalu Rock for Churchill letos premiérově zahraje kapela pod taktovkou basáka Leroye Heywooda a jeho bratra, bubeníka Davida Heywooda jinak známých jako Mafia and Fluxy. Na mikrofonu pak spolu s nimi vystoupí jamajský zpěvák Luciano aka The Messenjah, který v Čechách zazpívá po bezmála deseti letech a přiveze si s sebou své nové album In The Name Of Love, na kterém Leroy a David také spolupracovali. Pojďme si teď představit více jejich tvorbu a historii ve vůbec prvním českém profilu…

Mafia & Fluxy: Původem z Londýna, bráchové Dave & Leroy jsou jedna z nejžádanějších rytmických sekcí ve světovém reggae průmyslu už téměř čtyři dekády! Na kontě mají zásadní spolupráce s producenty jako jsou Donovan Germain (Penthouse), King Jammy, Bunny ’Striker’ Lee nebo třeba Phillip ‘Fatis’ Burrel (Xterminator). Na svém vlastním labelu Mafia & Fluxy rovněž produkovali jména světového formátu, jako jsou například Sugar Minott, Gregory Isaacs, Beres Hammond, Sanchez, Maxi Priest a mnoho mnoho dalších…

Vše začalo na přelomu 60. a 70. let, kdy Leroy a Dave vyrůstali při poslechu strýčkova soundsystému jménem Wizard Hi-Fi a jeho sbírky ska a rocksteady nahrávek (se zpěváky, jako jsou Desmond Dekker, Burning Spear, Ken Boothe, Bob Marley…). Za doprovodu gramofonu pak při pouštění desek experimentovali s vlastním zvukem na podomácku vyrobené bicí a levnou kytaru, kterou Leroy dostal od své mámy, když mu bylo šest let. Později jejich starší bratr Dingle zformoval školní kapelu, přibral Mafiu a pro Fluxyho koupil pořádné bicí. V roce 1977 pak společně dali vzniknout The Instigators (skupina se pojmenovala po vzoru The Aggrovators – legendární jamajské studiové kapela producenta Bunnyho Lee, kde působili např. Jackie Mittoo, Tommy McCook, Aston Barrett…).

Zanedlouho svou hudbou získali pozornost mentora britské scény, vlastníka soundsystému a také producenta známého pod jménem Fatman, který bydlel opodál a vzal Instigators pod svá křídla a stal se jejich manažerem. Spolupráce přinesla mimo jiné rezidenční hraní v klubu 100Club na Oxford street, kam jezdili hrát artists z Jamajky. Pro Fluxyho s Mafiou to bylo první představení se pro budoucí spolupráce, ať už ve studiu nebo na pódiu. Stali se doprovodnou kapelou pro řadu zpěváků na jejich UK tour (např. Cornell Campbell, Sugar Minott, Johnny Osbourne…) a zde se také zrodila myšlenka cesty na Jamajku a založení vlastního labelu pro budoucí produkci po vzoru dua Sly & Robbie.

V roce 1987 Mafia a Fluxy letěli poprvé na Jamajku společně s Maxi Priestem, kde vystoupili na kultovním Sunsplash festivalu. Během této cesty navíc nahráli několik skladeb ve studiu Sugar Minotta a Bunnyho Lee. Přes své hudební kvality ale přesto museli na ostrově čelit předsudkům vůči anglickým muzikantům ze strany domácích producentů a zpěváků. Významný zlom přišel až ve chvíli, kdy je zpěvák Sugar Black zavedl do studia Penthouse a představil jim jeho vlastníka, kterým je Donovan Germain. Během této seznamovací session vznikl riddim Workie Workie (zrecyklovaný Mud up riddim), na který pak Wayne Wonder nazpíval svůj hit All This Time a následně třeba Chaka Demus titulní píseň Workie Workie. Spolupráce se osvědčila a tak v následujících letech vyšlo pod značkou Penthouse mnoho songů, které jsou dnes už klasiky. Buju Banton nahrál na Far East riddim pecku jménem Murderer, poctu právě zastřelenému Panheadovi (btw stejně tak učinil Capleton se svým songem Cold Blooded Murderer na stejném riddimu vydaném ale u Black Scorpio). Vznikl zde také Tempo riddim pro Garnett Silka a jeho tune Complaint, pecka My Wish na Tonight riddimu a nebo megahit Tempted To Touch v podání Berese Hammonda.

Další legendární počiny jsou například relick klasického Studio 1 riddimu Real Rock, vydaného pod hlavičkou Stone Love s velkým hitem od Sancheze jménem If I Ever Fall In Love. Mimochodem tato verze Real Rocku je věhlasně známá hlavně díky soundu Stone Love a jejich zabijácké dubplatové selekci. Nelze také nezmínit velkou jamajskou hymnu hymnu Lift Up Your Head, kterou nazpíval Everton Blender pro label Startrail.

V průběhu dalších let vydali a produkovali na svém labelu mnoho dalších singlů a riddimů (např. Rocking Time, Say R, Borderline…), alba pro řadu zavedených zpěváků (Maxi Priest, Sanchez, Little Roy…), ale i pro nové talenty (Glamma Kid, Adele Harley). Musíme také vzpomenout sérii Reggae Hights, pro které John Holt, Barry Brown, Gregory Isaacs a Johnny Clarke postupně nahráli své verze reggae klasik na riddimech právě od tohoto bratrského dua. Dále stojí za pozornost kompilace Revival Hits, Roots & Culture, Music for lovers, i nejedno jejich dubwise album spolu s Lee Perrym, Mad Professorem a dalšími. Pod taktovkou světových producentů nepřestávají oživovat polozapomenuté riddimy, jako jsou Miss Wire Waist, Nuh Trouble We (vydáno u Penthouse), Strange Things u francouzských Irie Ites a nebo starý známý Intercom na labelu Maximum Sounds.

Vedle studiové práce stále působí a vystupují jako doprovodná kapela. Aktuálně vyráží na turné po Africe a Evropě s Lucianem, při koncertech doprovází také Sancheze a Maxi Priesta. Společně vystupovali s dnes již zesnulým zpěvákem Johnem Holtem a nebo dokonce i s britskou hudební skupinou Soul II Soul, která se proslavila hlavně hitem Back To Life. Mimo žánr spolupracovali Mafia a Fluxy s lidmi, jako jsou Sting, R Kelly, Gypsy Kings i Boy George. Janet Jackson si pro ně dokonce nechala poslat na Jamajku kvůli reggae remixu songu You Want This. Legendární zpěvák Gregory Isaacs s nimi nahrál jeho vůbec poslední song, když za nimi přišel téměř ze smrtelné postele do londýnského studia Stingray studia. Mistr Beres Hammond jim se vší poctou říká Harmony House UK podle svého domácího studia a labelu na Jamajce. To vše jen potvrzuje, o jak respektované a nadmíru kvalitní muzikanty se jedná. Takže kdo můžete, nenechte si ujít jejich českou premiéru – v pátek 25. Srpna 2018 budou headlinovat s Lucianem festivalu Rock for Churchill.

* JB

Back to top button