ČlánkyProfily

Lucky Dube: Vzpomíname, protože nejde zapomenout

Přesně před 6 lety – 18. října 2006 byl před zraky svých dětí zastřelen oblíbený jihoafrický reggae zpěvák Lucky Dube, když se mu zloději pokoušeli ukrást na předměstí Johannesburgu auto. Za ním zůstalo 22 alb, které natočil během intenzivní pětadvacetileté kariéry. I přes tamní těžkou éru Apartheidu se mu podařilo prorazit s reggae muzikou a stal se nejprodávanějším africkým muzikantem v historii! Ne nadarmo se mu dnes přezdívá „africký Bob Marley“, a tak dnes ponocuji, abyste si o jeho životě mohli přečíst více.

Lucky Phillip Dube vyrůstal jen s matkou a své jméno „šťastný“ mu dala právě ona, protože jeho narození považovlaa za malý velký zázrak. Jako dítč pracoval jako zahradník, ale brzy pochopil, že si tím nevydělá dost, aby uživil svou rodinu, a tak začal chodit do školy. Tam se připojil k místnímu sboru, s přáteli založil první kapela The Skywalk band a objevil rastafariánství. V osmnácti se připojil ke skupině svého bratrance The Love Brothers, která hrála zulu pop music známou jako mbaqanga. U toho pracoval u ochranky, co hlídala auta na prodej. Během prázdnin kapela natočila album pro Teal Records, které dostalo název Lucky Dube and the Supersoul. Druhá deska byla natočena brzy poté a Dube už si tu psal vlastní texty začal se učit anglicky (do té doby zpíval jen v zulu a afrikánštině).

Při přípravách páteho alba ve stylu mbaqanga jej ukecal zvukový inženýr Dave Segal, aby už z názvu vypustil slovo „Supersoul“ a tak všechny další kousky už vyšly pod jménem Lucky Dube. Tou dobou si také začal všímat pozitivních reakcí na reggae pasáže v průběhu koncertů, ke kterým jej inspirovali Jimmy Cliff a Peter Tosh. Uvědomil si, že sociální a politické zprávy jamajského reggae mají souvislosti i pro publikum v Jihoafrické republice, kde byl rasismus na denním pořádku. Rozhodl se proto, že vyzkouší vydat reggae i doma a výsledkem bylo v roce 1984 mini album RASTAS NEVER DIE. Desky se oproti jeho albům v rytmech mbaqanga prodalo místo třiceti tisíc kusů jen kolem čtyř tisíc. Režim Apartheidu navíc desku o rok později zakázal.

To jej ale neodradilo a hned o rok později vyšla nová deska THINK ABOUT THE CHILDREN, která získala platinové prodeje a proslavila Lucky Dubeho i mimo J.A.R. Následovala řada úspěšných alb a ocenění, v roce 1989 získal cenu OKTV Awards za album PRISONER, rok poté vyhrál s deskou CAPTURED LIVE a další rok znovu s HOUSE OF EXILE. Další deska VICTIMS vyšla v roce 1993 a prodalo se jí přes milion kousků po ceém světě. O dva roky později s ním podepsal smlouvu slavný label Motown, ale deska TRINITY nakonec vyšla pod hlavičkou Tabu Records, které Motown tehdy koupil. V roce 1996 Lucky Dube vydal kompilaci svých hitů jménem SERIOUS REGGAE BUSINESS, díky které získal výše zmíněný titul „nejlépe prodaváného afrického muzikanta“ v rámci World Music Awards a v Ghaně jej vyhlásili za „Mezinárodního umělce roku“. Všechna jeho tři další alba vyhrála South African Music Awards a jeho poslední deska jménem RESPECT se dostala i do Evropy díky smlouvě s Warner Music.

Lucky Dube po pádu Apartheidu procestoval svět, vystupoval po boku lidí, jako jsou Sting, Peter Gabriel nebo Sinéad O´Connor a v roce 1991 vystoupil i na jamajském festivalu Reggae Sunsplash, kde naprosto unikátně dostal prostor pro pětadvacet minut dlouhý přídavek. Vedle toho byl příležitostně i hercem, objevil se ve filmech Voice in the Dark, Getting Lucky a Lucky Strikes Back. Dnes při pohledu zpátky to byl právě on a Miriam Makeba, kdo se stali nejznámnějšími hlasy Jižní Afriky, a tak je bez debat, že tento týden na něj vzpomínají miliony jeho fanoušků.

Rest in Peace Lucky!

Lomesh

Další videoklipy:
„The Way It Is“
„Different Colours“

„It´s Not Easy“
„Prisoners“
„Together As One“

Back to top button