ČlánkyProfily

Inner Circle: A La La La long reggae history

4. května by oslavil narozeniny Jacob Miller a tak zavzpomínáme i na kapelu, s kterou vylétl do nebes. U zrodu dnes již legendárních Inner Circle stáli roku 1968 bratři Lewisovi, baskytarista Ian a kytarista Roger. K nim se brzy přidali další – kytarista Steven „Cat“ Coore, klávesista Michael „Ibo“ Cooper, a multi-instrumentalista Richard Daley. Zprvu si na živobytí vydělávali hraním po hotelích. Po pěti letech se ale Ibo a Cat rozhodli ze skupiny odejít a založili si vlastní projekt, neméně legendární Third World. Bratři tedy našli nového klávesáka, Bernarda „Toutera“ Harveyho a bubeníka Rasheeda McKenzieho, s kterými nahráli svá první alba u labelu Trojan v letech 1974-1975.

Jacob „Killer“ Miller se ke skupině přidal roku 1976 a sám jako přesvědčený rastafarián nasměroval kapelu směrem ke spiritualitě a sociálním tématům. Ve stejném roce podepsali smlouvu s Capitol Records a několik následujících let chrlili doslova jeden hit za druhým. Šlo o pecky jako „Tenement Yard“, „Forward Jah Jah Children“, „Tired Fe Lick Weed in a Bush“ a „All Night Till Daylight“, přičemž u některých z nich je autorství připisováno pouze Millerovi a nikoliv celé kapele. U Capitol Records každopádně vydali celkem dvě desky, v ´76 album REGGAE THING a o rok později READY FOR THE WORLD.

Vrcholu své popularity doma na Jamajce Inner Circle dosáhli roku 1978. Tehdy se zúčastnili legendárního festivalu One Love Peace Concert, kde vystoupili po boku Boba Marleyho nebo Petera Toshe. Z koncertu existuje dnes už klasický dokument Heartland Reggae, který jim umožnil oslovit mezinárodní publikum a také podepsat smlouvu s Island Records. Prvním albem na novém labelu byla v ´79 deska EVERYTHING IS GREAT. Stejnojmenný singl dosáhl na přední příčky evropských hitparád a tak následovaly další singly: „Stop Breaking My Heart“, „Mary, Mary“ nebo „Music Machine“, které pozici kapely ještě upevnily. Bohužel, právě v nejlepším kapelu potkala velká tragédie – Jacob Miller se 23. března 1980 zabil při autohavárii. Tato událost Inner Circle zasáhla tak, že vedla až k dočasnému rozpadu kapely. Ian Lewis a Harvey se přestěhovali do Miami a založili si tam nahrávací studio a Ianův bratr Roger za ním přiletěl až po několika letech.

Jeho příjezd ale znamenal obnovení alchymie celé skupiny. Přibrali k sobě nového zpěváka jménem Carlton Coffie a bubeníka jménem Lancelot Hall. Své, po dlouhé odmlce první, album nazvali BLACK ROSES a vydali jej v roce 1986. Najdete na něm různorodý mix – od klasického roots přes dancehall až k diskotékovému popu. Následující LP ONE WAY spatřilo světlo světa o rok později a právě na něm vyšla notoricky známá věc, později použitá pro znělku amerického seriálu Cops – „Bad Boys“. Díky tomuto jedinému hitu následovalo velice úspěšné světové turné! V odstupu dalších čtyř let jsme se pak dočkali dalšího alba IDENTIFIED (1991) a o další rok později BAD TO THE BONE. Díky neuvěřitelnému úspěchu songu „Bad Boys“, který v USA a několika evropských zemích atakoval nejvyšší příčky hitparád, vyšlo v ´93 stejnojmenné album. Obsahovalo především dříve nahraný materiál (především z předchozí desky BAD TO THE BONE), ale kromě stejnojmenného singlu na něm najdete i druhý notoricky známý hit „Sweat (A La La La La Long)“. Deska dostala Grammy za nejlepší reggae album a singlu „Bad Boys“ se po světě prodalo přes sedm milionů kusů. Track se taky stal hlavním motivem soundtracku stejnojmenné akční komedie s Willem Smithem.

V roce 1994 vyšlo další popověji laděné album REGGAE DANCER, které obsahovalo mj. letní singl „Summer Jammin“, který se zazněl i ve filmu Beverly Hills Cop III. Stejná senzace, jako u „Bad Boys“ se ale již neopakovala. V tom čase navíc postihla Coffieho těžká choroba, která a až k jeho hospitalizaci a odchodu z kapely. Po zotavení začal vlastní sólovou kariéru, ale na jeho místo mezitím nastoupil Kris Bentley. S Krisem Inner Circle natočili úspešné album DA BOMB.a do přelomu tisíciletí stihli ještě desky JAMAIKA ME CRAZY a BIG TINGS. Kris Bentley už u kapely zůstal až dodnes a můžete ho slyšet i na dalších albech JAH JAH PEOPLE (2001) a THIS IS CRUCIAL REGGAE (2004).

Mohlo by se zdát, že Inner Circle jsou už minulostí, ale není tomu tak. V Miami stále vlastní největší a nejprogresivnější reggae studio a na singlech jim hostují hvězdy, jako jsou Damian Marley i jeho brácha Ky-Mani, Beenie Man nebo Red Rat. Na podzim 2009, kdy se i podívali do pražského Lucerna Music Baru, jim vyšlo zbrusu nové album STATE OF THE WORLD, kde je výčet hostů až astronomický: Junior Reid, Stephan Marley, Morgan Heritage, Luciano, Bushman, Lutan Fyah, Pitbull, David Hinds, Mutabaruka… Kapela mimochodem dodnes stále intenzivně cestuje po celém světě a v roce 2014 mj. oživila po čtyřiceti letech Millerovu pecku „Tenement Yard“, které dala nový kabát a nejrůznější verze od Chronixxe po Assassina. Pánové evidentně neztrácejí přehled ani po tolika letech v hudebním businessu. Budiž jim to přáno!

* DJ Hev & Lomesh

Back to top button