Profily

Desmond Dekker: Profil pionýra ska

Narodil se roku 1942 jako Desmond Dacres v hlavním městě Jamajky Kingstonu, ve školáckém věku osiřel, a když pracoval jako svářeč, kolegové si všimli jeho nádherného hlasu. K Dekkerovým idolům patřili Nat King Cole, Louis Armstrong a Sam Cooke, od nichž se ale lišil vyhraněným autorským rukopisem: jeho texty pečlivě zachycovaly děni v chudinském kingstonském ghettu Trenchtown.Na radu kamarádů se přihlásil na konkurs, dvakrát neuspěl, jeho talent rozpoznal legendární producent Leslie Kong (Jamajčan původem z Číny), po dvou letech natočil první hit. Na přelomovém singlu King of Ska ho doprovázela vokální skupina Maytals. Ta vstoupila do dějin nahrávkou Do The Reggay, která dala jméno stylu reggae.

Zatímco na prvních hitech sledoval Dekker image hocha z dobré rodiny, na pozdějších nahrávkách přitvrdil. V prvních letech nezávislosti, kterou Jamajka získala roku 1962, prožíval ostrov nepokoje a občanské násilí. Konkurenční spory mezi sound systémy řešili nožem a pěstí tvrdí mladíci zvaní „rude boys“. Dekker situaci sledoval ostrým pohledem žurnalisty a jamajskou realitu popsal v písních Tougher Than Tough a 007 (Shanty Town), která se stala hymnou jamajské revoltující mládeže. V Anglii se mezitím formovalo odbojné hnutí mods, kteří se s Dekkerem hladce ztotožnili. Jamajskou hudbu tehdy v Anglii distribuoval Jamajčan Chris Blackwell, pozdější objevitel Boba Marleyho, singl 007 vystřelil jak raketa do britského žebříčku a Dekker vyjel na své první anglické turné. Vřelá reakce publika ho až šokovala, mods mu dělali dobrovolné bodyguardy. K nejvýraznějším hitům této éry patřila Pretty Africa, která předznamenala pozdější rastafariánské snahy o návrat do Afriky. Dekker se na Jamajce stal superhvězdou a v Anglii respektovaným hitmakerem. V roce 1968 vydal svůj životní mezník The Israelites, v němž se prolínala hořkosti se svižnosti způsobem, jaký neměl obdoby až do Marleyho příchodu o tři roky později. Když pak skladba pronikla do amerického žebříčku, Dekkerovi se podařilo, o čem snili všichni jeho krajané: prorazit do světa s jamajskou hudbou.

Počátkem 70. let Dekker trávil maximum svého času na koncertech v Británii. I když většinou natáčel vlastní písničky, jeho coververze You Can Get It If You Really Want od jamajské ikony Jimmyho Cliffa se stala dalším světovým hitem. Dekkerův producent Leslie Kong zemřel ve věku 38 let na infarkt, ale Dekker ztrátu překonal. V závěru 70. let, kdy se reggae promítlo do repertoáru Erica Claptona i Police se Stingem, se ska prostřednictvím hnutí 2-tone vrací a Dekker slaví v evropských žebříčcích comeback. Roku 1993 natočil se skupinou Specials na album KING OF KINGS coververze jamajských velikánů. Na počátku tisíciletí zpívá Dekker s vyzrálostí veterána, ale tančí se svižností mladíka. Loni v létě natočil společně s Apache Indianem remake svého hitu Israelites.

www.desmonddekker.com

* Respect music

Back to top button