ČlánkyNovinkyProfily

Bitty McLean dnes vydal nové album Love Restart, ke kterému servírujeme i velký profil

Jestli i vás v srpnu okouzlil svým hlasem a charisma britský zpěvák Bitty McLean, který přijel jako host Taxi Gangu do pražského Lucerna Music Baru, tak by vás mohla zaujmout zpráva, že dnes mu vychází zbrusu nové album! Jmenuje se Love Restart a produkovali jej opět Sly & Robbie, což je samo o sobě zárukou kvality. Je to už Bittyho třetí deska, co vznikla u Taxi Records, a kdo jste zvyklí na heavy dubwise z této značky, tak si opět přijdete na své, i když vás možná dostane do kolen, s jakou lehkostí propojují žánry rocksteady, reggae a dubu. Ukázková lekce! To vše je totiž parádním kořením k Bittyho božským vokálům, které mu svého času vynesly i flek u UB40. Bitty McLean je ale hlavně pan zpěvák, co měl už v první půlce devadesátek tři pecky v britské Top 10, takže mu mnohem více sluší prostor pro vlastní tvorbu, který mu Sly a Robbie poskytují maximálně. Všichni zúčastnění už dobře ví, co od sebe čekat a na nové desce to posouvají ještě dál. Natáčelo se v kingstonském Anchor studio, mix si udělal sám Bitty ve svém studiu SilentRiver a o mastering se postarali na kultovní londýnské adrese Abbey Road. Producenty jsou Sly Dunbar, Robbie Shakespeare, Bitty McLeanGuillaume Bougard. Mezi muzikanty najdete jména, jako je Lenky Marsden na klávesy, Dougie Bryan na kytaru nebo Stepper Briard, co se postaral o dechy, takže v podstatě celá parta, co přijela 8. srpna do Prahy. Kompletní autorský seznam najdete níže, teď už si dejte ukázky a níže velký Bittyho profil, za který děkujeme JB z Roccaflex Crew, který je i autorem mixtape Bittyho & Johnnyho pecek, který najdete na našem mixcloudu

* Jah Lukas

Bitty McLean: První velký profil v Češtině 

Delroy Easton McLean neboli Bitty Mclean, to je jeden z nejsametovějších vokálů pocházející z Britského království, ale také producent a studio engineer, který od mládí spolupracuje s hvězdami světového formátu, jako jsou UB40 nebo Sly & Robbie, společně s kterými zavítal v srpnu 2018 premiérově do Prahy. Bitty dostal svou přezdívku pro svůj drobný vzrůst, ale to nic nezměnilo na jeho schopnosti zpívat. K hudbě měl velmi blízko od útlého dětství, jeho otec je původem z Jamajky, který opustil ostrov ve svých šestnácti, aby se usadil v Birminghamu. S sebou si přivezl i vizi o založení vlastního soundsystému, kterou uskutečnil v roce 1970, tedy pouhé dva roky před Bittyho narozením. V průběhu let se ze zmiňovaného soundu zvaného C.W.S. sice stalo spíše domácí Hi-Fi, nicméně pro Bittyho to byla velká zkušenost a základ pro jeho budoucí hudební kariéru. Z otcových repráků zpíval Alton Ellis, Delroy Wilson a další, kteří jsou dodnes velkou inspirací, byť Bittyho vlastní tvorba je velmi originální.

Bitty brzy vystupoval po boku lokálních soundsystemů a vystudoval studio engineering, což mu přineslo práci pro slavnou britskou kapelu UB40, kde působil jako producent, engineer a příložitostně s kapelou vystupoval jako zpěvák, později i jako předskokan s vlastní show. Pro mnoho lidí je dnes tato kapela trochu trnem v oku, ale pro Bittyho to byla velká profesionální zkušenost pro jeho nadcházející sólovou cestu hudebním světem. Jeho první nahrávka vznikla někdy kolem roku 1988/89, ale na první hit si musel počkat do roku 1993, kdy vydal cover verzi songu It Keeps Rainin´, co nazpíval v roce 1961 Fats Domino. I nová verze se stala na ostrově obrovským hitem, který dobil 2. místo britské hitparády. Ještě stejného roku Bitty vydal debutové album Just to Let You Know, kde mj. najdete i další cover hitovku Dedicated to the One I love, která obsadila 6. místo hitparády, plus dalších deset songů. Celé album je vzhledem k devadesátkám hodně do popu, ale dle autorových slov to je pocta hudbě obecně, nejen reggae nebo lovers rocku, které jsou jeho hlavní doménou.

Každopádně poté následovala studiová alba Natural High (1995), Soul to Soul (2003) a pak v roce 2005 zásadní album On The Bond Street KGN, JA, ktere je kompilací songů nahraných na klasické rocksteady riddimy od producentů Tommyho McCooka a Dukea Reida. Najdete tu také skladbu Walk away from Love, což je předělávka songu od Eli Ruffina z The Temptations, nebo vysamplovanou pecku Rocksteady od Alton Ellise (z vinylové kolekce jeho otce). Celé album vyšlo na prominentním britském labelu Peckings, ale veškeré aranžmá, mix, mastering a vůbec celou produkci si Bitty dělal sám (ostatně jako u všech svých nahrávek a alb). U Peckings mělo vyjít i další album Made in Jamaica, nicméně sám Bitty říká, že to nikdy nebyl oficiální release, ale že šlo víceméně o pirátství na jeho tvorbě a jediná deska vydaná u Peckings je album On The Bond street.

Tímto se dostáváme k dalšímu milníku Bittyho kariéry a to je spolupráce s legendami jménem Sly & Robbie a jejich kapelou Taxi Gang. Sly Dunbar a Robbie Shakespeare se na Bittyho nahrávkách podíleli již v minulosti, v roce 2009 ale konečně nahráli společně celé studiové album s názvem Movin´On. Následně pak vyrazili na turné po Japonsku, Evropě a dokonce koncertovali i v Africe. Spolupráce to je libozvučná a tak následně vzniklo další společné album The Taxi Session (2013), na které navazuje novinka Love Restart, o které píšeme výše. 

Ačkoliv je Bitty především zpěvák, na mikrofonu je schopný i toastovat jako ostřílený deejay, a je znát, že má k soundsystémové kultuře velmi blízko. Dle vlastních slov ji respektuje a podporuje, ale zároveň si pečlivě si vybírá, s kým spolupracuje a nebo komu nahraje nějaký dubplate special. Nemělo by to totiž být jen o penězích, ale hlavně o vzájemném respektu a podpoře. A to je z Bittyho tvorby slyšel v každém taktu. Užijte si jeho muziky! 

* JB

Bitty McLean: Love Restart
Taxi Records 2018

CREDITS:
Drums = Sly Dunbar
Bass = Robbie Shakespeare
Guitar = Mikey Chung, Dougie Bryan, Robbie Shakespeare
Keyboards = Robbie Lyn, Lenky Marsden, Bitty McLean
Horns = Stepper Briard
Percussion = Sticky Thompson 

Recorded by Phatta Pottinger @ Anchor, Kingston
Mixed at SilentRiver by Bitty McLean
Mastered by Alex Wharton @ Abbey Road
Artwork by Simon Ryan @ Ryanart
Produced by Sly Dunbar, Robbie Shakespeare, Bitty McLean, Guillaume Bougard

Back to top button