ČlánkyNovinkyRozhovory

Alborosie: Exkluzivní interview po pražském koncertu!

U příležitosti nového alba 2 TIMES REVOLUTION, které koncem května vypustil Alborosie, jsem si vzpomněl na ztracený rozhovor, který jsme společně dělali loni po pražském koncertu. Prohledal jsem tedy svůj diktafon a nahrávku konečně přepsal a přeložil! Interview sice pochází už z května 2010, ale jeho reflexe pobytu v Čechách a na Jamajce stejně patří do kategorie „nadčasových“. No a jaké je to nové album ? Z mého pohledu velmi povedené po stánce produkce i provedení. Pořád je to starý dobrý Puppa Albo style, který si zakládá na kvalitním zvuku, který vám zároveň evokuje největší klasiky reggae. Chvílema tu opět slyším Marleyho, Toshe nebo Alpha Blondy, tentokráte je v tom navíc i trochu jihoamerického koření, které mi připomíná Manu Chao (a to hlavně ve španělsky zpívaném songu „La Revolucion“). Není to ale kopírka – Alborosie má vlastní styl, který buď máte rádi nebo ne. A věřím, že zrovna v Čechách tahle deska bude ještě dlouho v mnoha přehrávačích. Potenciálních hitů tu je dost a myslím, že v Čechách určitě zaskórují hlavně pecky „Raggamuffin“ nebo ganja tune „Camilla“. Mně osobně asi nejvíc baví „International Drama“ s dub poetry flow á la Linton Kwesi Johnson a první singl z alba, který se jmenuje „Respect“ a hostuje v něm Junior Reid. Toho se mimochodem dočkámě 9. Srpna premiérově i v pražském Lucerna Music Baru, tak se ho rovnou můžeme zeptat, co na aktuálně nejprovařenějšího Itala na Jamajce říká on. No a níže už najdete ten slíbený ztracený rozhovor z 30.4.2010, enjoy!

Jo! Puppa Albo je poprvé v Čechách… Jak se tu cítíš?
Výborný publikum, skvělý místo, úžasný hotel, skvělá péče…

Jak si užil dnešní koncert?
Moc hezký! Líbí se mi klub, publikum a jeho reakce, prostě všechno… Byla to hodně silná energie, která mi opravdu imponovala.

Odstěhoval jsi se ze Sicílie na Jamajku už asi před deseti lety, kde jsi dnes doma? Je to Jamajka, nebo se pořád cítíš spíš jako Ital?
Mým domovem je teď Jamajka, ale je pravda, že mi občas chybí má rodina. Přesto, když teď říkám, že pojedu domů, tak tím myslím Jamajku.

Víme, že Jamajka může být i docela kruté místo k životu. Jak ses tam cítil vítan, když ses tam přestěhoval?
Na začátku to bylo trochu drsný, ale po nějaký době jsem byl akceptován takový, jaký jsem. Takže se tam pohybuju úplně svobodně a nikdo mi nedělá problémy stejně jako já nikoho neobtěžuju. Je to prostě o respektu z obou stran, takže je všechno v pořádku.

Nahrával jsi už s hodně umělci. Máš nějaký sen o spolupráci, který se ti ještě nepodařilo zrealizovat?
Mým snem je mít duet s Bobem Marleym!

Pojďme teď k desce ESCAPE FROM BABYLON Jsi spokojený, jak to album lidé přijali?
Deska si vede hodně dobře a právě vyšla v USA ve speciální verzi. Ta obsahuje i pět nových singlů „Stepping Out“, novou verzi „Kingston Town“, „Blue Movie Boo“, „Rub a Dub Style“ a „Kingdom of Zion“ (posledně jmenovaný song dal i podtitul americké edici – pozn. překladatele). Album je na tom opravdu dobře v Evropě i v zámoří a je aktuálně na 3. místě americké reggae chart, takže si nemůžu stěžovat…

Co připravuješ do budoucnosti?
Baví mně nahrávat a připravovat nové desky, koncerty a turné, takže pořád to samé co dosud.

Musíme už končit, tak alespoň poslední otázka: Česká reggae scéna není moc velká a nemá tím pádem moc lidí, kteří by makali na tom, aby se tu reggae dostalo do vyššího levelu. Co bys doporučil mladým lidem, kteří mají ambice zpívat či produkovat vlastní věci?
Důvěřujte si a následujte svůj sen, protože ten vás dostane výš a dál. Prostě dělej to a věř, že tě nikdo nemůže zastavit. A samozřejmě hodně a pravidelně trénuj!

Back to top button