ČlánkyProfily

Adrian Sherwood: Velký profil kmotra dredatého syndikátu

Dnes má narozeniny zásadní britský producent Adrian Sherwood! U té příležitosti jsme oprášili velký archívní profil z roku 2001, který doporučujeme vaší pozornosti. Jeho label On-U Sound vydal téměř 100 alb a singlů. Seznam umělců, jejichž kariéra začala právě tady je nekonečný, vezmete-li v úvahu i ty, kteří se produkcí tohoto vydavatelství nechali inspirovat. Adrian Sherwood je jako kmotr této mírumilovné organizace, moudrý, lidský, který s láskou pečuje o svou hudební rodinu. Když s ním mluvíte, cítíte, že jeho hlavním zájmem není zisk, ale opravdová a upřímná snaha produkovat hudbu, v níž věří. Svou energii investuje do talentu svých bližních, pomáhá vytvářet prostor, kde mohou promluvi i ti, kteří mají méně možností projevit svůj názor, než privilegovaná skupina obyvatelstva.

Vraťme se do roku 1975. V kanceláři vydavatelství a distribuční společnosti Carib Gems najdeme sedmnáctiletého Adriana Sherwooda. Spolu se svými třemi kolegy vyhledává pro giganty, jako jsou Trojan nebo Virgin, zajímavé nahrávky z karibských ostrovů. O rok později vydavatelství končí kvůli několika chybám a špatným finančním rozhodnutím. Spolupráce s Carib Gems ale mladého Sherwooda obohatila o mnohé kontakty s umělci, též měl, poslechem doslova tun nahrávek z Jamajky, možnost vstřebat pocit a poselství skryté v reggae. Jedním z lidí, které znal ještě z dob Carib Gems byl Prince Far I. „Řeknu vám, jak jsem ho potkal“ směje se Adrian, „přijel jsem do Birminghamu a někdo mi řekl, že mě chce vidět. Hledal jsem ho tedy a lidé v obchodě mi řekli, že je vedle a že mě chce zabít! Nakonec jsme se setkali a vše bylo v pořádku.“

Pak, v roce 1980 a pořád ještě v dluzích, založil Sherwood spolu s Kishi Yamamoto (v té době svou manželkou) vydavatelství On U sound. Dalšími partnery byli Pete Holdsworth, LizardTony Phillips z kapely Creation Rebel a budoucí zvukař Jamiroquaie Martin Harrison. Ačkoliv se jejich první počiny setkaly s všeobecným nezájmem veřejnosti (London Underground/New Age Steppers 7″ a pár desetipalců, za něž jsou nyní sběratelé ochotni zaplatit neuvěřitelné sumy) a neoslnilo ani tisk, zaujalo umělce jako Public Image Limited, The Slits a The Pop Group, kteří všichni kontaktovali vydavatelství On U a přidali se k jeho syndikátu hudebních rebelů.

Sherwood byl hypnotizován reggae a jeho raná tvorba nabrala později nový směr. Inspirací v jeho snažení mu byly psychedelické koláže Lee Perryho a kouzla krále dubu Kinga Tubbyho. Projekty The New Age Steppers, Creation Rebel, Singers & Players, African Head Charge vyhovovaly Sherwoodovým nápadům a když se nakonec spojil s triem Keith Leblanc, Doug Wimbish a Skip McDonald, kteří společně vytvořili instrumentální doprovod hvězdné rapové formace osmdesátých let The Sugarhill Gang, začala nová epizoda v historii vydavatelství. Neměli bychom opomenout ani projekt Dub Syndicate a divoké zvuky African Headcharge, spolupráci s Princem Far I, Lee Perrym, Bimem Shermanem a Gary Clailem. Adrian remixoval a produkoval též kapely jako Depeche Mode, Simply Red, Cabaret Voltaire, The Woodentops a mnoho dalších… Přestože měl Adrian masivní vliv na technologii a zvuk dnešní taneční scény, naleznete o něm v časopisech věnovaných DJ-ingu jen velmi málo informací.

„Organizuji kapely“ vysvětluje Adrian, „a dávám je dohromady, protože mnohé z nich jsou studiovými kapelami, předtím, než se z nich stanou skutečné formace, schopné vystupovat živě. Produkuji nahrávky, nahrávám je a mixuji a pak se pokouším je prezentovat způsobem, který mi vyhovuje, který je v souladu s mým vnitřním přesvědčením.“ Za tímto kratinkým popisem práce se skrývají stovky hodin ve studiu a neskutečné množství energie, věnované bezvýhradně hudbě. Adrianův zájem není konkurovat současné houseové scéně, přestože mnohé z jeho „děl“ mají potenciál zbořit některé taneční kluby. „Tato rovina mě vůbec nezajímá. Raději vytvořím hudbu, která se bude líbit podobně naladěným lidem, jako jsem já a budu dál podporovat náš vlastní hudební trh – ať už prodáme pět, padesát nebo půl milionu desek “ říká Adrian „a též zůstanu věrný našim principům tvorby a vlastnímu duchu, který dáváme do hudby. Sleduji taneční scénu, myslím, že některé groovy jsou opravdu skvělé, ale pokud se zaměřím nato, abych jim konkuroval, jen proto, abychom vydělali pár liber navíc, to raději zbankrotuji.“ Někdy je těžké uvěřit, že někoho s potenciálem jako je Adrian Sherwood peníze nezajímají, ale on říká: „Už jsem dost bohatý, ne výší svých kont, ale díky lidem, kteří jsou kolem mě, mým přátelům a mám hezký dům“. Když pozorujete Adriana Sherwooda v akci, když připravuje sound systém před vystoupením, vidíte hned, že je ten, kdo organizuje a že ví, co chce a co se děje, přestože je někdy na turné dalších 25 umělců. Adrianův životní záměr je dělat hudbu, která se mu líbí a v kterou věří. „Hudba vycházející ze srdce je nádherná, protože stimuluje lidi, což na efekt vypočítané věci nedělají. Když dokončíte něco, do čeho vložíte celé své srdce a duši a nakonec slyšíte, jak se to line z reproduktorů, máte dobrý pocit, že jste něco dokázali.“

* Jessica Atreides

adrian_sherwood_yaam

Back to top button