Profily

Ward21: Synonymum pro šílený dancehall

Léta páně 1998 se ve studiu King Jammy´s na St. Lucia Road v Kingstonu sešla skupina čtyř mladých a nadaných týpků. Čtyři zpěváci, selektoři, producenti i zvukoví inženýři, jejichž osobitý zvuk byl jiný, než cokoliv před tím. Byl to sám legendární producent King Jammy, který jako první objevil potenciál v těchto mladících z nechvalně proslulé čtvrti Waterhouse, a dal jím příležitost, aby se hudebně vyjádřili s profesionálním zázemím. Kluci skupinu nazvali Ward21 (Oddělení 21) podle psychiatrického oddělení University Hospital v Kingstonu. Od té doby už ale uplynulo hodně vody. Skupina vytvořila spoustu hitů, prodala hromadu desek a se svými show objela celý svět, kde si získali tisíce fanoušků. Jejich studiovou produkci si cení mj. Sean Paul, Bounty Killer, Timberlee, Tifa a mnoho dalších. Pojďme se ji teď představit trochu blíž…Mark „Mean Dog“ Henry je nejstarší člen kapely a hudbu prý toužil dělat snad od narození. Vyrůstal ve Waterhouse dokonce ve stejné ulici, kde má své studio King Jammy. To znamená, že už jako kluk byl skoro na dosah od kultovního místa, kde vznikal první progresivní dancehall. Marka to samozřejmě ovlivnilo, takže i on hledal cestu, jak žít muzikou. Nejprve začal jako selektor u soundsystému Bug Striker, kde si rychle získal zasloužený respekt. Jeho pověst se dostala až k Jammymu, který jej následně přetáhnul do svého soundu The Mighty King Jammys Super Power. Byl to právě tento soundsystém, který dal vzniknout skupině Ward21. Mean Dog měl v plánu stát se, ještě před vznikem kvartetu, nahrávacím inženýrem a pomocným technikem u slavného Bounty Killera, ale nakonec se tak (naštěstí) nestalo a tak dodnes sám koncertuje a nahrává vlastní pecky. Ve skupině se stará především o praktické a obchodní záležitosti. Taky má vlastní label Looney Bin, který funguje od ´05.

Andre „Suku“ Graye je první z party, kterého Mean Dog představil King Jammymu. Suku taky začínal jako selektor u soundsystému Road Sonic. A stejně jako Mad Dog byl brzy „draftován“ do Jammyho soundsystému. Jeho talent však brzy přerostl soundsystém a Suku začal i produkovat. Mezi jeho první počiny patří veleúspěšné riddimy Badda Badda, Bellyas nebo Punanny. Poté už začal už dělat naplno hlavně pro Ward 21. Za deset let své profesionální kariéry se stal uznávaným a známým producentem, který je autorem riddimů Trilogy, Scarface, I-Rob, The Rock nebo Trifecta a produkoval dokonce i pecky na album Seana Paula.

Třetím a nejmladším členem skupiny je Ranaldo „Rumblood“ Evans. K muzice se dostal jako člen skupiny mladých umělců Ashe. Poté ještě jako středoškolák, působil jako selektor u soundu Street Fighter. Jammymu ho představil Suku, který už u něj tou dobou pracoval jako zvukový inženýr. V Jammyho studiu pak strávil hodiny pod dozorem samotnému Kinga. Netrvalo dlouho a Jammy jej zaměstnal jako pomocníka ve studiu, kde se dělali dubplates. Rumblood je známý svými vtipnými komentáři a ze všech čtyř je to největší komediant. Má zásadní podíl na úspěchu kapely a jak sám říká, dozrál až díky tomu, že stal otcem a získal více zkušeností v hudebním byznysu.

Kunley McCarthy dělal před vstupem do kapely kde co. Od spolupráce se soundem Road Sonic až po kancelářskou práci. Jammymu ho představil opět Suku. I on si před studiovou tvorbou prošel hraním u Jammyho soundu. Nedlouho poté, co jej vzali do Jammy´s, začal sám od sebe dávat návrhy, jak udělat tu či onu pecku lepší, až se nakonec objevil i na prvním veleúspěšném singlu Ward21 jménem „Haters“ na riddimu Badda Badda. Kunleyho baryton a originální rychlá flow byly tehdy něco nečekaného a brzy se staly předmětem imitace mladších umělců. Kunley je také nadaný textař a z jeho pera vznikly především hity „Rhyme“, „Garrison“, „Full up the Party“ nebo „Hey Gal“. McCarthy taky produkuje pro Ward 21 a sólového zpěváka, který si říká Mr. Peppa.

Za svou desetiletou kariéru vydali Ward 21 zatím tři úspěšná alba – MENTALLY DISTURBED (2001), U KNOW HOW WE ROLL (2003) a KING OF THE WORLD (2006). Nutno dodat, že všechny desky zaznamenaly výbornou prodejnost. Klíčem jejich úspěchu taky je, že hodně koncertují všude po světě. Velmi silnou fanouškovskou základnu mají např. v Německu, kde se objevují každoročně na letních festivalech. Účinkovali s úspěchem taky v Japonsku, kam je pozval sám Shaggy. V roce 2006 Ward 21 založili svůj vlastní label Ward21 Music a celkově dozráli po hudební i produkční stránce. Za svou existenci se už stačili nesmazatelně zapsat do dancehallové historie a prokázali, že jsou inovativní a různorodá kapela, od které můžete čekat kvalitní hudbu se vším všudy. V rámci jejich premiérového vystoupení v ČR na festivalu RealBeat 9. srpna se proto máme na co těšit. Navíc tam Ward21 vystoupí oproti zbytku evropského turné exkluzivně za doprovodu našláplé kapely!

* Hev & Lomesh

Diskografie:
MENTALLY DISTURBED (2001)
U KNOW HOW WE ROLL (2003)
KING OF THE WORLD (2006)
GENESIS (2009)

Ward21 @ myspace
Suku @ myspace
Kunley @ myspace

Videa:
live feat. Wayne Marshall
„Blood Stain“ (live)
dubplate session

Videoklipy:
„Striptease riddim“ feat. W. Marshall, Shaggy, Lady Saw, Macka Diamond…
„Dem Gyal Sitt´n“ feat. Macka Diamond, Tifa, Cecile, Natalie Storm, Tiberlee…
„Romeo“
„Bug Out“
„Come Baby Come“

Big Tunes:
Demarco, Busy Signal & Ward21 @ Shoot Out riddim

„Ganja Smoke“

Back to top button