ČlánkyProfilyProfily

Sly & Robbie: Co možná nevíte o kultovním týmu Taxi Gang

Basák Robbie Shakespeare a bubeník Sly Dunbar. Jamajské rytmické duo, které je od poloviny sedmdesátých let zodpovědné za bezpočet hitů a riddimů ať už vydané na jejich labelu Taxi nebo pod taktovkou většiny významných producentů a labelů nejen z Jamajky. O jejich tvorbě by se toho mohlo napsat velká spousta (v archívu taky máme několik starších článku), my si však dnes připomeneme jen pár zásadních počinů a dále naopak některé ty méně známe napříč žánry, aby vás ani nenapadlo propásnout jejich středeční comeback. V Lucerně vystoupí přesně po sedmi letech…

Mezi jejich největší produkční úspěchy patří bezesporu album Right Time z roku 1976 od Mighty Diamonds, které zanedlouho uvidíme poprvé na živo v Praze. Podíleli se také na vzniku dnes už klasických pecek jako Two sevens Clash od Culture vydané na labelu Treasure Isle (Joe Gibbs) nebo třeba Bush Doctor či Equal Rights od Petera Toshe. Svým jedinečným zvukem, inovátorským přístupem přivedli na svět klasiky žánru od legend, jako jsou Black Uhuru, Dennis Brown, Gregory Isaacs, Half Pint a mnoho mnoho mnoho dalších.

V devadesátých letech přišli s unikátním dosud neslyšeným soundem, když vydali instrumentálku pojmenovanou Bam Bam riddim a song Murder she wrote v podání Chaka Demus & Pliers. Jedinečné spojení deejeye a vokalisty (tento koncept v budoucnu úspěšně využili např. Shaggy & Rik Rok, Shabba Ranks spolu s Maxi Priestem nebo třeba Buju Banton & Beres Hammond, ale i spousta hiphop artists). S touto instrumentálkou dali mimojiné základ pro dnešní reggaeton.

Nesmíme také zapomenout na megahit No No No (You don´t Love Me) od Dawn Penn a také již výše zmiňovaný Buju Banton, který letos vyjde po deseti letech z vězení, pak vydal na jejich další veleúspěšné instrumentálce jménem Taxi riddim svůj megahit Driver A. V posledních letech Sly and Robbie představili světu například kapelu No-Maddz, kterou jsme u nás již také mohli slyšet dva roky zpátky na 15. narozeninách našeho webu v Lucerna music baru. Letos pak vyšlo u Taxi Records pozoruhodné EP v jejich produkci – One Love Vibration od francouzské zpěvačky Mo´Kalamity, co pochází z Cabo Verde. Koncem loňského roku zase vydali Militant EP se švédským objevem jménem Junior Natural, kterého i přivezou do Prahy! 

Co ale málokdo ví, že tyto dva genialní hudebníci produkovali, nebo se výraznamně hudebně podíleli na skladbách od umělců jako No Doubt, kdy spolu s jamajským deejayem Bounty Killerem nahráli mezinárodní hitovku Hey Baby. Další kultovní nahrávkou pak je album z roku 1979, co s nimi nazpíval francouzský rebel Serge Gainsbourg . Jejich dílo se jmenuje Aux Armes et caetera a najdete tam i stejnojmený titulní song, který je reggae adaptací francouzské národní hymny! Na desce, která vznikla v Kingstonu (a Serge byl asi vůbec prvním evropanem, co tehdy natočil desku na Jamajce) naleznete vedle telepatické rytmiky Sly & Robbie i doprovodné vokály od Rity Marley & I-Threes.

Další pozoruhodná mezinárodní spolupráce přisla roku 2004 a to s irskou zpěvačkou Sinead O´Connor na jejim albu Throw Down your Arms, které obsahuje cover verze klasických reggae songů jako její pocta a tribute jamajské kultuře a muzice. Část peněz z prodeje desky dokonce šla ve prospěch rastafariánské komunity. Prodalo se tehdy více jak 250.000 kopií a tak v roce 2005 jeli společné turné po Evropě. Sly & Robbie také produkovali skladbu pro Paula McCartneyho, úspěšně předělali a zremixovali songy od Madonny (Supernatural, Give it 2 me), The Fugees (Fu Gee La) či dokonce Britney Spears (Piece of me)! Hráli na albu Boba Dylana jménem Infidels z roku 1983 nebo třeba na sólovém debutu Micka Jaggera z the Rolling Stones (album se jmenuje She´s the Boss). V roce 2012 měli společné turné s jazzovým pianistou Monty Alexanderem spolu s Ernestem Ranglinem, legendárním kytaristou ze Studio 1 . A tak dále, a tak dále…

Je až neuvěřitelné kolik toho tito dva pánové mají na svědomí a je vidět (a hlavně slyšet), že mezi-národní, mezi-žánrová spolupráce pro ně není žádný problém. A to ani když nerozumíte jediné slovo, co zpěvák říká, jako třeba v případě studio session se Sergem Gainsbourgem. Pro Slye a Robbieho zkrátka omezující novinářské hudební škatulky neexistují. Dělají naprosto nadčasovou muziku, co roztančí i ty, co s reggae nemají žádné hlubší zkušenosti. Přijďte se přesvědčit ve středu 8. Srpna 2018 do pražského Lucerna Music Baru, kam dorazí s hned třemi super zpěváky, kterým pro jejich význam budeme věnovat ještě tři samostatné články. Díky za vaší pozornost a podporu pro reggae v Česku!

* J.B. & Admiral

Back to top button