ČlánkyRozhovory

Freddie McGregor v narozeninovém rozhovoru

Jamajská legenda Freddie McGregor tuto sobotu oslaví své 64. narozeniny velkým charitativním online koncertem s mnoha hvěznými hosty. Nejen o tom se rozpovídal v telefonickém rozhovoru z Jamajky, který s ním včera udělal Admirál Kolíbal. Original dancehall king a zakladatel labelu Big Ship v interview zavzpomínal na své začátky u mikrofonu Studio One v sedmi letech, kdy se poprvé potkal s o pár let starším Bobem Marleym a dalšími legendami žánru. Super zajímavý rozhovor o jeho životě a tvorbě, který vás naladí na sobotní online oslavu pro dobrou věc.

Dobrý večer, slyšíme se?

Ahoj, ano slyším tě dobře.

Přeju vám předně všechno nejlepší k narozeninám! Prozradíte mi rovnou něco více o vaší celosvětové oslavě v podobě charitativního koncertu?

Samozřejmě, za tři dny v sobotu 27. června mám narozeniny a nechal jsem zorganizovat koncert. Online vstupenky stojí dvanáct dolarů a fanouši si mohou pořídit CDs, vinyly, tričko a spoustu dalšího. Vše už je teď v prodeji, ale největší zájem čekáme ve čtvrtek a v pátek. Bude tam také plno hostů – Cat CooreThird World, bude mít své sólo vystoupení s cellem a jako další vystoupí můj syn Chino, Naomi Cowan, což je dcera Tommy Cowana, a také tam bude Christopher Martin, jeden z mých nejoblíbenějších mladých talentů.

Zní to jako super akce.

To bude!

Má to dobrý záměr, říkal jste, že peníze z tohoto koncertu půjdou na podporu dobrých věcí v Kingstonu. Upřesnil byste nám to?

Jsem synem Haile Selassie High school. Už dlouhé roky se je snažím podporovat a nikdy nepřestanu. Tato škola je pro mě na prvním místě charity. S Nejvyšším pomáháme vzdělávat mladé ve jménu Jeho výsosti. Vždy, když mám šanci je podpořit, tak to udělám, tato instituce je speciální nejen pro mně. Byla postavena Jeho císařskou výsostí a vždy je mou milou povinností je podpořit.

Zní to krásně, speciálně v dnešní situaci. Jak to teď je s karanténou na Jamajce?

Všude je to hrozné, například v Americe. Oproti tomu, u nás se nakazilo jen pár stovek lidí a všichni doufají, že to brzy bude jako dřív. Čísla jsou zde příznivá a snad za týden by měla karanténa skončit. Je to prostě tu, ale zvládneme to a přejde to.

To rád slyším, že karanténa tam bude taky končit. Jamajský přístup k tomu všemu je obdivuhodný a je vidět, že si pomáháte hudbou. Slyšel jsem už tolik písniček na toto téma a zrovna včera i váš nový song Bawling. Opravdu mě baví.

(smích..) Díky, to rád slyším. Bawling patří mezi ty lepší z celé téhle doby. Snažím se podpořit ty protesty a nepoužívat tolik patois, aby rozumělo více lidí celé té message. Máme nové video a největší popularitu a zájem očekáváme v létě.

Užívám si tvou hudbu už více dekád. Znám také muziku, kterou dělají tví synové pod jménem Big Ship Records. Je příjemné vidět, jak jste otevřený novým zvukům Jamajky…

Jasný, miluju hudbu a nerozděluji jí. Dělám jí a miluju to! Když dělám to co miluji, tak se ničeho nebojím.

Jste jeden z mála roots muzikantů, kteří jsou otevření i dancehallové produkci. Pracoval jste na hodně riddimech i se svým synem Stephenem (Di Genius). Je to tak?

Ano. Něco ti řeknu. Jsem originální dancehall artist ze Studio One. Se Sugar Minottem a Johnny Osbournem jsme originální dancehall umělci ze Studio One, takže pro mě není nic nové. Jsem tu od roku 1963, bylo mi sedm, když jsem poprvé nahrával. Můžeš jít na YouTube a najít si mě tam jako Little Freddieho.

Vím, že vedle zpěváka jsi i producent a také jsi nahrával bicí pro tvou ženu Judy Mowatt i Sugar Minotta. Hraješ stále na více nástrojů?

Už ne, protože jsou tu lidé co odvádí opravdu excelentní práci a já si užívám jen mou část na písničce. Hraju ale na mnoho nahrávkách ze Studia One. Hrál jsem na bicí a produkoval album své ženě někdy v sedmdesátých letech. Také jsem nahrával bicí pro alba Jamaican Classics vol. 1, 2, 3. Na můj singl Jogging jsem si také nahrával bicí sám. Bob (Marley) mě poslouchal jak jsem hrával na trumpetu a jednoho dne mě vzal do studia, kde mě představil Chrisu Blackwellovi a líbil jsem se jim. Nahrával jsem nejen spoustu bicích, ale i klávesy nebo kytaru.

Zmínil si Boba, znali jste se osobně a pracovali jste spolu. Byli jste přátelé a tvá žena byla součástí I-Threes.

Když jsem poprvé přišel do Studio One, Bob a Bunny zrovna nahrávali. Znali mně od malička a říkali mi celý život Little Freddie. Když jsem šel nahrávat, Bob mi přinesl bednu od piva pod nohy, abych dosáhl na mikrofon.

Letos by slavil sedmdesáté páté narozeniny..

Jojo, když si představím co by dělal, tak by pořád dělal muziku.

Na to jsem se chtěl zeptat, znal si ho osobně. Jaký styl hudby by dnes dělal?

Bob se neřadil do stylů, byl nad tím vším. Jeli bychom spolu turné ve jménu svobody. To bylo v plánu. Teď ale vážně, pořád děláme muziku a milujeme hudbu od Boba, milujeme Boba a připomínáme si, co reprezentoval a za co bojoval.

Message je nesmrtelná…

Přesně, mnohdy na pódiích o Bobovi mluvím.

Slyšel jsem, že připravuješ nové album, bude toho Bawling součástí?

Ano, Bawling samozřejmě bude na albu. Pár songů už máme a teď jsme jen psali a psali, za dva týdny bychom měli jít nahrávat a poté brzy dokončovat.

Mluvil si, o mladých umělcích, kteří vystoupí v sobotu..

Ano, budou to Chris Martin, Naomi Cowan, která si teď vede velmi dobře a pak vystoupí i Cat Coore jako speciální host. Také tam bude Chino a samozřejmě má kapela.

Těším se na to. Je tu ještě někdo, s kým ji za celou tvou dlouhou kariéru ještě nespolupracoval, ale rád bys?

Ne, pracoval jsem na velkém množství hudby s mnoha lidmi, Rád bych aktuálně něco nahrál s Rihannou a pracuji na jednom remakeu, kde by se mohl objevit Sean Paul. Miluju dělat hudbu s kýmkoli a tak to má být.

Poslední otázka, ukazoval jsem mé ženě tvou fotku a kvitovala, že vůbec nevypadáš na svůj věk. Jaký je tvůj recept na šťastný život?

(Smích..) Každý mi říká, že nevypadám na to, kolik mi opravdu je. Nevím čím to je, jím cukrovou třtinu, jsem farmář, mám farmu a jím a pracuju organicky. Neberu drogy a vzdávám díky nejvyššímu. Žiju tak, jak nejlépe umím a to umožňuje, dělat věci, které miluju.

Moc děkuji za inspiraci a váš vzácný čas v nabitém programu, za vaší hudbu a message.

Také děkuji a nezapomeňte, link na koncert je https://freddiemcgregor.veeps.com

Yes I. Happy earthstrong King!

* Admirál Kolíbal, přepsal Adam Irie

Back to top button