ČlánkyReportáže

Velká reportáž z bratislavského Uprising Festivalu 2019

Máme pro vás ohlédnutí za srpnovým dvanáctým ročníkem festivalu Uprising, který se již tradičně konal na bratislavských Zlatých Pieskach. Dva dny nabité silným programem, na který pořadatelé lákali už několik měsíců. O moderování Main stage se postarali Poky a G-Ras, kteří dokázali vřele přivítat návštěvníky, rozhýbat a dokonce i dostat na zem během protestu za naši planetu…

FOTOGALERIE >>

První den hlavní pódium otevírala kapela United Flavour v čele s jedinečnou Carmen. Její hodinová show nabídla průřez tvorbou UF. Nechyběli klasiky jako Babylon, Que No ani novinky jako Candela, se kterou přišel vypomoct i General Poky. Byl to výtečný start festivalu. Pátek byl celkově bohatý na kvalitní program. Museli jsme hodně často přebíhat, abychom stíhali vše, co nás zajímalo. Dostalo se nám tak ochutnat tvorby od Hollie Cook, Dub Inc, Symbiz nebo také SoundQuake Sound. Mimo jiné zástupci české a slovenské reggae a dancehallové scény předvedli prvotřídní freestyle s Boldrikem za zády. Mezi vrcholy pátečního dne bych ale považoval hlavně vystoupení jamajských Third World a následně vokálního uskupení Naturally 7, na které jsme byli moc zvědaví. Pánové z USA předvedli svou detailně propracovanou show a sklidili s ní i velký úspěch. Jen škoda, že my už museli utíkat z a hlavní hvězdou večera.

Tou byla legendární Lauryn Hill. Publikum jí rozehřála DJ Reborn s hity jako Heads High, No No No (You Don’t Love Me) nebo Juicy. Po půl hodině se dostavila i kapela a vzápětí i Ms. Hill. Vše odstartovala písněmi Lost Ones a Everything is Everything a ihned si začala získávat početný zástup lidí. Někomu mohla první část vystoupení, kdy se domlouvala se zvukařem, znepříjemnit zážitek. To se mě však netýkalo. Její jedinečný hlas a projev ve mě vyvolával silné pozitivní emoce. Za zmínku určitě stojí závěr vystoupení. Píseň Doo Wop (That Thing) rozdělila na dvě části – první sloku a refrén dala v normální verzi a druhou pak do trapového beatu. Víc už jsem ani nečekal, jenže Ms. Hill se ještě nechtělo z pódia a trojicí songů Killing Me Softly, Fu-Gee-La a Ready Or Not vše uzavřela vzpomínkou na začátky s The Fugees.

V sobotu jsme se probírali u Prago Union a následně prozkoumávali, co vše nabízí areál festivalu. Bylo toho hodně: obchůdky se vším možným, slackline, capoeira, grafitti, přednášky, zaplétání dreadů a v neposlední řadě také velmi chutná jídla z různých konců světa. Nejvíce nám zachutnalo u Fully Belly. Jejich Jamaican Jerk Pork je vynikající!

Nezapomínali jsme však ani na hudební část programu. Nově jsme zde na hlavním pódiu objevili izraelskou kapelu Lucille Crew. Jejich mix hiphopu a soulu byl výtečným soundtrackem ke slunnému odpoledni. Legendární velikán Eek A Mouse své vystoupení absolvoval v tradičním slovenském kroji a získal si tím nejen místní. Mal Élevé rozpohyboval Budiš Arenu svou sólovou tvorbou, ale nezapomněl ani na časy v Irie Revoltés. Hodně jsem se těšil i na vystoupení Nneky. Její tvorba mě vždy bavila a živě zní skvěle. Ani Uprising nebyl vyjímkou. Nneka mě dostala akustickou verzí své známé písně Shining Star. Emocemi nabitý koncert dovedl i samotnou zpěvačku k slzám.

Dost možná největší zážitek festivalu však pro mne zařídilo společné vystoupení slovenských kapel Polemic a Medial Banana. Polemici letos slaví už 30 let spolu a podobně i Banáni letos slaví 10 let. Početný ansámbl nenechal nikoho klidným a setlist si pánové sepsali velmi dobře. Střídavě se dostalo na to nejznámější obou kapel (Skandal, Nemozem Prestat, Ona je taka nebo Bomboclaat) a na závěr nechyběla ani jejich společná píseň Staré časy. Poté se ještě vrátili na speciální medley přídavek obě kapely, při kterém jim vypomohl i sám Eek A Mouse!

Uprising crew letos znova připravila nabitý program na Zlatých pieskach. To se týká jak hudební, tak i doprovodné části. Za dva dny nedostal návštěvník šanci se nudit. Kromě úplného závěru vyšlo i idealní počasí. Jednoduše řečeno, šlo o velmi dobrý ročník, kde si nejeden člověk plnil své hudební sny a užíval pohodovou atmosféru s přáteli. Už teď jsem zvědav s čím přijdou pořadatelé v roce 2020. Do té doby můžete třeba vyrazit na zimní Uprising v bratislavském Ateliéru Babylon, kam letos dorazí na svou poslední slovenskou show v historii britská crew Foreign Beggars. Dále se představí i MC Brother Culture z londýnského Brixtonu.

* text: Marek
fotos: Jirka Grussmann

FOTOGALERIE >>

Back to top button