ČlánkyNovinkyProfily

King Kong se vrací! S novým rub-a-dub albem pro francouzské Irie Ites

King Kong je zpátky v plné síle! Jamajský singjay veterán Dennis Thomas aka King Kong, který je v českých reggae kruzích známý asi hlavně díky hymnám Jah is my Best Friend nebo Legal We Legal, vydává novou desku u francouzských Irie Ites Records! Album se jmenuje Repatriation a zbystřit by měli hlavně ti, kdo mají rádi rub-a-dub a digital. Oficiálně to vyjde v Březnu 2018, dvě ochutnávky i s videoklipy už jsou ale venku a najdete je níže. Jednou z nich je navíc pecka Old School – mocná trojkombinace přezdívaná na Jamajce jako „3 the hard way“, kde King Konga doplňují  Pinchers a Burro Banton! Vykřičník je na místě, tři veteráni takhle pohromadě, tady zaplesá nejedno reggae srdce. Na desce se objeví v songu Wake Up the Town také 90´s veterán Eek-A-Mouse, ale nepředbíhejme načasování dle Irie Ites…

King Kong je aktivním v reggae už od roku 1982, kdy si jej vyhlídl samotný King Tubby a nahrál s ním pro label Firehouse vícero singlů, jako jsou třeba Babylon, Step On Dem Corn nebo AIDS. Asi největší hype měl King Kong na Jamajce v letech 1985-86, kdy nahrával i pro Jammy´s, Bunnyho Lee, Black Scorpio nebo Prince Jazzbo. Úspěch měla i společná deska s Anthony Red Rosem nazvaná Two Big Bull Ina One Pen. Koncem osmdesátek se pak King rozhodl přestěhovat do USA a Kanady, kde založil vlastní label Concious Music. Na své značce pak brzy vydal mj. moc hezký tribute song He Was A Friend pro Tenora Saw, který zemřel za nejasných okolností v Srpnu 1988 v texaském Houstonu. Nalezen byl ale u silnice až o několik měsíců později. „He Was A Friend like a Brother, Ghetto memories…“ zpíval King svému o dva roky mladšímu kámošovi z Kingstonu, co měl nejen velmi příbuzný vokální styl, ale hlavně se potkávali v ghettu, ve studiích i na akcích v revolučním období první digitalizace jamajské muziky…

V roce 1990 King Kong nahrál dubplate Call Mr. Madden pro Bobbyho Konderse z newyorského labelu Massive B, který jej o dva roky později vydal i jako regulérní track na klasickém riddimu Stalag. Song byl velkou inspirací pro hit Fu-Gee-La od The Fugees ale to Kingovi nijak ke slávě nepomohlo, doba asi zrovna chtěla jiné hrdiny. King Konga začaly konfrontovat existenciálními problémy a dostal se i do vězení. Propustili jej v roce 1996 a obratem byl deportován na Jamajku, kde se znovu vrátil k muzice. Nejprve znovu nahrál pár songů pro King Jammyho, ale tím zásadním restartem pro jeho kariéru se stali znova Massive B, kde vyšly hity Jah Is My Best Friend, Earth Is The Lord, I Feel A Joy a v roce 2005 i celé album Rumble Jungle Life.

V roce 2007 se King Kong rozhodl pro radikální změnu života a přestěhoval do Etiopie. Další album tak na realizaci čekalo až do roku 2012, kdy v produkci holandských King Shiloh vyšla dubwise deska Ethiopian Dream. V tomto dubovém směru pak pokračoval i s EP In the Old Capital, které vyšlo v roce 2017 na značce Old Capital Records, a najdete na něm 5 tracků + 5 dubových verzí.

kingkong_tracklist

Album Repatriation od Irie Ites v této dubwise trajektorii ale jde trochu jiným směrem. Vnímám jej dokonce jako velký milník v King Kongově třiceti-pětileté hudební kariéře a jako velkou oslavu kořenů rub-a-dubu a jamajské digitální éry. Irie Ites se tu moc dobře povedlo, že album vás vrátí svým zvukem zpátky do zlatých časů a atmosféry té doby a přesto zní moderně. Na riddimech se podílela celá řada skvělých muzikantů počínaje legendární kapelou the Roots Radics (ti mimochodem nahrávali i riddim pod Jah Is My Best Friend) a telepatickým duem Sly & Robbie. Mezi dalšími spoluautory, co stojí za hudební stránkou této nahrávky, určitě musíme zmínit britské producenty Leroy Mafia (z Mafia & Fluxy) a Russ D (z The Disciples) a také novozélandské Naram & Art (ti postavili riddim k prvnímu singl Gwaan). Při nahrávání nechyběl ani kytarista Dwight Pinkney (ten vedle Roots Radics hrál v sedmdesátkách i se Zap Pow) a také legendární jamajský perkusista Bongo Herman, který už toho má za sebou jak málo kdo (nahrávání pro Jimmy Cliffa nebo The Abyssinians až po Sizzlu s Beenie Manem). Zkrátka a dobře, na této desce spolupracovaly legendy, a je ta zvuková autenticita je z alba dobře slyšet a věřím, že si její poslech naplno užijete. Když byste měli chuť vyrazit na výlet do Francie nebo Itálie, máte možnost potkat King Konga během Února a Března i naživo v novém konceptu Irie Ites Live Mix, kde bude deejaye doprovázet trombónista a producent/selektor, co bude rovnou naživo mixovat a dubovat jednotlivé tracky ve stopách. Plán jejich turné najdete níže, Čechám nejbližší datum je 10. Března ve Vídni!

* Admiral K

Back to top button