Profily

In Memoriam: Joseph Hill, zakladatel legendární kapely Culture (1949-2006)

V sobotu 19. srpna ztratila reggae scéna jednu ze svých nejdůležitějších postav. Joseph Constantine Hill, vedoucí zakladatel roots reggae kapely Culture, nečekaně opustil svět po náhlé nemoci. Toho času byla celá skupina v Berlíně v půlce svého evropského turné. V poslední době Hill dostal mnohá ocenění, včetně uvedení do jamajské „Reggae síně slávy“ a Ceny nezávislosti za rok 2005, předané samotným premiérem Jamajky. Skupina se letos s velkým úspěchem zúčastnila i oslav nedožitých 61. narozenin Boba Marleyho v Ghaně na festivalu Reggae Sunsplash 2006.

Josepha Hilla si lidé pamatují především díky vlivu, který měla kapela Culture na reggae scénu hned v roce svého vzniku – Léta Páně 1976. Tehdy vydali v řadě několik velmi úspěšných singlů v produkci dua Joe Gibbs a Sonia Pottinger. Nejznámějším hitem se stala pecka Two Seven Clash (o souboji sedmiček a očekávání konce světa 7.7.1977), která si svým nakažlivým rytmem a apokalyptickými obrazy podmanila srdce i uši jamajských rebelů i britských pankáčů. Stejnojmenné album se stalo mezníkem ve vývoji reggae music a i například časopis Rolling Stone jej v  roce 2002 zařadil do žebříčku 50 nejvíc „cool nahrávek“. Stojí také za zmínku, že to bylo kupodivu jediné reggae album na tomto seznamu. Skupina tehdy zaznamenala velký úspěch i svým dalším hitem Stop Fussing and Fighting, v kterém komentovala chaotickou politickou situaci konce 70. let i atentát na Boba Marleyho…

Joseph Hill & Culture brzy získali pověst skupiny, z jejichž silných vystoupení máte husinu po celém těle. V roce 1978 podali vedle Boba Marleyeho ohromující výkon na One Love Peace Concert a krátce poté vyjeli na turné do USA, Evropy a Afriky. V koncertování pokračovali neuvěřitelným tempem i v následujících letech – ročně absolvovali alespoň 100 představení a na cestách je doprovázela i Josephova žena Pauline, která se ujala funkce road-manažerky. Fanoušky to vždy táhlo na koncerty především za Hillem, který byl zkušený zpěvák a deejay, který řídil kapelu a měnil aranžmá písniček dle potřeby přímo na pódiu. Zároveň byl učitelem, který veřejně komentoval jamajskou historii i aktuální politické dění. Ve svých verších Joseph často vysvětloval, jak dlouhodobý vliv mělo otroctví na obyvatele Jamajky. A v neposlední řadě bylo nedílnou součástí jeho umění i to, že své texty zmírňoval všudy přítomným úsměvem, tancem a dobrými vtipy.

Joseph vyrůstal ve farnosti sv. Kateřiny a rád často vyprávěl, jak si sám vyrobil buben, když byl ještě malý kluk. Na jamajskou hudební scénu vstoupil nejdřív jako selektor u jednoho z místních soundsystému. Koncem 70. let působil jako perkusista ve skupině Soul Defenders, která vznikla v jeho rodném Linsteadu. Právě s touto partičkou, v který byli mj. i Nana McLean a Vincent Morgan, nahrál Joseph svou první nahrávku jako hudebník i hlavní zpěvák. Stalo se tak rovnou v legendárním studiu Studio One, jehož majitelem byl kultovní producent Clement „Coxsone“ Dodd. Kapela měla úspěch a tak později ve studiu doprovázela i vycházející hvězdy, jako byli Burning Spear nebo Dennis Brown. Začátkem 70. let hrál Joseph hned se dvěma kapelama – C35 Incorporated a Stepping Stone, kde mu byl kolegou Glen Washington. V roce 1976 pak Hill založil společně se svými bratranci Albertem Walkerem a Kennethem Dayesem harmonické vokální trio Culture. Skupina se trefila přesně do potřeb a vkusu místního publika svou kombinací ostře sociálních textů a chytlavých melodií a rytmů. Joseph poté častokrát se vší skromností říkal, že si kapela své jméno opravdu zasloužila. Culture se brzy stali synonymem pro jedny z nejspolehlivějších a nejzábavnějších jamajských muzikantů.

Do dnešních dnů natočili 26 skvělých alb, které s krásou sobě vlastní překlenuli všechny změny hudebních trendů a zůstali sami sebou. Poslední deska Culture se jmenuje WORLD PEACE, vyšla u Heartbeat Record v roce 2003. Vřele jí doporučujeme k poslechu, odchodem Josepha Hilla toto album navíc dostalo další rozměr. Například poslední skladba se jmenuje Holy Mount Zion, což je místo, kam by jednoho dne rád odešel nejeden rastaman. Síla Culture vždy spočívala v tradici roots reggae, ale Joseph v posledních letech života natočil duety i s novou generací zpěváků, jako jsou Buju Banton nebo Anthony B. Dal tak najevo, že je schopný být věrný svým kořenům, a zároveň má chuť pracovat i se současným zvukem a mladšími muzikanty. Joseph Hill měl pozoruhodnou vlastnost – nezapomínat na minulost a zároveň hledět přímo do budoucnosti. Fanoušci Culture a vůbec reggae muziky jej budou jistě velice postrádat.

Svou upřímnou soustrast bychom chtěli vyjádřit hlavně pro ženu Pauline Hill, syna Kenyatta Hilla a celé rodině, Albertu Walkerovi, Telfordu Nelsonovi, dlouholetému agentovi Georgi Michailowi a početné skupině hudebníků, kteří byli součástí skupin Dub Mystic, Moja Nya a Forces of Justice.

* Jim Dooley / text volně přeložili Magdalenka a Lomesh

Diskografie:
TWO SEVENS CLASH (1977, Joe Gibbs, Shanachie)
BALDHEAD BRIDGE (1978, Joe Gibbs, Heartbeat)
MORE CULTURE (1981, Joe Gibbs)
AFRICA STAND ALONE (1978, April Records)
HARDER THAN THE REST (1978, High Note, Virgin, Shanachie)
CULTURE IN DUB (1978, LP – High Note, CD – Heartbeat)
CUMBOLO – (1979, High Note, Virgin, Shanachie)
INTERNATIONAL HERB (1979, High Note, Virgin, Shanachie)
TROD ON (1993, Heartbeat)
LION ROCK (1982, Cultural Foundation, Sonic Sounds, Heartbeat)
CULTURE AT WORK (1986, Blue Mountain, Shanachie)
CULTURE IN CULTURE (1986, Music Track, Heartbeat)
NUFF CRISIS (1988, Blue Mountain, Shanachie)
GOOD THINGS (1989, RAS)
THREE SIDES TO MY STORY (1991, Shanachie)
WINGS OF A DOVE (1992, Shanachie)
ONE STONE (1996, RAS)
STONED – ONE STONE DUB (1997, RAS)
TRUST ME (1997, RAS)
CULTURAL LIVITY – LIVE CULTURE (1998, RAS)
PAYDAY (2000, RAS)
HUMBLE AFRICAN (2000, VP Records)
SCIENTIST DUBS CULTURE INTO A PARALLEL UNIVERSE (2000, RAS)
LIVE IN AFRICA (2002, RAS / také na DVD)
LIVE IN NEGRIL (2003, Roots & Culture)
WORLD PEACE (2003, Heartbeat)

Kompilace:
CULTURE AT THEIR BEST – STRONGER THAN EVER (1990, Rocky One) Gibbs productions
VITAL SELECTION (1981, Virgin Frontline) LP / Pottinger productions
TOO LONG IN SLAVERY (1990, Virgin Frontline) CD / Pottinger Productions
STRICTLY CULTURE – THE BEST OF CULTURE 77-79 (1994, Music Club) Gibbs & Pottinger
17 CHAPTERS OF CULTURE (1992, Sonic Sounds) Lion Rock & Good Things combination
RAS PORTRAITS (1997, RAS) skladby z alb GOOD THINGS, ONE STONE A STONED
PRODUCTION SOMETHING (1998, Heartbeat) raritní nahrávky a mixy / Pottinger
NATTY NEVER GET WEARY (2003, Revolver) mix raritních 7″ a 12″ singlů
RARE AND UNRELEASED DUB (2003, Revolver) CULTURE IN DUB + 3 bonusy
THIS IS CRUCIAL REGGAE (2004, RAS/Sanctuary) kompilace / RAS

Odkazy:
www.CultureReggae.net
rozhovor pro RastafariToday.com

Back to top button