ČlánkyNovinkyProfily

In memoriam: Jimmy Riley (1954 – 2016)

23. březen zůstane pro reggae fans po celém světě navždy smutným datem. V tento den roku 1980 opustil svět po tragické autonehodě Jacob Miller, zpěvák kapely Inner Circle . O 36 let později se musíme rozloučit s dalším umělcem s jedinečným hlasem. Martin James Ziggy Norman Riley, zkráceně Jimmy Riley. Narodil se 22. května 1954 v kingstonském Jonestown, vyrůstal ale ve čtvrti Waterhouse, která byla nechvalně známa jako jedno z nejnebezpečnějších míst na Jamajce. Odtud mimochodem pocházejí také Junior Reid, Mykal Rose nebo Barrington Levy.

Již ve škole se mladý Jimmy potkal se zpěvákem jménem Slim Smith, který je označován jako jeden z vůbec nejvýraznějších hlasů rocksteady éry, který tou dobou slavil úspěch s vokálním uskupením The Techniques. Jimmy s nimi strávil spoustu času a prý doufal, že by se mohl k skupině sám připojit. Když se tak ale nestalo, rozhodl se pro založení vlastní skupiny jménem The Sensations, kterou tvořil společně s ním Cornell Campbell a Buster Riley (bratr zakladatele The Techniques – Winston Riley, který později založil i stejnojmenný label, na kterém vyšlo bezpočet hitů). The Sensations slavili úspěch s hity jako „Everyday is just a holiday“ nebo „Those Guys“, který produkoval legendární Arthur Duke Reid a jeho label Treasure Isle.

V roce 1967 se dal Jimmy dohromady se Slim Smithem v jeho znovu zformované skupině The Uniques, se kterou nahráli nezapomenutelné hity jako „Watch this Sound“ nebo „My Conversation“. Po definitivním rozpadu kapely se pak Jimmy vrhnul na sólovou kariéru pod křídly Bunnyho Lee a zanedlouho začal i dělat svou vlastní produkci pro zpěváky, jako byl právě Slim Smith nebo Delroy Wilson. Jimmy si už tehdy produkoval i vlastní tvorbu, z které vzešly hity „Nyah Binghi“ nebo „Tell the Youths the Truth“. Jimmy pokračoval v kvalitní práci také vm e spolupráci s legendárním rytmickýduem Sly & Robbie a jejich vydavatelstvím Taxi Records. Právě tam vyšel asi dnes jeho největší hit „Love and Devotion“ a nebo přezpívaná verze songu „Sexual Healing“, kterou nazpíval v originále Marvin Gaye a která se v Jimmyho podání dostala až na vrcholky britských hitparád.

Jimmy se poté přestěhoval do Miami, kdy ale jeho kariéra začala stagnovat až do jeho návratu na Jamajku začátkem 90. let. Hudební kariéru mu opět pomohl nastartovat až úspěch jeho syna Tarruse aka Mr.Singy Singy, který se stejně jako jeho otec stal velmi rychle uznávaným zpěvákem. Vystoupili spolu na množství festivalů a koncertů, nahráli spolu vícero duetů, například v roce 2008 jim vyšel pod labelem Taxi společný singl „Pull Up selector“, který figuruje i na předposledním Jimmyho albu Sly and Robbie present: Jimmy Riley – Pull up selector. V roce 2013 pak Jimmy vydal album s názvem Contradition, které se stalo jeho posledním kouskem a zařadilo se tak do zlatých archívů reggae music spolu s více jak desítkou dalších desek a mnoha hity, které za svou kariéru nahrál. Jimmy Riley zemřel ve věku 63 let na rakovinu, sdílíme upřímnou soustrast s celou Rileyho rodinou. R.I.P.

* JB & Admiral

Back to top button