European Reggae Contest: Nová šance i pro české kapely

Na konci listopadu bylo otevřeno další kolo soutěže European Reggae Contest, která může mladým kapelám otevřít dveře do světa a hlavně na velké festivaly po celé Evropě. Tedy pokud obstojíte v mezinárodní konkurenci… Několika místním kapelám se to ale už povedlo! Registrace do nového ročníku a šance pro vás je možná už jen do 15. ledna 2013. Do poloviny února by měli být vybráni finalisté v jednotlivých zemích a regionech a v březnu pak proběhnou jednotlivá finále s živou účastí všech vybraných kapel. To „naše“ pro východní evropu je naplánováno na 28. března v holešovickém Cross clubu. Vítěze z Prahy čeká cesta do švýcarského Curychu, kde se 25. května pod patronací REEDS Reggae festivalu uskuteční evropské finále. Zůstane tak trochu více času na přípravu letního turné pro vítěze a případně koncerty pro další finalisty.

Partnery contestu v Čechách a na Slovensku jsou festivaly Uprising, United Islands a Sázavafest. Všechny tyto festivaly garantují místa pro lokálního nebo evropského vítěze soutěže a je pravděpodobné, že se tento seznam během ledna a února ještě rozšíří o další významné partnery v Čechách, Polsku i Maďarsku. Hlavním evropským partnerem a koordinátorem je stále italsko/španělský festival Rototom Sunsplash, podruhé se zapojí i německý obr Summerjam, Reggae Sun Ska Festival ve Francii a pár dalších. České kapely budou stejně jako loni soutěžit v konkurenci kapel z celé střední a východní Evropy. Tři nejlepší skupiny z online kola se potkají v březnu v Praze. Stále platí, že pro registraci stačí 2 originální tracky, tak doufáme, že české kapely pošlou do Evropy ty nejlepší novinky, které za poslední období nahrály.

Poslední East Europe finále v Crossu připravilo mohutný mezinárodní večírek s kapelami z Polska, Maďarska a Srbska a s opětovným vítězstvím Srbských IRIE FM z Bělehradu. Ti nakonec opanovali evropské finále a absolvovali letní turné po velkých evropských reggae festivalech. Především jejich podvečerní vystoupení na německém Summerjamu před desetitisícovým poublikem a odvážná dubwise show v sobotu v hlavním čase na největší scéně Rototomu byly pro ně neobyčejným zážitkem a zadostiučiněním za tisíce a tisíce kilometrů, které v rámci soutěže najezdili. Tento příběh také potvrdil, že cesta z Crossu na největší evropské reggae festivaly může být obrazně velmi krátká.

O postupujících v této soutěží rozhoduje vždy především porota složená z promotérů, novinářů a aktivních zkušených muzikantů nebo DJs, která je od počátku opravdu mezinárodní. Jak potvrdily minulé ročníky soutěže, nerozhoduje jméno ani šíře fanouškovské základny, ale jenom kvalita. Takže pokud někde ve sklepě dřímá nám všem zcela neznámá kapela může se během velmi krátké doby dostat až na evropskou scénu.

Více o soutěži @ www.reggaecontest.eu

Back to top button