ČlánkyProfilyReportáže

Bambu Station: Bambusové děti exodu z Virgin Islands

Jedna z nejzajímavějších kapel z panenských ostrovů – Bambu Station vydala nedávno zbrusu nové album CHILDREN OF EXODUS, a to opět ve svém, nezávislém vydavatelství Mt.Nebo Records. Název odkazuje na wailersovskou klasiku EXODUS (symbolicky přizvali i jejich kytaristu Juniora Marvina) a nabízí tucet příběhů rastafariánského hledání kořenů africké diaspory za specificky vibrujícího, valivého a bublajícího doprovodu toho nejlepšího novodobého v.i. roots reggae. Kapelu založil již v polovině 90. let básník a zpěvák Jalani Horton z ostrova St. Thomas spolu s fenomenálním kytaristou Tuff Lionem a basákem a bubeníkem Andy Llanosem. Již svou první nahrávku Amadou Diallo věnovali guinejskému imigrantovi zastřelenému newyorkskou policií. I na svých dalších albech CONGO MOON (2000), ONE DAY (2003) a BREAK THE SOIL (2006) se věnují neomšelým tématům života černého lidu a jeho pohnuté historie. Příkladem jejich politické uvědomělosti a spirituálního poselství jest i nová titulní skladba „Children of Exodus“, ve které nechali kázat Bena Ammiho, duchovního vůdce afroamerických izraelitů za doprovodu nyahbingi a bluesové melodiky (pocta dalšímu rasta veteránovi Augustovi Pablovi).

Respekt si jistě zaslouží i jejich četné spolupráce a podpora ostatních panenských umělců. Na albech TALKIN´ ROOTS I a II (2002, 2005), po kterých následoval i vynikající živák, spolupracovali například s Dezarie, Pressure nebo Nyorahem, ale i s tehdy s méně známými a začínajícími zpěváky jako je Danny I, Army, Iba, Yah Shiloh I, Ankh Watep, Black Culture i nadějnými zpěvačkami Natty Empress či Lady Passion.  Na úspěšnou sérii pak navázali i vinikající kompilací CHANT OF THE LIONS (2007), kde dali opět šanci mladším talentům jako Ickarus, Rafijah bo Kimbe Don. Bambů Station také produkovali a hudebně doprovodili desky slovutné Star Lion Family a zpěváků Iba, Ickarus nebo třeba Melame Gange, o kterém jsme nedávno referovali zde.

O sociálním rozměru a přesahu kapely svědčí i Bambu Station Foundation, kterou založil Jalani Horton v roce 2004 s cílem podporovat nejen mladé umělce, ale i malé místní komunity z ostrovů nebo také například vzdělávat muže v komunikačních a otcovských dovednostech.  Jak se zpívá v písni „U walk Ur Mile“: „Some man a walk hills & valleys, some man a grow up up in the alley, rude y bboys dem know…the city still a grow…& so they build & they build & they build & don’t give a damn idea that we live & we live & we live, in the squalor of them, filling thein jails, thein slums, thein ghettoes, we call apartments, hen last you see, another man in Sankofa store dem.“

* Johanes

http://www.bambustationband.com
http://itunes.apple.com/us/album/how-tings-ah-go/id518035700?i=518035703
http://unitedreggae.com/articles/n1035/071112/bambu-station-children-of-exodus
http://www.vireggae.com

Back to top button