Rozhovory

Alborosie: Příští týden v Praze! Tady je rozhovor..

Musel bych být asi hluchý nebo totální ignorant, abych nezaznamenal během posledních dvou let novou oslnivou reggae star a hlavně majitele charakteristického hlasu a stylu – Alberta D’Ascola aka Alborosie. Kdokoli a kdekoli v Evropě pustí nějakou jeho pecku, zažívá většinou extatický forward od massivu,  jelikož Alborosieho pecky jsou prostě krutý. A to přitom Alborosie není Jamajčan, ale Sicilián jako poleno. Jeho pražský koncert se blíží, 30.3 vystoupí v pražské Lucerně a tak, než se dostaneme k možnosti položit mu vlastní otázky, jsme pro vás se svolením autora přeložili interview z jara 2009, které s ním udělal Angus Taylor pro United Reggae. Příjemné počtení…

Jsi oslavován selektory i fanoušky za svou důslednost a kontrolu kvality. Snažíš se ve své tvorbě vyhýbat kompromisům?
(Smích) Abych řekl pravdu, prostě rád dělám a mám rád svůj job. Snažím se vytvářet sound, který je můj vlastní. Pořizuju si spoustu hudebních nástrojů – zejména klasický z poloviny 70. let a tak. Mám hodně nástrojů z té doby.

Jsi zjevně velký fanoušek Sly & Robbie. Kdo další tě ještě hudebně inspiruje?
Jo, tahle škola, víš rub-a-dub škola. Obecně mám rád black music. Ale v reggae hlavně Black Uhuru, Bob Marley, Burning Spear, Abyssinians… Mám rád dobrou, inteligentní hudbu. Všechno kvalitní. Pokud je v hudbě kvalita, tak je moje oblíbená!

Kdy vyjde tvoje album?
Už je připravený. Mělo by vyjít během měsíce. Mezinárodně – v Evropě i Americe. Doufám, že se mu bude dařit!

Bude to kolekce singlů nebo tam bude nějaký překvapení?
Hele, ne všichni znají singly! Bude tam sedm nebo osm věcí, co už vyšly a deset nebo jedenáct úplně nových věcí. Musel jsem tam dát nějaký starší vály, abych oslavil to, čemu říkám… svůj skromný úspěch. Hudebně oslavuju to, co že se mi v roce 2007 dařilo a ty songy jsou toho součástí.

Žiješ na Jamajce sedm let – jak by jsi srovnal život na Jamajce s životem v Itálii a na Sicílii?
Teď už je to skoro osm let. Je to svým způsobem podobný Sicílii, má to stejný vibes, svým způsobem stejný kořeny. Jamajka je nádherný místo, ale zároveň hodně násilný. Musíš se naučit pohybovat tak, aby si nenarušil něčí prostor. Vnímám Jamajku jako školu. Jamajka tě opravdu naučí drsnýmu životu, jak žít určitým způsobem. Je to škola taky proto, že se učím svý věci, jsem student hudby. Mám opravdu rád místní lidi, takže se do toho dostávám přirozeně a tím se učím.

Takže když se naučíš žít na Jamajce, tak už můžeš žít kdekoli?
Je to tak. Když se naučíš vydělávat peníze na Jamajce, tak už je můžeš vydělávat kdekoli!

Měl si svou kariéru v Itálii s Reggae International Tickets ještě před tím, než si se dostal do centra mezinárodní pozornosti. Řekni nám něco o tý době.
Začínal jsem velmi mladý, bylo mi čtrnáct. Svůj první kontrakt s BMG jsem dostal v sedmnácti, podepsal ho můj otec. Koncertovali jsme deset let. Byli jsme podepsaný většinou velkých labelů a udělali jsme asi osm desek. V Itálii jsme byli opravdu populární. Tehdy mě to začalo unavovat, protože jsem začal tak mladý, příliš tlaku a tak jsem řekl: ‘poslouchejte, chci změnit svůj život, začít od začátku, dělat něco jinýho. Chci mluvit k většímu obecenstvu. Chci jít na Jamajku‘. Jezdíval jsem tam jako turista, ale teď jsem tam chtěl žít.

Jak vzniklo tvoje jméno?
To se těžko vysvětluje. Dříve mi říkali Borosie. Jak to vysvětlit. Moje první zkušenosti na Jamajce… nebyly pěkný. Říkali mi Borosie a mělo to negativní význam. Tak jsem řekl: ‘Budu používat tohle jméno a změním negativní v pozitivní!‘

Jako Yellowman?
Jo. V podstatě se jmenuju Albert, tak jsem přidal to Al – Al-Borosie. Ale neřeknu ti, co znamená Borosie! (Smích)

Spolupracoval jsi s těmi největšími jmény jamajské hudby, s kým si chtěl dělat nejvíc?
Zrovna včera jsem dělal vál s úžasným zpěvákem, který už není mezi námi. (Odmlčí se). Udělal jsem song s Dennisem Brownem a chystám se ho vydat někdy během týdne. Takže můžu říct, že jsem udělal song s Princem (Korunní Princ-přezdívka D.Browna pozn.red.), což je vostrý!

Kingston Town je asi Alborosieho nejhranější singl. Ačkoli ne vždy se jeho tvorba obejde bez kontroverzí. Kupříkladu video k singlu Herbalist jamajské autority zakázaly vysílat…

Abychom zamezili spekulacím – nazpíval jsi ten jakoby sample v Kingston Town?
Jo, to jsem já. Když si kupuju svoje klasický nástroje, tak jsem s to obnovit ten klasický sound, chápeš? Dubwise sound. Takže to jsem já, ne sample. Používám profesionální náčiní, ale moje klávesy jsou Whirlitzer z roku 1965. Používám starý nástroje, zejména když jde o takový doplňky. Mám reverb Spring z roku 1967. Nádobíčko z tý doby.

Kdy se začal zajímat o tenhle klasický sound?
V den Jedna. Motown, to bylo moje!

Tvůj úspěch ukazuje, že se počítá to, jak to děláš spíš než to, odkud pocházíš. Jaká je tvoje rada pro toho, kdo by se chtěl stát zpěvákem nebo producentem?
Moje rada je – dělejte to, co máte rádi. Býval jsem zajatcem svýho soundu. Lidi mi říkali, co mám dělat a já to dělal. Ale pak jsem se rozhod‘ dělat to podle sebe – to je moje vítězná formule. A nyní těžím ze svýho skromnýho úspěchu, protože dělám to, co mám rád.

Kdy tě zase uvidí tvoji fanoušci v Evropě?
Máme velký, opravdu velký turné po celý Evropě od června do srpna. Pojedeme všude, takže můj táta bude mít zase příležitost mě vidět hrát. V prosinci jsem hrál v Londýně z propagačních důvodů, ale v Anglii se hraje složitě, zvlášť v Londýně. Ale pozvali mě, abych tam udělal tři nebo čtyři show, takže na tom pracuju.

Dík moc, že jsi s náma hovořil.

Taky moc děkuju.

Angus Taylor
přeložil Ferro

Back to top button