ČlánkyNovinkyReportáže

Akademie Grammy vyhlásila nominace za rok 2018! Kdo je ve hře v rámci světa reggae a world music?

V pátek byly vyhlášeny nominace na 61. ceny Grammy, které se budou rozdávat na ceremoniálu v Los Angeles 10. února 2019. Akademie vybírala z tisíců nahrávek, které byly vydány a distribuovány v USA mezi daty 1. října 2017 – 30. září 2018. Vedle přelítnutí seznamu již dobře zaběhlých jmen hudebního businessu a radosti, že hiphopová kultura je stále v kurzu (nejen kvůli vícero raperům v nominacích na nejlepší nahrávky a album roku, ale hlavně několikrát nominovaný Kendrick Lamar, Anderson.Paak s nominací za best rap performance a vlastně i 8x nominovaný Drake, který taky miluje jamajskou kulturu). Naše oči ale hlavně putují až na konec dlouhého seznamu nominací, kde se skrývá kategorie „nejlepší reggae album“, kde letos najdete těchto 5 nominovaných…

Black Uhuru – As the World Turns
Etana – Reggae Forever
Ziggy Marley – Rebellion Rises
Protoje – A Matter of Time
Sting & Shaggy – 44/876

Co vy na to? Také vám tam několik zásadních alb chybí? Budeme rádi, když nám napíšete níže do komentářů, kdo a proč by tam určitě měl být a koho tipujete za vítěze. Několik zajímavých postřehů k tomu: Velmi dobrá jamajská zpěvačka Etana se dočkala své první nominace a je kupodivu teprve čtvrtou nominovanou ženou této kategorie za celou historii soutěže! Předtím se to povedlo jen Judy Mowatt (1986), Rita Marley (1992) a Sister Carol (1997), takže Etana se z dlouhodobého pohledu dostala do velmi dobrého VIP klubu. Nikdo z nich sice Grammy nakonec nezískal, ale vzhledem k síle americké kampaně #MeToo se to letos teoreticky může stát i z diplomatických důvodů. Každopádně Reggae Forever je moc dobrá deska, což mi moc nejde přes pusu u revivalu Black Uhuru, kde akademie možná zařadila Duckie Simpsona trochu od boku kvůli slavné značce a odkazu na minulost – Black Uhuru vyhráli vůbec první reggae Grammy v roce 1985. Nepřekvapil Protoje, jeho desce A Matter of Time se dočkalo hodně pozornosti všude po světě a Oje absolvoval velké turné po USA včetně jednoho společného koncertů s Lauryn Hill. Nominace pro duo Sting & Shaggy byla také předvídána, takové projekty s přesahem mají akademici rádi. Pro Stinga je to první nominace v této kategorii, Shaggy už jich měl pět, z kterých proměnil jednu roku 1996 za album Boombastic. No a v seznamu opět nechybí ani Ziggy Marley, který má doma už rekordních 7 Grammy za nejlepší reggae album a jeho žena Orly sedí v akademii a tak má očividně docela velký vliv. Zároveň jedním dechem ale přidávám, že Rebellion Rises mně moc příjemně překvapila a konečně jsem Ziggymu přišel na chuť. Co vy?

WORLD MUSIC NOMINACE:

Koukneme ještě na nominace v kategorii world music, které nás také zajímají a moc se o nich u nás nepíše. Letošní pětice  zní takto:

Bombino – Deran
Fatoumata Diawara – Fenfo
Seun Kuti & Egypt 80 – Black Times
Soweto Gospel Choir – Freedom
Yiddish Glory – The Lost Songs of World War II

Kromě kompilace židovských písní ztracených za války letí všechny nominace do Afriky. Bombino je zpěvák a kytarista z Nigeru, který má blízko k Tuaregům a moc zajímavě kombinuje berberskou trazovní muziku s rockem (video). Fatoumata Diawara je zpěvačka z Mali, která aktuálně žije ve Francii a na novém albu se pustila do moc příjemně poslouchatelné fůze tradičního s moderním (video). Jméno Sean Kuti snad asi není třeba představovat, odkaz jeho otce Fela Kutiho je nesmrtelný a Sean pokračuje i s jeho původní kapelou, takže jde o nigerijský afrobeat v krystalické podobě (celé album k poslechu tady). Další nominace je pro slavný jihoafrický sbor Soweto Gospel Choir za desku Freedom (video) a pak již zmíněná kompilace Yiddish Glory pravděpodobně reflektující původ mnoha členů akademie. Tak uvidíme v únoru, jestli tu zaslouženou pozornost pro Afriku dotáhnou do konce a nebo to skončí u nominací. Budeme moc rádi za vaše vlastní postřehy pod článkem.

* Admirál Kolíbal       

PS. Kompletní seznam nominací najdete na stránkách Grammy.com >>

Back to top button