Reportáže

45Clash 2005: Round 1

Když konečně přišel den D a smluvená hodina souboje, referee hodil mincí a dle losu se první jal dav rozjíždět Potápník aka DJ Papa Pot. Málokdy se u gramofonů snaží tak, jako se snažil tentokrát. První zazněla „Rock On“ od Juniora Kellyho na Jungle Rock riddimu. Potápník nešetřil mikrofon (ani repráky), v plamenných komentářích se představil jako budoucí vítěz a k tomu stihl přidat i pár informací o tom co hraje. Admirál Kolíbal rozjel začátek svého prvního kola o poznaní mírněji – jeho narážka o „upoceném fotrovy“ byla jedinym přímým výpadem a v podstatě posloužila Potápníkovy jako nahrávka na smeč…

Druhé kolo začal Papa Pot reakcí: „Cože, já že sem upocenej fotr? To teda ne, já sem reggae kmotr!“ a rozjel klasiku – Stalag riddim včetně Ring the Alarmnebo třeba „Bam Bam“ od Sister Nancy. Admirál Kolíbal začal druhé kolo acapella verzí od Marcii Griffiths do které překvapivě namíchal instrumentálku riddimu Real Iron z produkce Blacker Dread a na závěr pak přišla série clashových pecek na Real Rock riddimu – No Ice Cream Sound od Johnny Osbourna, My Sound a Murder (Tony Curtis & Jigsy King) a Armagideon Times od Willie Williamse ve verzi s Michiganem.

Oba DJs se do sebe příležitostně opírali – Papa Pot měl zpočátku možná trochu navrch, postarala se o to asi i kvalitní selekce foundation tunes (Studio One, Dennis Brown…) v kombinaci s vysokou úrovní mixu. Admirál se ale po chvíli očividně probral z potových drtivých ran a ještě sem tam vytáhl z krabice nějakou tu novou placku, resp. desku kterou od něj předtím nikdo neslyšel, a to stačilo k tomu aby se jejich šance vyrovnaly. Papa Pot měl celé třetí kolo a dub-fi-dub na to, aby s tím něco provedl. Nepřišel ale s žádnou změnu strategie a Admirál se tvářil čím dál sebevědoměji, navíc selekce ve finále dub-fi-dub mluvila jasně v jeho prospěch, posuďte sami:

Papa Pot:
Morgan Heritage
Blackman´s Paradise
Barrington Levy & Beenie Man – Under me Sensi
Lady G – Nuff Respect
Lee Perry – Cook book
TOKMurderer

Admirál Kolíbal:
Cocoa TParty People
PincersGrow More riddim
Nardo Ranks & Wayne Wonder – What´s happen Soundbwoy?
Beres Hammond & Flourgon – I Love JAH
Dawn Penn, Ken Boothe & Bounty KillerNo No No

Takže po finální, obligátní a nevyhnutelné otázce rozhodčího dalo přítomné publikum poměrně jasně najevo větší podporu Admirálovy. Ten postupuje dál směrem k semifinále a pro Papa Pota zůstává respekt za účast v nejkrvavější a nejkontroverznější tuzemské soutěži reggae selektorů a cena útěchy – trenýrky značky Represent.

B-Rocka

Back to top button