Jen několik dní po smrti Sugar Minotta žel přicházíme s další smutnou zprávou. Před několika dny dozpíval svůj poslední song jamajský zpěvák Claudius Linton. Přestože dnes jeho jméno zní povědomě jen několika hudebním sběratelům a znalcům, Linton patřil do zlaté generace reggae šedesátých a sedmdesátých let a prakticky vše, co nahrál, nese pečeť té nejvyšší kvality. Následující článek neberte jako další smutný nekrolog, ale jako in memoriam seznámení s pozoruhodným zpěvákem a jehovýbornou muzikou, která si přes nezájem široké veřejnosti, rozhodně zaslouží, aby doplnila vaší roots reggae kolekci..
Claudius se narodil na jamajském venkově v roce 1942. Koncem padesátých let utekl do hlavního města Kingstonu ve snaze prosadit se v hudebním průmyslu. Dohromady s kamarádem Cecilem Hemmingsem utvořil skupinu The Angelic Brothers, posléze přejmenovanou na The Hofner Brothers. Se svým nejslavnějším válem „Kingman Is Back“ se probojovali do finále Jamaica Festival Song Competition, kde v souboji s Jr. Bylesem a Toots & The Maytals podlehli druhým jmenovaným. Později se Claudius vydal na sólovou dráhu a byť nahrával jen zřídka, získal si díky svým singlům jako „Crying Time“ či „Backra Massa“ nemalé renomé jako jeden z nejpřesvědčivějších hlasů roots éry. V roce 1984 nahrál singl „Reduce The Arms Race“ pro slavného producenta Jacka Rubyho a pak se na dlouhá léta odmlčel.
Shodou okolností jej v roce 2006 na pláži v Negrilu objevil nezávislý americký hudebník a producent Ian Jones. Linton jej naprosto uchvátil a Jones se s ním okamžitě pustil do nahrávání nového materiálu. Souběžně s tím začal sbírat Claudivovy staré singly, jejichž cena se mezitím vyšplhala na mnohatisícové hodnoty. Dřina se vyplatila a v roce 2007 spatřila světlo světa antologie CLAUDIUS LINTON ROOTS MASTER: THE VINTAGE ROOTS REGGAE SINGLES záhy následovaná albem SIGN TIME s novým materiálem. Přestože restart Lintonovy kariéry vyhlížel nadějně, věci nenabraly příznivý směr. Claudius skončil na ulici v kalifornském Long Beach. Výdělek pouličního kytaristy nemohl pokrýt náklady zdravotní péče, kterou zpěvák trpící cukrovkou a vysokým tlakem potřeboval. Patnáctého Července 2010 pak ve věku 68 let vydechl naposledy. Odpočívej v pokoji…
Ferro