ČlánkyNovinkyProfily

V sobotu přiletí s Sherwoodem i eklektický Ghetto Priest…

Ghetto Priest je v současné době zřejmě nejdůležitějším hlasem průkopnické značky On-U Sound, o které jste si tu mohli přečíst včera. Priest své bouřlivé mládí prožil v rodině s afrojamajskými předky ve východním Londýně, kde se také seznámil s pestrobarevným způsobem života. Po svém uvěznění za výtržnosti v řadách fotbalových chuligánů přehodnotil své priority a spojil svůj život s hudbou, ve které akcentuje především život v komunitě, sílu energie vznikající ze střetů různých vlivů, schopnost otevřít mysl pro vytváření unikátních kombinací. Po svém propuštění z vězení se stal doprovodným zpěvákem matadorů African Head Charge. Velmi záhy si jeho talentu povšimli i další respektovaní hudebníci, na přelomu tisíciletí jej na hostování pozvala široká škála umělců: jazzovo drum’n‘bassový James Hardway, éterická Sinéad O’Connor či blues-funkoví Little Axe. Mezi jeho hlavní přednosti vždy patřila eklektičnost, multižánrové propojení a snaha nezapadnout do těsných hudebních škatulek.

V roce 2003 přišel Ghetto Priestův velký průlom. Do širšího povědomí se zapsal vokálem k úvodní písni alba ENEMY OF THE ENEMY kultovní party Asian Dub Foundation a následně vydal na své domácí značce On-U Sound výjimečné album VULTURE CULTURE, na kterém se potkává reggae, dub i folk s producentským umem Adriana Sherwooda. Celková nálada alba, veskrze pochmurně apokalyptická, je podmalována silnými experimentálními dubovými, funkovými někdy až metalovými doprovody a naléhavým hlasem „kazatele z ghetta“, jenž pozvedá v boji proti Babylonu kolem nás i v nás samých. Jeho charismatická sdělení umocňují výkony ostatních muzikantů – Skip MacDonald na kytaře, Keith LeBlanc, Style Scott, Sly & Robbie nebo Jazwad za bicími a basou, Junior Delgado, Omar Perry, Sherwoodova dcera Denise či irský MC Ri-Ra za mikrofonem.

Koncem roku 2003 se Ghetto Priest objevuje na dlouho očekávaném sólovém počinu Adriana Sherwooda s názvem NEVER TRUST A HIPPY, následující rok hostuje u eklektického soundsystému Visionary Underground i u starých známých (James Hardway či Little Axe). Roku 2005 spatřilo světlo světa nové album Asian Dub Foundation TANK, na kterém se stává vedle MC Spexe hlavním vokalistou a zároveň s touto formací vystupuje na koncertech po celém světě. Asi nejznámějším se stal jeho hlas i u nás velkým hitem „Flyover“. Po ukončení turné se vrací zpět do studia a objevuje se na albu „We Strike!“ dobře známých maďarských Anima Sound System.

Následující rok přináší maxisingl „Revolution E.P.“ ve spolupráci s The Dubateers se silnou, výtečnou skladbou „Children Rise“. O několik měsíců později následuje „This Time“ na Roots Youth Records, v produkci dubové dvojky Dougie & Kullar. V listopadu 2006 pak Ghetto Priest vydává společně s kolektivem Conscious Sounds na jejich značce Seek Jah First druhé sólové album BEYOND FLESH, jenž obsahuje reinterpretace klasických jamajských riddimů i těžkotonážní steppas v aktuálním zvuku. Hostuje také na albu „No Foundation, No House“ od Warrior Charge, kolegů ze stáje On-U Sound. V roce 2007 se spojil s britským raperem Sandmanem, se kterým vytvořil projekt Screaming Soul. Mezi Ghetto Priestovy nejzajímavější bokové projekty patří taky kolaborace na albu GODS & MONSTERS britských psychedeliků Juno Reactor z roku 2008. Jak jsme se mohli přesvědčit i na pražském koncertě tohoto uskupení, GP svými verši i démonickými promluvami skvěle doplňuje současnou nadžánrovou dubově-rockovo-tranceovou polohu kapely a posouvá obě strany do dříve netušeného rozměru. Pro jeho osobitý projev si ho na svá vystoupení vyžádali i Zion Train.

V roce 2010 vydal Ghetto Priest na značce Reggae Roast populární sedmipalcový singl „Evolution“ a aktuálně přispěl svým hlasem americké reggae-rockové kapele The Process nahrávkou „The Lion of Judah Hath Prevailed“. V současné době se také dokončuje skladba „Garrison Town 2012“, vychazejicí na nové značce Defragmented, kde se objevuje v exkluzivní kombinaci s Rebelem MC aka Congo Natty, která se točila v Praze a produkuje ji DJ Yukimura a svou dubovou verzí přispěl i sám Adrian Sherwood.

Nuže, kruh se uzavírá!

 

Back to top button