Rozhovory

U-Cee & King Banana

U-Cee je zpěvák z německého Regensburgu s parádní flow, který se naplno věnuje muzice. Spolupracuje na projektech, které tvoří reggae, dancehall, hiphop i drum´n´bass a zároveň je úspěšný promotér, s kterým jsem se potkal v červnu v Berlíně. Díky pozvání nadace Tandem jsme si společně zahráli s jeho partou Mortal Kombat Sound na akci Festival für Junge Politik. Akce měla za cíl podpořit mladé lidi, aby si nenechali od politiků jen diktovat, ale raději začali aktivně spolupracovat mezi sebou a podíleli se na zlepšení kulturně-sociální situace v Evropě. Myslím si, že jsme to vzali za správný konec, protože od toho večera (který mimochodem vysílalo i berlínské rádio Say What!) spolupracujeme na hojnější česko-německé spolupráci v hudební oblasti. Díky tomu vystoupí v sobotu 5. 11. se svou reggae kapelou King Banana v klubu Roxy. To už je snad dost důvodů na následující interview…

Ahoj, můžeš se v úvodu představit našim čtěnářům?
Těší mně, jmenuju U-cee, jsem z Bavorska, je mi 22 a dělám muziku od svých deseti let.

Kdy, proč a jak jsi začal zpívat?
Začal jsem zpívat soul a gospel, když mi bylo 14. Od roku ´97 do ´00 jsem byl součástí party UST, která se soustředila na soul a funk. Stálo to za to, měli jsme dokonce kontrakt s Virgin records, ale na začátku nového milénia jsem objevil svou lásku pro reggae. Začal jsem spolupracovat s dvěma hiphopovýma crews jménem Rundfunk 2 a Flowkiste, který jsme se snažil obohatit o reggae vibes. Před dvěma lety jsme taky založili vlastní soundsystém jménem Mortal Kombat Sound a zároveň jsem se přidal ke kapele King Banana.

Prozraď mi víc o této kapele…
Kapela King Banana letos oslavuje své desáté narozeniny. Je to big band, který má jedenáct muzikantů, proto mu říkáme „the reggae dancehall orchestra“. Skupina se předtím věnovala ska, reggae, rocsksteady a calypsu, ale dnes hrajeme striktně reggae, dancehall a rocksteady. Máme za sebou kolem 350 koncertů včetně vystoupení s muzikantama formátu The Selecter, Dr. Ring Ding & TSA, The Slackers, Desorden Publico, Mellow Mark, Court Jesters Crew, Mr. Review, The Hotknives, Alton Ellis, The Pioneers, New York Ska Jazz Ensemble, Yellowman, Eek A Mouse nebo Macka B. Taky jsme byli byli backing band pro StrangeJah Cole a.k.a. Stranger Cole a Ken Boba z Jamajky. King Banana je ta nejlepší kapela, která mně mohla potkat. Hrajou přesně jako hodinky a je slyšet, že se tomu s láskou věnují už deset let.

Ve vašem zvuku je ale zároveň vedle reggae a dancehallu slyšet i mnohem víc vlivů. Kde se vzaly?
To je pravda, máme v kapele hodně různých příchutí. Náš klávesák Marco se předtím věnoval elektronické muzice a to okořenilo náš zvuk o vice dubu. Já to zase mixuju s elementy hiphopu a soulu.

Jaké mate plány do budoucna? Kam si myslíš, že se bude ubírat muzika?
Myslím si, že budoucnost muziky bude v mixování různých hudebních stylů, protože už těžko někdo vymyslí úplně nový styl. To propojování je I tím, čemu se hodlám věnovat.

V jakém stavu je v Německu scéna kolem reggae a hiphopu?
Doma v Regensburgu děláme reggae party každou středu v klubu Suite 15 a jednou měsíčně velkou hiphopovou party (posledně to byl koncert Jeru the Dajama / pozn. př.). V Německu je hodně velká reggae komunita specielně v Kolíně nad Rýnem a Berlíně, protože tam působí hodně zpěváků a soundsystémů. Za zmínku rozhodně stojí Seeed, Gentleman, Nosliw, Pow Pow Movement, Supersonic a Silly Walks.

Co můžeme očekávat od vašeho koncertu v Roxy?
Skvělou reggae muziku tak, jak jste jí ještě neslyšeli…

Doslechl jsi se už v Německu i o nějakých hudebních projektech z Čech?
Jednou jsme hráli s Fast Food Orchestra a taky jsem slyšel muziku United Flavour. Obě kapely se mi líbili, takže se těším, že si s nima někdy zahrajeme.

Díky za rozhovor

Lomesh

www.kingbanana.de
http://ipf-entertainment.com

Back to top button