ČlánkyReportáže

Sting & Shaggy v pátek roztancovali vyprodané Forum Karlín, tady je report

V pátek jsme vyrazili do pražského Fórum Karlín na dlouho očekávaný návrat Stinga do Prahy, který si na letošní rok připravil velké překvapení a natočil společně se Shaggym reggae album. Začalo to prý nevině, nahráli nejprve jeden duet a tak jim ta spolupráce zachutnala, že z toho vzniklo i celé album jménem 44/876. Čísla reprezentují telefonní kódy do Británie a na Jamajku, a právě o tomto spojení dvou ostrovů a jejich muziky a kultury je celé album a vlastně i celé turné, kde Sting konečně naplno vzdává poctu svému oblíbenému karibskému žánru. Jeho klasické hity Roxanne nebo třeba Englishman in New York (na který mimochodem už roky existuje od Shineheada verze Jamaican in New York) jsou sice reggae poznamenány, ale na nové desce je tato inspirace hlavní zprávou a jazykem sdělení. A tak ve vědomí, co karlínské Fórum čeká, jsem uprosil akreditaci u pořádajících Live Nation a zatímco venku se ještě sunula dlouhá řada návštěvníku do baráku, mohl jsem vběhnout do nejmodernějšího hudebního sálu v Praze, kde se už rozezněly první tóny Englishman in New York. Po ní hned následovala úvodní vypalovačka nové desky 44/876, kde sice oproti studiové verzi chyběl na hostovačku Aidonia a Morgan Heritage, ale Shaggy a doprovodné duo zpěváků dali hned najevo, že si s tím hravě poradí. Bylo sympatické vidět, že Shaggy nemá problém toho hodně uzpívat v různých polohách a tak byl Stingovi vítanou podporou nejen v hypovaní, ale i zpěvu.

Následujícím songem byla skladba Morning is Coming (stejně jako na desce) a pak už se v průběhu dvouhodinového vystoupení volně prolínaly další kousky ze společného alba s největšími solo hity obou autorů. Samozřejmě nechyběly Stingovy pecky Desert Rose, Message in the Bottle, Roxanne a nádherně křehká Fragile. Od Shaggyho zase nešlo nezahrát Mr. Boombastic, Angel, It Wasn´t Me nebo Sexy Lady, který nadvedl Jamajkou nepolíbené davy. Člověka až překvapilo, jak se to dá poskládat dohromady. Třeba mashup Roxanne / Boombastic zněl fakt nečekaně zajímavě.

Sting i Shaggy byli na podiu společně celý koncert a doplňovali se jak staří známí. Sting je očividně kliďas, takže Shaggy v kontrastu mohl řádit po celém podiu. Vtipná divadelní vsuvka pak proběhla v rámci songu Crooked Tree, kde jamajský deejay oblékl soudcovský plášť s bílou parukou a jal se soudit Stinga, kterého chlapík v policajtské uniformě převlékl do pruhovaného mundůru. Extra slov nebylo potřeba. Vidělí jsme férové partnerství dvou frontmanů na podiu a zároveň bylo jasně vidět, že Shaggy byl vzácným hostem na koncertu pro Stingovy oddané fanoušky. Nevadí, alespoň díky němu teď poznali v ochutnávce na velkém zvuku zač je toho reggae a dancehall. Atmosféra v domě byla skvělá a tak budu doufat, že někdo z těch tří tisíc lidí jednou vyrazí i na nějaký další reggae koncert (i bez Stinga). Každopádně ještě musím vyzdvihnout jeho zpěv, hru na basu (na nové desce si toho hodně nahrál sám, sem tam vypomohl Robbie Shakespeare) a celkově pokorný přístup, v dnešním ego světě top zjevení! Kapela šlapala solidně, až na dreadatého klávesáka a doprovodné zpěváky byli všichni bílé barvy kůže (stejně jako publikum). Bubeník možná trochu víc rockový než jamajské origins, ale i to mělo očividně svůj smysl, všichni si to užili až do konce i s reggae obsahem. Díky Stingu za podporu! Jah bless you…

* Admiral Kolíbal
photo: David Hájek

PS. Prozkoumejte i Jahmusicnet Instagram, v News Feed najdete video záložku z tohoto koncertu…

Štítky
Back to top button
Close