Alba & SinglyČlánkyNovinky

Sting a Shaggy dnes vydávají společné album 44/876!

Dva velikáni hudebního průmyslu – britský zpěvák, baskytarista a skladatel společně s jamajským hitmakerem první velikosti – dnes vydávají společnou nahrávku! První informace se o tomto nečekaném spojení se objevily už v zimě, kdy Shaggy pořádal v Kingstonu velký benefiční koncert pro místní nemocnici, kde mj. vystoupil právě Sting. Oba společně na podiu zazpívali singl Don´t Make Me Wait a prozradili, že z toho bude celá deska. V rozhovorech pak pánové dodávají, že to bylo spontánní vyústění kreativního procesu poté, co Sting na zkoušku poslal nástřel tohoto jednoho songu Shaggymu, jestli by udělal refrén. Práce na tomto singlu je ale oba nadchla a inspirovala mnohem více než obyčejný featuring, a tak rozhodli, že v této blízké spolupráci budou pokračovat.

To samozřejmě hned vyvolalo velké očekávání, jak tyto dva přístupy budou spolu fungovat, ale jak už mi tu hraje z repráků celá nahrávka, cením to maximálně. Oba jsou zkušenými profesionály, co si drží už léta level kvality a navíc to přináší nádherný příklad spolupráce napříč kulturami. Jamajsko-Britská hudební spolupráce sice není žádnou novinkou, ale přeci jen v tomto rozměru to fakt stojí za poslech a pozornost, protože tímto oba interpreti zásadně rozšiřují obzory své i svého publika. Deska možná bude pro někoho moc popová, ale pro mě je zcela autentickým spojením těchto dvou individualit do moc příjemně se poslouchající nahrávky, která vychází z karibské školy. Na rozdíl od mnoha jiných mainstreamových interpretů, kteří jen využijí riddimu a vibes, ale vydávají to za nový žánr, Sting na rovinu říká, že kořeny této muziky jsou na Jamajce a jak si hluboce váží této kultury. „Pro mne je reggae něco, co respektuji, vážím si a beru jej vážně. Je to něco, z čeho jsem se hodně naučil. Sám dlužím hodně celé reggae komunitě baskytaristů. Můj duchovní a hudební mentor byl Bob Marley, kterého jsem znal, a opravdu cítím, že dělám něco, co je mi autentické. Práce se Shaggym tomu dala extra rozměr…“

sting-shaggy-cover

Stojí za připomenutí, že vliv reggae byl ve Stingově tvorbě cítit už léta a vlastně to navazuje nejen na osmdesátkové Police i jeho sólovou práci. Vzpomeňme si třeba hit Roxanne, který je vlastně reggae song, nebo Englishman in New York, z kterého jamajský Shinehead brzy udělat remix Jamaican in New York, atd. Ať už bude váš osobní názor jakýkoliv, mně to spojení hodně baví a vím, že to může reggae přiblížit mnoha dalším uším stejně jako obráceně i nám od reggae to může moc pěkně rozšířit obzory.

Na album najdetete 12 songů (v deluxe edici 15 + remix prvního singlu) a Sting se Shaggym prý z velké části pomohli napsat všechny songy. Jejich společná alchymie tak přinesla hodně zajímavého nejen po hudební, ale i textové stránce. V songu Just One Lifetime citují báseň od Lewise Carrolla, co napsal Alenku v říši divů, v písničce Crooked Tree si Shaggy se Stingem rozdělili role – Jamajčan je v roli soudce a britský gentleman je obhájcem. Titulní song 44/876, odkazující na telefonní předvolbu do Velké Británie a na Jamajku, zase pozoruhodně vzdává poctu jamajským interpretům. Sting tu zpívá, že Marleyho duch “mně pronásleduje do dnešního dne, ve slovech jeho písně je duchovní pravda.” Na desce jsou ale samozřejmě i aktuální témata naší planet, třeba imigrantů v Motovnem inspirovaném songu Dreaming in the U.S.A., kde bývalý mariňák Shaggy zpívá, že bránil vlast, ale nemůže se dočkat dne, kdy všichni budeme moci obývat skutečně lepší Ameriku. Sting se zase netají svou nevolí k britským politikům: “Vidíš některé politiky a slyšíš věci co říkají a slyšíš tu faleš v jejich rolích.”

Navíc tu Branford Marsalis hraje na saxofon a Robbie Shakespeare pomohl Stingovi s některými basovými linkami! Stingova dcera Eliot Summer pomohla napsat i nazpívat song Night Shift a pak tu jsou Morgan Heritage a Aidonia (!) hned v titulním již zmíněném songu 44/876. Zkrátka a dobře, za mně po první poslechu, rozhodně doporučuji. Online to můžete pořídit za hodně solidní cenu třeba ještě dnes. Mimochodem den vydání má take svůj kód a tím je 20/4 neboli #420, den kdy si Amerika pravidelně připomíná legalizaci marihuany. A s voňavým spliffem si tuto desku ještě více užijete, to je přece jasný…

* Admiral

Štítky
Back to top button
Close