ČlánkyNovinkyReportáže

Sly & Robbie: Report z pražského koncertu s Juniorem Reidem

Včera přijeli do Prahy po 7 letech legendární Sly & Robbie. Tito jamajští veteráni ovlivnili hudební vývoj 20. století více než kdokoliv jiný a jejich žánrové přesahy jsou naprosto unikátní. První část koncertu tak byla hlavně instrumentální, ale i v ní jsme si mohli zazpívat spolu s trombónistou Nambo Robinsonem několik velkých klasik. Samozřejmě došlo i na pár hitů od Black Uhuru a užili jsme si hodně těžkotonážního dubu i rockové kytary. Prvním hostem dokonale sehrané kapely Taxi Gang byl Peter G, který  zazpíval mj. klasiku „Night Nurse“, jejíž riddim je taky z dílny Slye Dunbara a Robbieho Shakespeara (a nebo Roots Radics? Informace jsou různé).

Oba dva hrdinové večera byli přes únavu z turné a již pokročilý věk velmi příjemně nalazeni, a i když toho mají za sebou tolik, nebyli ani trochu arogantní, jako mnoho jiných hvězdiček. Na pódium se pak už vyřitili další hosté, ale nebyl to ještě slibovaný Junior Reid, ale jeho synové Wada & Andrew Blood, jejichž popularita aktuálně na Jamajce slibně roste. V Praze v rychlosti představili dva dancehallové tracky, z nichž jsem rozpoznal alespoň pecku „Irie“. Poté ale už přišel Mr. Reid, který zůstal s kapelou až do konce koncertu. Svůj set odstartoval s „Banana Boat Man“, dal i jednu klasiku Black Uhuru, s kterými kdysi zpíval, a samozřejmě nechyběli ani jeho další hitovky „Boom-Shack-A-Lack“, „Survivor“ nebo jeho úplně největší hit „One Blood“, který zahráli v originále i v hiphopovém remixu „It´s OK“, díky kterému se proslavil Game. Zpátky ale do Lucerny – blížila se půlnoc a tak bylo jasný, že po dvou hodinách je tu konec. Sly & Robbie ale věnovali Praze (jako jednomu ze dvou měst z celého turné) ještě jednu klasiku „Taxi riddim“, kterou se rozloučili. Sly Dunbar si vzal svou hůl, Robbie baskytaru a hned vyrazili zpátky do hotelu, protože je ještě v noci čekala dlouhá cesta do Srbska. Za náma zůstaly dvě hodiny koncertu, na který jen tak nezapomenu. No a kdo měl chuť ještě pařit, za gramcema byl Mark Dub z bristolských Dub Revolution. Jak se to líbilo vám? Pod článkem je prostor na vaše reakce. Za mně velké díky všem kdo podpořili a dorazili, stálo to za to!

PS. Co nejdřív doplníme článek fotkama z akce, tak se nezapomeňte vrátit. Za pozornost taky stojí, že Česká Televize natočila kousek koncertu i rozhovor se Slyem Dunbarem, který odvysílají ještě tento týden na ČT24. O přesném čase vysílání vás ještě budeme  informovat.

* Lomesh

Back to top button