ČlánkyRozhovory

Sly Dunbar: Legendární bubeník v rozhovoru z pražského letiště

Esenciální jamajský bubeník Sly Dunbar (polovina dua Sly & Robbie) dnes slaví narozeniny a u té příležitosti konečně vypouštíme ztracený rozhovor, který jsme spolu měli v srpnu 2018 na letišti při jeho odletu z Prahy. Tehdy navštívil s kapelou už po druhé za dekádu Lucerna Music Bar, kde jej vedle Taxi Gangu tentokráte doprovázeli Bitty McLean, Johnny Osbourne a švédský Junior Natural. Pamatuji se, že si Sly české vibes moc užil a ve svém vytíženém kalendáři by se zase moc rád vrátil do Česka. Více vám ale už prozradí on sám níže v interview, za jehož přepis velké díky pro Adam Irie…

Velký respekt celé kapele! Jak jste si užil včerejší koncert?

Nuff respekt. Bylo to pěkné, opravdu jsem si to užil. Byl to dobrý koncert.

Vnímáš něco speciálního, když přijedete do Česka?

Jo, něco tu je. Byl jsem tady čtyřikrát a pokaždé to bylo skvělé, skvělé, skvělé! To publikum – jsem nadšený od první chvíle! Prostě to miluji, bylo to skvělý. Jednu věc ti musím říct. Před osmi lety sem za mnou přijela má dcera. Nemohla mě vidět na Vánoce a tak přijela sem do Prahy do stejného klubu, kde jsme měli koncert včera. To tu s námi byl Junior Reid a jeho synové. Říkal jsem jí, že tu zase budeme mít koncert, jestli nechce přijet. Užívám si to tu.

Včera jsi tu vystoupil s Bitty McLeanem, vy pracujete spolu už nějakou dobu. Tohle už bude třetí společné album, je to tak? (Rozhovor se uskutečnil těsně před vydáním společného alba Love Restart ze srpna 2018. Poznámka překladatele)

Ano je to tak. Album Love Restart teď vychází u Taxi Records.

Mohl bys prozradit něco víc o tvých projektech? Na tolika deskách vidím „Sly & Robbie present“ a je to fakt hodně umělců a navíc tolik různých žánrů… Mohl byste nás trochu seznámit s vašimi nedávnými projekty?

Jo nedávný projekt je právě s Bittym a Junior Naturalem, obojí vyšlo letos (2018). Máme taky jedno album s norským trumpetistou Nilsem Petterem Molvaerem, to si poslechni, jmenuje se to Nordub. A taky děláme v Kingstonu, kde teď vychází nové album od Taxi Gangu. Nahrává s námi taky Leba (Tootsova dcera) plus pracujeme ještě s klávesákem Anselem Collinsem. Je toho hodně, aktuálně děláme na těchto věcech. Uvědomujeme si, že je tu spousta lidí, co chce dělat hudbu. Každý týden někdo přijde, že chce novou píseň. Musíme si vybírat a pokračovat ve tvorbě pro ně, rozumíš?

Jak se rozhodujete, s kým chcete pracovat?

Když víme, že jsou to dobří muzikanti, zpěváci a nebo i nově vycházející zpěváci. Spolupracujeme s nimi, jako právě třeba s Lebou, DJ Daniel Dead s Ak I atd. Oni takto spolupracují také, necháváme je, dokud to jde.

Takže váš label Taxi Records sídlí částečně na Jamajce a částečně i jinde po světě?

Jo jo. My jsme na Jamajce a jsme jako taxík – jezdíme po celém světě, po všech jeho částech. To je to, co je taxi, my jen řídíme. Nejsou tam žádný limity. Někdy obujeme nové pneumatiky, opravíme motor a znovu nastartujeme. Žádné limity, prostě otevřeno pro taxi. My jen děláme hudbu, protože rádi vidíme, když jsou lidé šťastní. A hudba je pro ně, aby byli šťastní. Snažíme se dělat muziku a dávat lidem víc toho, co si myslíme, že chtějí slyšet. Nejsme neomylní, ale snažíme se je co nejlépe uspokojit.

Jasný to chápu. Sepsal jsem jednou článek o vašich hvězdných spolupracech, co jste udělali v průběhu desetiletí. A myslím si, že takový seznam, na celé planetě nikdo nemá.

Nevím, to asi můj otec mne přivedl na tuto cestu, protože bez něj bych nic takového nepoznal. Byl jsem v tomo od dětství. Začal jsem zpívat ve třinácti a nahrávat ve čtrnácti, zapojil jsem se maximálně. Já prostě miluju hudbu a chci jen hrát, aby byli lidé šťastní a mohli s ní žít. Miluji to, je to láska…

Chápu. Jsou lidé, kteří říkají že v 21. století jsme už natolik přetíženi informacemi, médii a tím vším, že tu není nic nového, s čím by se dalo přijít. Vy ale pořád přinášíte nové věci!

Yaman. Nejlepší dny přináší nové věci, je to jen pro tebe k zamyšlení. Co tu je a co tu není. Můžeš jít zpátky do historie a přinést si malý nápad z té cesty časem sem do roku 2018. Mnoho lidí ale neví, kam a jak daleko jít. Když to nikdy neslyšeli, bude to pro ně nové. Je hodně věcí, co jsme už v reggae zvládli, ale pořád hodně lidí čeká, až uslyší něco nového, víš? Je tu hodně rozdílných žánrů, co rychle přicházejí a odcházejí. V hudbě je toho hodně. Často spíše tvrdé a těžké. Méně nástrojů, co zní dubově, spíše vlastně dost agresivní zvuky. Když hrajeme my, chceme, aby hudba vycházela z kořenů, protože lidé, kteří přicházejí na naše koncerty vyrostli na černých kořenech. A když přijdou na koncert, hledají v tom zvuk, na kterém vyrůstali…

Dobře, takže ty nijak neodsuzuješ novou hudbu a trendy 21. století?

Ne to určitě ne, jen pokračuji v tom, co sami cítíme a zkoušíme nové věci. Buď to funguje nebo ne. A když, ne tak to zkusíme znovu jinak.

Kde mohou lidé najít více informací o vaší produkci?

Ať jdou na náš Bandcamp, facebookové tránky a nebo ať napíšou Sly & Robbie do Googlu nebo na YouTube a snadno nás najdou. Případně soundcloud Taxi Records je tady. Všechno se dá najít.

Jsou ještě nějací umělci, se kterými jste nepracovali, ale rád bys?

Pracoval jsem už s hodně lidmi a nechce se mi být stejný jako dnešní umělci. S jamajskými umělci, se kterými jsme ještě nepracovali, pravděpodobně budeme pracovat brzy. Chceme udělat riddim pro Cocoa Tea, pro něj a lidi kolem, jsou to staří přátelé. Až se vrátím na Jamajku, je tam spousta práce, co je třeba udělat. Taky se chystáme s Nielsem na turné do Japonska a v listopadu 2018 máme dvoutýdenní turné v Etiopii. Měli bychom tam vyrazit právě s projektem Nordub.

To zní dobře.

Už jsi slyšel Nordub?

Ještě ne.

Měl bys, poslechni si to. Hodně dubu s trochou jazzu.

Dobře, už se těším.

Taková basa, že tomu neuvěříš. Když to budeš poslouchat, uplně tě to odhodí. Máme tam silnou basu, že znovu uslyšíš reggae. Teď v reggae není žádná agresivní basa. Když poslouchám Nordub je to jen dub. To znamená Robbie, já, trumpetista a kytarista, takže nejvíc uslyšíš právě basu a bicí. Jeden kámoš rasta mi volal a říkal „Chlape, to je fakt hříšný! Úžasná věc!!“

Těším se, až to uslyším. Tvá kapela mi říkala, že teď letíš do Paříž a zítra máte zkoušku s Black Uhuru.

Jo jo, ale to není práce.

To není pracovní? To je fakt úžasný, jak zvládáte na jednom turné vícero projektů…

Ano, je to hodně práce, ale myslím si, že to prostě někdo musí udělat. Jsou tu lidé, co potřebují nakrmit hudbou a naše muzika to dokáže, tak to prostě děláme, jak umíme nejlíp.

A ty všechny struktury různých songů a projektů si pamatuješ hlavou, nebo hraješ spíše intuitivně podle momentu?

Někdy mi stačí to slyšet jen jednou, někdy jdu do svého pokoje a pustím si to znovu. A pak už je to v pohodě.

Takže se těšíš na jakýkoliv nadcházejí projekt?

Jo, těším se taky, až se sem vrátím. Miluji Prahu a mrzí mně, že má dcera nemohla zase přijet. Zrovna dostala novou práci, kde musí být. Příště až se vrátíme, určitě ji chci vzít sebou. Až jí řeknu, že jedeme do Prahy, ráda pojede s námi. Líbí se mi tady ta energie mezi lidmi, víš. Včera to bylo vážně dobrý, mám ještě dnes pocit, že stále hrajeme. Mohl jsi doslova vidět ty vibrace Bittyho, Daniela (Junior Natural) i Johnnyho. Pohyby těl v davu byly intuitivní. Mělo to dobrý vibrace a to vážně miluju. Všichni nám včera říkali, jak to byl úžasný koncert. Nechci říkat, kdo hrál dobře a kdo špatně, ale já za sebe jsem si to opravdu užil.

Skvělý, to mám radost. Už teď se těším na přístě.

Bylo to pěkné. Ta atmosféra, ty lidi. Moc pěkné. Chtěl bych říct, že vás máme rádi. Všechny lidi v Česku.

* Admirál Kolíbal aka Papael  (2018)
ze záznamu přepsal Adam Irie (2020)

PS. Níže přidáváme ještě mocné album The Final Battle z roku 2019, které bylo nominováno na Grammy, a na kterém Sly & Robbie spolupracovali vedle mnoha velkých hlasů i s kolegy z legendárních Roots Radics.

Back to top button