Profily

Ripton Hylton alias Eek-A-Mouse: legendární zpěvák a „sing-jay“ z Jamajky

Ripton Hylton alias Eek-A-Mouse se narodil roku 1957 a vyrostl ve stejné čtvrti jamajského Kingstonu, kam se později přistěhoval Robert Nesta Marley. Trench Town je opravdu prvotřídní gheto, kde se každý musí umět probít na vlastní pěst. O tom si můžete poslechnout v mnoha písních nejen těchto dvou zpěváků. Koncem šedesátých let s odeznívající vlnou v oblecích hraného rock steady a příchodem uvolněného ska a dreadatého reggae se velká část mladé generace ostrova vrhla do vlastní tvorby. Věřili, že právě hudba jim vydělá na chleba a střechu nad hlavou. Je pochopitelné, že s takovou konkurencí se dostali na výsluní jen ti nejprůbojnější nebo nejlepší. Eek-A-Mouse je kombinací obojího.

Mladý Ripton se učil zpívat již na základní škole a už v patnácti patřil k nejnadějnějším hlasům v Kingstonu. V sedmnácti nahrál své první dvě písně My Father´s Land (Země mého Otce) a Creation (Stvoření). Úspěch a uznání široké veřejnosti mu ale přinesla až skladba Wa Do Dem, kterou nazpíval roku 1981. Toho léta Eek-A-Mouse přemluvil organizátory festivalu Reggae Sunsplash, aby jej nechali neplánovaně zazpívat právě tuto píseň na úvod večera. Ti nakonec svolili a tak se stalo, že více než 40 000 okouzlených návštěvníků festivalu křičelo a dupalo o přídavek. Organizátoři akce jej okamžitě poté pozvali na hned dvě vystoupení v rámci příštího ročníku festivalu. Všechny nadchla Riptonova originální a nezaměnitelná hlasová akrobacie a Wa Do Dem je dodnes velkým hitem po celém světě. O rok později po tomto odvážném entré vyšla první deska i v USA a tak se Eek-A-Mouse vydal na svou cestu ke hvězdám…

Dodnes stihnul odezpívat několik tisíc koncertů a vydat 18 alb s kapelami Four 20 Band a Roots Radics. Mimochodem, kytaristu posledně jmenované kapely, která hraje i pro legendární duo vokalistů Israel Vibration, jste v pražské Roxy mohli vidět a hlavně slyšet s Dub Syndicate loni v říjnu. Zpátky ale k panu Hyltonovi, jehož vystoupení jsou proslulá jeho specifickým smyslem pro humor. Rád zpívá v nejrůznějších kostýmech od piráta a mexického bandity až k žokejovi nebo gladiátorovi. Na koncertě v britském Nottinghamu například vystoupil jako Robin Hood ze Sherwoodského lesa. Je to krásný důkaz toho, že si stále umí dělat legraci ze sebe i ze světa. Své umělecké jméno získal od svých přátel pro jeho vášeň pro koňské dostihy. Tak dlouho sázel na koně, který se jmenoval Eek-A-Mouse a nikdy nedoběhl do cíle, až se mu to jednou podařilo a vyhrál. Pan Ripton je kromě intuitivního sázkaře hlavně originálním inovátorem práce s hlasem, který se pro něj stává bohatým hudebním nástrojem. Stal se tak jedním z klíčových představitelů stylu, který se nazývá sing-jay. Je to kombinace v které se mísí zpěv a dee-jaying (alias toasting), obohacený zásobou zvukových efektů. Jeho nezaměnitelná rytmika frázování a nosový přízvuk trochu připomínají africké a brazilské zpěváky, zároveň ale harmonie, které používá, evokují techniky zpěváků z Východu. Dalším důležitým aspektem Riptonovy tvorby jsou sociální komentáře, které jsou vlastní reggae všeobecně. Eek-A-Mouse je rozeným satirikem, vypravěčem a moderním zpívajícím bardem. I z vážné situace totiž dokáže vykřesat humor.

Nejlepším příkladem je jeho zatčení v New Yorku někdy v osmdesátých letech. Za podivných okolností jej police vytáhla z auta a odvezla do vazby, kde zůstal dva dny, než byl bez obvinění propuštěn. Několik vystoupení muselo být proto odloženo, ale Eek-A-Mouse to zvládl překvapivě skvěle. Celé dva dny totiž improvizoval na téma vězeňského života a tak, když odcházel, měl navíc několik nových fanoušků v řadách vězňů i jejich hlídačů. Odložená vystoupení poté odezpíval v pruhovaném vězeňském úboru s gumovou koulí přivázanou k noze a nový vězeňský repertoár věnoval všem přátelům ve vězení, kteří nemohou dělat show.

https://www.youtube.com/watch?v=jhA5sykz9c0

Eek-A-Mouse odezpívá každoročně neuvěřitelných 150 až 200 koncertů, ale tento bude první v Čechách. Do pražské Roxy přijede v rámci letního turné po Evropě a USA. Jeho vystoupení by si nikdo z opravdových milovníků reggae, dubu, dancehallu i hip hopu neměl nechat ujít. Ripton propojuje všechny tyto styly tak hravě, až vám snad přijde zbytečné omezovat se škatulkami. Jsem opravdu zvědavý, kterou z postav českých dějin použije pro svůj převlek. Bude to Jan Žižka, Jan Amos nebo snad Jan Železný?

Lukáš Kolíbal

https://www.youtube.com/watch?v=b21zIF3lAZo

Back to top button