ČlánkyNovinky

Respect Festival tento víkend už po dvacáté! Letem světem hudby světa 

Největší a nejlepší festival worldmusic u nás: Respect festival – slaví letos již 20. narozeniny, a to – jak jinak, než vynikajícím programem a přehlídkou těch nejzajímavějších současných kapel a projektů, a to jak tradiční muziky z různých koutů světa, tak i překvapivých a novátorských hudebních fúzí. Vydejme se a zalétněme si spolu na létajícím koberci do magických světů, rytmů a harmonií, zvuků a tónů – již o brzkém víkendu 17.-18. června na příjemné louce u Bruselské cesty na Výstavišti Holešovice hnedle vedle pražské Stromovky.

Na našem prošívaném koberci poletíme nejprve do španělské Galicie, kde nás přivítají divoké rytmy tamburín, pronikavý zpěv, housle a dudy – hudba, která kdysi učarovala i Milesovi Davisovi. Po živelné skočné Radia Cos si snad trochu odpočineme zaposlouchaje se do minimalistické hudby slavného mezinárodního ansámblu Balanescu Quartet rumunského houslového virtuóze Alexandra Balanescu, který zahraje snad vše – od Bély Bartóka po Kraftwerk!

Po transylvánském intermezzu zamíříme opět na jih, tentokráte do francouzské Okcitánie, zasnít se do orientálních rytmů a středověkých „protestsongů z doby trubadúrů“ projektu Sirvantés. A pak už přes moře středozemní a poušť saharskou do malijského Wassoulou poslechnouti legendární africkou divu Na Hawa Doumbia se svojí suitou. Po Oumou Sangaré, která na Respectu zazářila před několika lety, je to další z hvězdných zpěvaček bohaté západoafrické hudební tradice, kterou nám Rachot přiváží až pod nos – a vřelé díky za to.

Sobotní let zakončíme na dvoře samotného indického maharádži s multižánrovým projektem Junun izraelského básníka Shye Ben Tzura, jenž spolu s výkvětem všemožných muzikantů harmonicky propojuje hebrejskou a súfijskou mystiku ve spirituální extázi. Ne nadarmo pojmenovali tento hudební interkulturní dialog Šílenství lásky (Junun)! A jako třešinka na dortu, nás čeká dadaistické pásmo kudlančích tanců, písní a skřeků mimozemšťana Petra Nikla

můzickým rozhovorem, byť o něco komornějším, bude nedělní expedice mezi Bretaní a Srbskem Erica Marchanda a Bojana Z, kteří kříží bujaré keltské tance s balkánskými improvizacemi. Následuje krátká zastávka v našich luzích a hájích, kde spolu s Ivou Bittovou a Čikori a jejich zbrusu-novým projektem zavzpomínáme na dnes už kultovní Bílé Inferno. Let pokračuje na britské ostrovy do tavícího tyglíku londýnského Brixtonu, kde nám etno-punkové 12tonové kvarteto United Vibrations ukuchtí elektro-eintopf afrobeatů, breakbeatů, hip-hopů a svébytné jazz-poetry.

Po divokém tanečním podvečírku si zaletíme do Svaté země poslechnout vokální akrobatku Victoria Hannu, dceru židovského rabína nestydatě rapující kabalistické texty a nestoudně mísící nesourodé tradice duchovní, experimentální a elektronické hudby. A na samý závěr se opět vydáme do malijské hudební kolébky za živoucími kytarovými mágy a mistry: Ali Farka Touré Band s Afelem Bocoumem a Mamadou Kellym, živoucími pohrobky zesnulé ale nesmrtelné legendy pouštního blues – dozajista s našlapanou a navýsost sehranou kapelou, se kterou zapomenete, že už sice už sice dávno nejste černí navenek, ale uvnitř pořád bije srdce plné slunce!

Kromě bohatého hudebního, doprovodného a dětského programu Respectfestival také tradičně nabízí spektrum deliaktes a lahůdek z celého světa, stánky, stránky a možná i nějaké ty slánky. Mrkněte proto na stránky http://rachot.cz/respect-festival/, kde najdete fůry profilů, videjí a všech dalších potřebných informací. Ceny vskutku lidové!

Já Haneš

Back to top button