ČlánkyReportáže

Video: Jaké byly Mighty Sounds 2015?

Fotoreport z jedenáctého ročníku Mighty Sounds jsme vám přinesli již v červenci, ale na závěr festivalové sezóny jsme si pro vás schovali ještě video od Vojty a Gombiho. Připomeňte si s námi, jak to vypadalo první červencový víkend, který byl ve znamení slunce, punku, reggae a pohody…. Mighty, čili mocný. Jedno slovo, vystihující především počasí, které vládlo jedenáctým Mighty Sounds. Letos nečekaně  bez gumáků, bláta a čvachtajícího oblečení. Ačkoliv fesťáky jsou především o muzice, co si budeme povídat, pokud vám permanentně prší, vy mrznete, brodíte se blátem a stan vyplaví bouřka, na pódiu může twerkovat třeba Major Lazer, ale stejně si to neužijete na plno. Se startem festivalu mi v hlavě hrála klasika „96 degrees“. Slunce to do nás pralo o sto šest, a tak všichni s nadšením vítali kropící hasičskou cisternu, kdykoliv jela kolem. Naštěstí festival nabízel fajn zázemí, dostatek piva, vody a všeho ostatního, takže o tekutiny bylo postaráno (i když cisterna s pitnou vodou v areálu mě minula).

Z pátečního programu zaujali Pipes and the Pints, punková kapela, jejímž hlavním prvkem jsou dudy. Tuhle česko-americkou skupinu stojí za to vidět. Highlight a pro mě i vrcholem festivalu byl Protoje, který v Česku vystoupil vůbec poprvé. Přivezl s sebou, kromě kapely Indiggnation, i zpěvačku Sevanu, které se zároveň stará o produkci i texty. Protoje se za dobu svého působení na světové reggae scéně vypracoval, takže vystoupením na Mighty jenom potvrdil svoje kvality, co by zpěváka. S Indiggnation je sehraný, a to ukázal i místnímu publiku. Užíval si a působil přirozeně, zazpíval songy ze všech tří alb, např. „Roll“, „JA“, „Answer to your name“, nebo i „Sudden flight“, při kterém na pódium pozval i Sevanu. Jediný, kdo chyběl, byl Jesse Royal. Sevana přidala i aktuální pecku „Bit too shy“ a pak už zase kraloval Protoje. Na závěr dne ještě pobavili Dubioza Kolektiv, kteří publikum pěkně rozparádili, některé taneční kreace byly vskutku nápadité.

Sobota nabídla čas na prozkoumání zázemí festu. Vybavenost byla dobrá, od jídla až přes služby. Je fajn, že Mighty se stará jak o masožrouty, tak o vegany, což by v dnešní době mělo být samozřejmostí. V nabídce byla festivalová klasika, od burgrů a párků, přes langoše, veganský guláš a curry, až po ovoce. Pivko za 35 korun je v porovnání s ostatními festy velmi dobrá cena. Za pochvalu stojí i doplňková nabídka zábavy, jako surfovací dráha, u-rampa, chill-out zóna, nebo Kofola cirkus.
Toitoiky jsou a zůstanou zlo. A tak pokaždé, když na festivalu objevím splachovací toalety, nechala bych pořadatelům zahrát famfáry. Sprchy s ledovou vodou jsou sice adrenalinový zážitek, ale ve vroucím areálu jsou vítány. Zpátky k programu, reggae za Česko na stagi reprezentovali United Flavour, a za Jamajku nikdo jiný, než veterán, dědeček Derrick Morgan. Morgan ve svém věku pořád zní výborně, a šlapající kapela jenom podtrhuje kouzlo starého dobrého ska.
V neděli příznivce reggae potěšili slovenští Medial Banana a po nich Polemici. Celý festival pak uzavřeli francouzští Dub Incorporation, kteří se i tentokráte drželi laťky, kterou mají hodně vysoko. Propojení arabského stylu s dancehallem a reggae funguje, a mě jenom těší, že i na multižánrových festivalech, jako jsou Mighty.

Na závěr přejeme pořadatelům, aby se jim vyvarovaly pokuty a jiné radosti, letošní ročník byl podle nás povedený a naše redakce si mimo práce i užila pohodové atmosféry. A protože se řídíme heslem důkaz místo slibů, mrkněte se na fotky, které jsme pro vás pořídili. Brzy galerii doplníme i o videoreport, máte se nač těšit!

*Markéta
Photos (c) Jiří Gombár & Vojta Kulich

Back to top button