ČlánkyProfily

Pražská parta Shakk-Attack bude předskakovat ve čtvrtek Zion Train! Už se znáte?

22. listopadu se do Prahy vrátí britská dubwise parta Zion Train, která sem jezdí už více než dvacet let. Letos slaví úctyhodnou třicítku a tak dost dobře nešlo vynechat ani Česko, kde to mají dlouhodobě moc rádi. Pražský koncert vedle Dubdadda obohatí britský top singjay YT a také v roli předskokanů pražská parta Shakk-Attack. Už jsme o nich psali, ale rozhodně stojí za to připomenout celý jejich hudební příběh…

Kuba aka Dread K se hudbě začal aktivně věnovat v roce 1999. Už jako DJ (a spoluzakladatel Aphrikka sound systemu) koketuje s hudební produkcí. To, co by v roce 2000 mohlo znít jako fůze dubu a experimentálního techna hraná naživo z počítače, postupně krystalizuje v první pokusy o čistokrevný dub. V první dekádě je součástí několika projektů (Nattynational Rockers, United Forces of Dub) a od roku 2005 je stálým členem pražského soundsystemu Roots’N’Future. V roce 2012 se Dread K spojil s Telkou (TV Wonder) a založili spolu Shakk-Attack. Společným jmenovatelem se jim stává dub. S odkazem k legendám jamajského/UK studiového inženýringu postupně dávají dohromady live-act, který využívá současných technologií, ale zpracovává je oldschoolovou technikou živého mixu na 16-kanálovém analogovém pultu za použití vintage style efektů. Tato technika, známá jako “dubový mix”, dala v minulosti základ nejen fenoménu remixu, ale mj. ovlivnila třeba hiphop nebo elektronickou taneční hudbu.

Po několika prvních koncertech se k Shakk-Attack postupně přidávají další talentovaní muzikanti – Péťa Svoboda (trumpeta), Venca Vondrášek (trombon), Matěj Havlíček (basa), Sevak (kytara), a další hosté; ti dnes společně tvoří jádro živé kapely. TV Wonder projekt opustil v létě 2017. Dread K i nadále zůstává kapelníkem, skladatelem, producentem a zvukovým inženýrem v jedné osobě.

Během 5 let živého vystupování se objevují nejen v České Republice, ale i v Německu, Francii, Holandsku nebo v Mexiku; včetně hraní na festivalech Outlook (Chorvatsko), Uprising (Slovensko) nebo Beatz4Love. V kultovním pražském Cross klubu měli tu čest předskakovat legendám žánru jakými jsou Vibronics, Alpha & Omega, Zion Train nebo Jah Shaka, který osobně zcenil jejich produkci; stejně jako být backing-bandem pro vokalisty jako LongFingah z Berlína, Lengualerta z Mexika nebo Tiano Bless z Chile. Svůj zvuk otestovali například na soundsystémech Mungo’s Hi-Fi, Imperial Sound Army, Dub Smugglers, Electrikal Sound System nebo Blackwood Sound System

V roce 2014 společně s Danem Imperial produkují skladbu “In I Vision”, kterou Dan-I i nazpíval. V roce 2016 vychází první oficiální nahrávka – “Rise & Shine” – spolupráce s keňskou zpěvačkou Empress Black Omolo (King Shiloh), která se objevuje na jejím albu Roots & Dub. Tato skladba by se měla brzo dočkat i vinylové podoby s legendárním Earlem 16 na druhé straně. V létě 2017 vydávají první singl z již brzo vycházejícího EP s Lengualertou (“A Viva Voz” EP), věc jménem Tómalo o Déjalo. Na rozšířenou edici tohoto EP svým remixem přispěli např. Vibronics nebo Dubmatix. Mezitím Dread K produkuje song Work Hard na debutovou desku talentovaného mexického sing-jaye jménem Jahshua. Ta vychází na madridském labelu Jump & Prance. Na jaře 2018 se (v rámci akce Cross Takeover) Shakk-Attack představují v hodinovém setu na legendárním londýnském Rinse FM, a jen o pár týdnů později bodují v hitparádě Velká Sedma na Radiu 1 se skladbou A Dub History of Time (Tribute to Stephen Hawking), kde se jim podaří udržet 6 týdnů a dosáhnout až na šesté místo. V létě 2018 vychází skladba When the Bass Comes, spolupráce s bohumínskou zpěvačkou jménem KattyGyal Kenta, která se (jako jediná česká produkce) objeví na jejím debutovém albu Invisible Roots. Nedlouho potom křtí i společnou live show. V současnosti Shakk-Attack pracují na EP s MC LongFingah a na svém vlastním debutovém albu.


SHAKK-ATTACK – MUJER VERSION from Shakk Attack on Vimeo.

Back to top button