Ohlédnutí za velkým pražským seriálem koncertů aneb kdo pojmenoval reggae?

Rok 2018 se za chvíli naplní a stane se historií, a tak mi dovolte se za ním na chvíli ohlédnout slovy, fotkama a videem. Pro nás to totiž byl opravdu velký rok plný nádherných reggae koncertů. Seriál, který jsme připravili a programově řádně zahustili jako oslavu 50 let od pojmenování žánru „reggae“ Tootsem Hibbertem, probíhal v pražském klubu Lucerna Music Bar už od dubna 2018, kdy tam vystoupil Horace Andy & Dub Asante. O dva měsíce později přijeli Israel Vibration & Roots Radics a v srpnu pak mocná sestava Sly & Robbie feat. Johnny Osbourne, Bitty McLean a Junior Natural. V září jsme si vysnili koncert Toots & The Maytals, jejichž evropské turné přesně zapadlo do našeho konceptu oslav zmíněné padesátky, a do klubu dorazil i štáb České Televize. Mimochodem fotoreporty ze všech akcí, o kterých tu píšu, najdete @ http://jahmusic.net/reports

Jenže v říjnu pak přiletěli místo Mighty Diamonds na záskok pánové Winston Francis & Likkle Roy, kteří jsou rovněž pamětníky šedesátých let v kingstonském Studio One, a Roy mi tu prozradil, že už v létě 1967 nahrál pro Prince Bustera song Reggae Soul. Takže pokud to vezmeme za bernou minci, tak reggae letos slaví 51 let od svého pojmenování. Asi nutně netřeba lpět na konkrétním datu, ale jednak to chci pro vás dodatečně uvést na pravou míru, a také sdílet, že diskuze s Royem mi pomohla si znovu uvědomit, jak je to pro muzikanty občas hořké, když jejich dílo a kredit byly zapomenuty. A pro jamajské hudebníky, kteří často za své hity nedostali zaplaceno a autorská práva jsou pro mnohé veterány dodnes science-fiction, to platí dvojnásob. A tak proto někdy může být doslova léčivé, když jim fanoušci po letech poděkují a přijdou na koncert, nebo jinak dají najevo, že si jejich tvorby váží a že pro nás něco znamená. Všichni víme, že domácí reggae publikum u nás aktuálně není přílieš velká komunita, ale na druhou stranu přesto se mi od muzikantů stále dostává reakcí, jak si místní atmosféru moc užívají. A tak vám za to patří naše díky, že chodíte na koncerty a parties, a svým nadšením a zájmem to tu pomáháte udržet při životě! 

Po koncertním seriálu v Lucerna Music Baru, s kterým jsme všechny tyto akce uspořádali a jehož posádce tímto velmi děkuji za dlouhodobou spolupráci, jsme se v listopadu přestěhovali do sesterského klubu Futurum Music Bar. Tam jsme  zrealizovali nejprve showcase francouzského Biga*Ranxe a následně 30. narozeniny britského dubwise projektu Zion Train (feat. YT). Jen o pár dnů později pak přiletělo jamajské trio Kumar, Gizmo & Deebo Ras (ex Raging Fyah, kteří nám s úsměvem předvedli, že i akustický koncert na konci listopadu může být dokonalá karibská idyla. Aby toho nebylo málo, začátkem prosince jsme pak ještě zrealizovali společně s Pull Up Unity křest jejich alba Zpátky v hre, který byl oslavou nejen jejich nové desky, ale vlastně i československé hudební spolupráce v rámci reggae a dancehallu, protože dorazilo mnoho milých hostů. Maximálně jsme si to užili a zhodnotili, že se moc těšíme na více muziky a spolupráce do nového roku!

Zcela záměrně se tu proto před zveřejněním dalších plánů ohlížím za tímto úrodným rokem a tímto článkem chci vyjádřit velkou vděčnost Všehomíru, že tohle všechno bylo možné zrealizovat, a také vám za podporu, že tu reggae scéna žije, roste, opouští zaběhlá kliš i se otvírá přesahům. Nikdy nevíte, jestli se vaše teta nebo bratranec do této muziky taky nezamilují, tak jim zkuste za pár dnů pustit třeba nějakou hezkou reggae koledu… #ReggaeZije!

PS. Který letošní koncert nejvíc bavil vás?

* Lukáš Kolíbal 

Back to top button