Profily

No Maddz: Jamajští dubwise básníci se špetkou soulu

V posledních dvou letech jsme tu představili několik nových muzikantů, pocházejících se srdce Karibiku, převážně ve směru new roots. Kapela, kterou poznáte v následujících řádcích, je ale odlišná. „Jiní“ bylo první slovo, které mě napadlo, když jsme poprvé slyšela No Maddz, může tomu být tři roky zpátky. Od té doby už uplynul nějaký čas, od mé lednové návštěvy na Jamajce ale o nomádském hnutí slýchám stále častěji, pánové o sobě dávají vědět čím dál více. Nastal čas, aby jste tedy teď i vy poznali skupinu, která si říká Bongo crew a jejíž poznávacím znamením je typický styl a brýle Ray Ban, skupinu No Maddz.
Když jsem procházela biografii a hudbu téhle party, několikrát jsem narazila na výraz dub poetry (dub poezie). Nuže, tihle čtyři rozhodně jsou poetové. Neměli byste ale zkoušet je někam zaškatulkovat. Jejich hudba je směsí dub poezie, soulu, reggae, a mnohých dalších stylů. Ve svých textech zmiňují různá témata, od odlehčených, zábavných, až po ty vážnější. Jádro skupiny tvoří čtyři členové: Sheldon Shepherd aka Shepie (vokály), Christopher Gordon aka Birdie (vokály, kytara), Everaldo Creary aka Evie (vokály, rhumba, greater) a O´neil Peart aka O´nie P (vokály, kytara). S kapelou také pravidelně vystupují bubeník Christopher Downer, basák Damian Gordon a klávesák a zvukový inženýr v jednom, Mahlon Moving.

Všichni zakládající členové mají herecké či divadelní zkušenosti, Sheldon a Evie si mimo jiné zahráli ive filmu “Better mus come” (2010), Sheldon v hlavní herecké roli (za výkon byl oceněn cenou pro Herce v hlavní roli na Americkém Černošském Filmovém Festivalu) a Evie ve vedlejší roli jako “Shortman”. Celá čtyřka take postupně obdržela Cenu Předsedy Vlády za jejich výkony v oboru umění a kultury. Skupina si také zahrála v reklamách značky Puma, po boku světové běžecké jedničky Usaina Bolta, zatímco jejich song “Poo Puku Poo” se stal ústředním tématem celé série reklam. Multitalentovaná parta, jen co je pravda. No Maddz mají výborné harmonie, jsou styloví, vokální, blázniví, znělí a každý z nich koření jejich hudební kuchyň odlišně. A dohromady to funguje skvěle. Za sebou mají jamajští nomádi jedno album, živák THE TROD, ale také několik singlů. Ten zatím poslední, “Romance”, produkovaly legendy svého oboru, duo Sly & Robie, a jde čistě o chyták na holky. Z reakcí něžného pohlaví nemůžeme popřít, že by to nefungovalo. Původní název byl “Pilot thru the clouds”, romance bude ale spíše tím výstižnějším. K tomuto singlu vyšlo i video, na které se můžete podívat níže.

Zejména na živo stojí za to No Maddz vidět, jde opravdu o jedinečný zážitek. Dost už ale bylo superlativ a vychvalování, podívejte se na videa níže a posuďte sami…

*Markéta

Pro více info: No Maddz @ Facebook

Back to top button