Profily

Michael Kiwanuka: Největší britský objev roku 2012?

Během letošního roku jsem četl několik článků o britském zpěvákovi jménem Michael Kiwanuka, který byl na velkém turné s Adele. Trvalo však dlouho, než jsem si poslechl jeho tvorbu. Když jsem tak konečně učinil, jeho soulový zvuk z dob před půl stoletím mně velmi oslovil. Michael letos vydal svou první velkou desku HOME AGAIN, s kterou slaví po světě velký úspěch, a není se co divit. Je tedy nejvyšší čas, abyste se s ním seznámili i vy. Kiwanuka se narodil roku 1988 a vyrůstal v londýnském Muswell Hill, kde i začínal s muzikou. Mezi jeho vzory patří Otis Reading, Joni Mitchell, Bob Dylan, Jimi Hendrix nebo Bill Withers. Už od dětství měl zálibu v různých hudebních stylech a bylo ho vidět na různých školních akcích, kde hrál na baskytaru nebo jazzovou kytaru. Navštěvoval The School of Media, Arts and Desgin na University of Westminster a svou vlastní hudbu začal tvořit už v 16-ti letech.

Před svou sólovou kariérou hrával ve studiu s lidma, jako jsou Bashy nebo Chipmunk, a svou vlastní první show odehrál v Kentish Townu. Časem vzbudil pozornost Communion Records, kteří mu vydali i jeho první dvě EPs. To první jménem TELL ME A TALE vyšlo 13. Června 2011. Loni také podepsal smlouvu s Polydor Records a doprovázel jako předskokan osminásobnou vítězku cen Grammy – Adele, což byla trefa do černého a jméno Kiwanuka konečně vzbudilo zaslouženou mediální pozornost.

BBC mu začátkem letošního roku nadělili prestižní cenu Sound of 2012, takže zvítězil nad ostatními favorizovanými nominacemi, jako byli třeba Frank Ocean a Skrillex. V těchto dnech objíždí severní část amerického kontinentu a naváže hned na to evropským turné. Během toho bohužel nenavštíví Českou Republiku, bude ale k vidění v sousední Německu i v Rakousku. Před několika dny získal nominaci na MTV 2012 EMA a Barclaycard Mercury Prize, která se předává za nejlepší britské album. Spolu s ním jsou na cenu navrženi Plan B nebo Jessie Ware.

Kiwanukovo velké debutové album vyšlo 12. Března 2012 a získává si zaslouženě stále větší ohlas po celém světě. Vznikalo na Isle of Wright v domacím studiu Paula Butlera z indie kapely The Bees. HOME AGAIN, patří jedoznačně k nejlepším nahrávkám letošního roku, co jsem slyšel. Texty mají romantický, nostalgický i duchovní nádech. Nedá se vybrat slabší ani silnější skladba, jelikož jde o velmi kvalitni a vyrovnané dílo.

Michael Kiwanuka, jehož příjmení znamená „Bůh hromu a blesku“, nám svým zvukem jakoby vytaženým z doby před téměř padesáti lety dopřává více než pohodový poslech. Letošní rok byl pro něj rozhodně nejzajímavějším v dosavadní kariéře, a jak sám řekl po nominanci na Mercury Prize: “ Byl to velký a neskutečný rok, ale baví mně. Vždy jsem chtěl být muzikant, takže si to vážně užívám.“ Prozradil také, že aktuálně spolupracuje s kapelou The Black Keys a s nejmenovaným chicagským raperem. Ať už by to mohl být Common, Lupe Fiasco nebo kdokoliv jiný, rozhodně je na co se těšit!

* Marek

Back to top button