ČlánkyNovinky

Luciano vydal v pátek skvělé nové album In the Name of Love! Do Česka přiletí koncem srpna

Jeden z předních jamajských reggae zpěváků Luciano aka The Messenjah je známý nejen pro svůj vyzpívaný baryton, ale také hluboké texty, kvalitní muziku a skvělé koncerty už čtvrt století. Právě tolik času uplynulo od jeho prvního alba Moving Up (1993, label Xterminator) a následně dalšími kousky, kterými tehdy zásadně přispěl pro návrat Jamajky od slackness k uvědomělému reggae v průběhu devadesátek. Za sebou má dnes skoro padesát alb a objevil se i na mnoha kompilacích „kulturního reggae“. Svého času vycházelo od Luciana i několik desek za rok , ale teď na čas odmlčel a od velké dlouhohrající desky Zion Awake (2014, mimochodem nominované na Grammy) už uteklo hodně vody. O to zajímavější je se podívat, jak dopadla jeho zbrusu nová deska In the Name of Love, která vyšla v pátek 25. května 2018. Pusťe si níže rovnou první ukázku – titulní singl s videoklipem, který na albu najdete ve dvou verzích.

Ano, hned v úvodu musím napsat, že mám radost. Album navazuje na nejlepší kousky jeho tvorby, a představuje nahrávku, která má koncept a hloubku, a také se nebojí experimentovat. Možná někoho překvapí titulní singl/video In the Name of Love, silnou emotivní baladou na téma lásky a míru, která může připomínat tvorbu Johna Lennona, a nebo jej možná zarazí úvodní jazz-swingová verze starého černošského spirituálu Wade in the Water. Obojí ale v kontextu celé desky zcela dává smysl. Luciano v nich ukazuje, že jeho hlasu stačí jen doprovod kytary nebo klavíru, a zní to skvěle. Obsah je obecně mnohem důležitější než žánrová forma a tento autor znovu potvrzuje své top skills zpěváka i textaře, který dobře naslouchal svým učitelům. Tím asi nejbližším je už podle podobného hlasu korunní princ reggae Dennis Brown, což potvrzuje předělávka jeho hitu The Prophet Rides Again.

Abyste mne nepochopili špatně, kromě těch dvou songů je album o pure reggae music v různých polohách od pomalejších po našláplé songy, a já jí poslouchám od pátku vlastně celý týden. Deska vyšla na novém labelu Mountain Peak Records, který založil Lucianův dlouholetý manažer a kamarád Anthony Cargill. Jedná se tedy o nahrávku, která je přímo od zdroje a neotiskl do ní svou vůli žádný jiný producent nebo vydavatelství kromě Luciana a Anthonyho. Messenjah tak neměl nijak svázané ruce, ale naopak vydal desku kompletně podle svého vlastního uvážení a je to z toho slyšet. Luciano čelil od minulého alba velké osobní tragédii (mj. mu na Jamajce zastřelili syna), touto nahrávkou ale ukazuje, že stále neztrácí pozitivní přístup. Místo zahořknutí dál propaguje mír, lásku, porozumění a schopnost spolupráce i přes nepřejícnost a iluze babylonu. Samozřejmě nezapomíná ani na Boha a svou rastafariánskou víru otiskl hned do několika hlubokých songů této nové desky. Vedle druhé písničky v pořadí jménem Hear Oh Lord, která šikovně navazuje na výše zmíněný spirituál, tu je remix Jah Send Your Blessings a také baladická předělávka hitu Serve Jah z roku 2003. Pokud jste kovaný ateista, nemusíte se bát přesvědčování, ale přesto se zaposlouchejte do autorovy moudrosti, kterou podává nádherně harmonickým způsobem, třeba vám otevře cestu do království nebeského. Rád bych také zmínil song Ooh La La La, který možná mate názvem, ale trefně popisuje problémy našeho světa a nazívá věci pravým jménem. Luciano nadále věří, že v dnešním světě plném válek, strachu a nedorozumění je (o to více) potřeba šířit lásku, radost a dobrou muziku.

Desku vám mohu vřele doporučit a moc se těším, že si něco z ní poslechneme brzy i naživo. Luciano se totiž po mnoha letech znova podívá do Česka a to už 24. srpna, kdy vystoupí za podpory Mafia & Fluxy na festivalu Rock for Churchill. Ten najdete 80km od Prahy směrem na Karlovy Vary a kdo dorazí, určitě nebude litovat.

* Admiral

Luciano: In the Name of Love (2018)
Mountain Peak Records

Tracklist:
1. Wade In The Water
2. Hear Oh Lord
3. In The Name Of Love
4. The Prophet Rides Again
5. Better Place
6. Leave It All Up To You Oh Jah
7. Ooh La La La
8. Serve Jah
9. Don’t Walk Away
10. Jah Send Your Blessings (remix)
11. Haul And Pull Up
12. Bondage
13. In The Name Of Love (remix)
14. Stand Up For Jah

Back to top button